Multimedialna platforma informacyjna dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

1059
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
76 295 zł
Kategoria
 • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Projekt przewiduje opracowanie multimedialnej platformy informacyjnej dla osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności ruchowej oraz przeprowadzenie na powstałej platformie warsztatów dla sześciu niepełnosprawnych mieszkańców Warszawy. Skierowany jest do osób, które ze względu na rozległy paraliż stanowią grupę zagrożoną wykluczeniem inforamacyjnym i cyfrowym.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Weterynaryjna 3
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 91 jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz znajduje się w nim kompleksowo wyposażona e‐pracownia. Wyposażenie pomieszczeń obejmuje ekran, projektor, umeblowanie oraz okablowanie niezbędne do przeprowadzenia warsztatatów.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje opracowanie multimedialnej platformy informacyjnej dla osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności ruchowej oraz przeprowadzenie na powstałej platformie warsztatów dla sześciu niepełnosprawnych mieszkańców Warszawy. Skierowany jest do osób, które ze względu na rozległy paraliż stanowią grupę zagrożoną wykluczeniem inforamacyjnym i cyfrowym.
Opis projektu
W ramach projektu powstanie platforma informacyjna dla osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności ruchowej, bez upośledzenia umysłowego. Oprogramowanie zapewniać będzie użytkownikom dostęp do materiałów umieszczanych na youtubie, wybranych portali informacyjnych, radiostacji oraz stacji telewizyjnych. Na powstałej platformie przeprowadzone zostaną warsztaty przeciwdziałające wykluczeniu społeczenemu, informacyjnemu i cyfrowemu dla 6 mieszkańców Warszawy.

Głównym celem projektu jest opracowanie narzędzia, które przeciwdziałać będzie informacyjnemu i cyforwemu wykluczeniu osób niepełnosprawnych. Realizacja warsztatów przyczyni się do wzmocnienia potencjału osób niepełnosprawnych. Zajęcia będą stymulować rozwój osobowy i intelektualny uczestników, kształtować ich kompetencje społeczne i zawodowe. Zadania realizowane na warsztatach grupowych przyczynią się do poszerzenia kompetencji komunikacyjnych oraz zawodowych uczestników. Ponadto zaangażowanie wolontariatu przyczyni się do zwiększenie świadomości społeczeństwa o niepełnosprawności oraz przezwyciężenia stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych.

Podczas warsztatów uczestnicy rozwijać będą umiejętności niezbędne do obsługi platformy. Platforma zostanie wyposażona w opcję personalizacji. Użytkownik będzie miał możliwość wybrania, które materiały go interesują. Instrukcje z tutorialem zostaną umieszczone w sieci. W pracy uczestnicy wspierani będą przez wolontariuszy oraz wykwalifikowanego szkoleniowca prowadzącego warsztaty.

Czas trwania projektu wynosi 8 miesięcy. Podczas pierwszych miesięcy tworzona będzie platforma informacyjna. Piąty miesiące przewidywany jest na rekrutację uczestników oraz wolontariuszy. Warsztaty trwać będą trzy miesiące (osiem spotkań grupowych i osiem spotkań indywidualnych).

Powstałe oprogramowanie zostanie umieszczone w domenie publiczne na licencji GPL lub pokrewnej, do użytku wszystkich zainteresowanych. Zdobyte doświadczenia zostaną zebrane w jeden, spójny program warsztatów. Program zostanie upubliczniony w Bazie Dobrych Praktyk na potrzeby jednostek zainteresowanych przeprowadzeniem podobnych zajęć lub zamierzających w jakikolwiek inny sposób wykorzystać efekty projektu.

Od wykonawcy oczekuje się zapewnienia sprzętu niezbędnego do realizacji warsztatów.
Specyfikacja sprzętu w załączeniu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt powstał z myślą o osobach ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, bez upośledzenie umysłowego. Rozległy paraliż narządów ruchu uniemożliwia im korzystanie z powszechnie dostępnych środków masowego przekazu takich jak telewizja, radio i internet. Brak dostępu do informacji pogłębia poczucie wyobcowania tych osób, przyczynia się do ich wykluczenia społecznego i w efekcie izolacji społecznej. Ze względu na sprawny umysł, izolacja często staje się przyczyną zaburzeń emocjonalnych, braku wiary we własne siły i pogłębiającej się depresji. Opracowanie platformy i przeprowadzenie zajęć warsztatowych będzie przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych oraz przyczyni się do zmniejszenia nierównego dostępu do informacji.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Opracowanie platformy 60 000 zł, w tym:
- Kierownik zespołu projektowego, pełen etat na 3 miesiące - 8 000 zł * 3 msc = 24 000 zł
- Pierwszy programista, pełen etat na 3 miesiące - 8 000 zł * 3 msc = 24 000 zł
- Drugi programista, pół etatu na 3 miesiące - 4000 zł * 3msc = 12 000 zł

Koszt obsługi warsztatów 16 295 zł, w tym:
Instruktor AAC - 9 900 zł (150 zł/h)
Koordynator - 2 925 zł (25 zł/h)
Osoba odpowiedzialna za opiekę w trakcie posiłków i toalety - 600 zł (25 zł/h)
Transport uczestników - 1 920 zł (30 zł/os)
Dokumentacja 950 zł
Specyfikacja sprzętu w załączeniu.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
76 295,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

23.01.2017 00:58
Autor projektu
23.01.2017 01:04
Autor projektu
15.03.2017 14:08
Autor projektu
21.03.2017 22:57
Autor projektu
21.03.2017 23:50
Autor projektu
05.05.2017 11:08
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Nie bardzo rozumiem dlaczego platforma miałaby istnieć tylko dla 6 osób. Albo miasto zleca wykonanie oprogramowania (lepszym adresatem byłoby może Ministerstwo Cyfryzacji), które może nieodpłatnie udostępnić niepełnosprawnym, albo może zlecić organizację warsztatów. W obu wypadkach konieczne są przetargi. Mam pytanie do projektodawcy o specyfikację do zamówienia platformy, bo tego brakuje. Pomysł jest tak ogólny, że trudno zrozumieć jaki cel programistyczny ma zostać osiągnięty. Do tego błędy rachunkowe. Groch z kapustą. Poza tym istnieje projekt PISAK (system alternatywnej komunikacji, rozwijany i testowany w ramach 3-letniego projektu współfinansowanego z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Liderem konsorcjum jest BrainTech, pozostali wykonawcy to Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenia "Ożarowska" i "Mówić Bez Słów").
  Joanna Rybicka  07.02.2017 17:54
  • Platforma będzie dla wszystkich. Warsztaty przewidziane zostały dla sześciu uczestników.

   Cel programistyczny:
   Istnieje oprogramowanie zapewniające osobom niepełnosprawnym (takim które obecnie nie są w stanie samodzielnie nawet włączyć sobie radia, telewizji, czy wybrać ulubionego kanału):
   - dostęp do radiostacji (przynajmniej tych, które posiadają streaming internetowy)
   - dostęp do kanałów telewizyjnych (przynajmniej kanałów Cyfrowej Telewizji Naziemnej DVB-T)
   - dostęp do zasobów portalu YouTube

   W kosztorysie rachunki się zgadzają, ale istotnie, zrobiłem literówkę w opisie kosztorysu. Dziękuję za uwagę.

   Program PISAK (ani żadne inne instniejące obecnie na rynku oprogramowanie asystujące) nie zapewnia ani jednej z wymienionych funkcjonalności.
   Mieszkaniec  07.02.2017 19:08 Autor projektu
 • Proszę się przygotować na mnóstwo pytań przy weryfikacji: o koszty, o specyfikację zamówienia dla wykonawców projektu. Powodzenia!
  Joanna Rybicka  08.02.2017 10:49
 • byłam w sobotę podczas prezentacji tego projektu-polecam serdecznie wszystkim uwadze ten projekt.
  Nigdy nie wiadomo, kto z nas będzie potrzebował skorzystać z takiej pomocy.
  Każdy z nas może dostać udaru, wylewu, ulec wypadkowi.
  Mózg pracuje niestety ograniczenia fizyczne przeszkadzają w kontaktowaniu się ze światem zewnętrznym.
  Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Pragi Południe.
  Osoby niepełnosprawne również.
  A budżet partycypacyjny moim skromnym zdaniem nie jest tylko dla rowerzystów, właścicieli samochodów i dzieci. Wszyscy mieszkamy tutaj. Chorzy ludzie też. Proszę o tym pamiętać.
  Widziałam 19 letniego chłopca mieszkającego przy ul. Fieldorfa/Bora Komorowskiego leżącego jak kłoda po udarze. Proszę sobie wyobrazić takiego syna brata kolegę, znajomego-kiedy będą państwo glosować w czerwcu.
  Alicja Wydro  06.03.2017 13:50
  • Ja oczywiście będę głosować na ten projekt i będę ten projekt polecać wszystkim znajomym i nieznajomym
   Alicja Wydro  06.03.2017 13:51
 • Bardzo się cieszę, że projekt został pozytywnie zweryfikowany-oczywiście będę na niego głosowała jak również zachęcała znajomych i nieznajomych do głosowania na ten własnie projekt
  Alicja Wydro  08.05.2017 16:02
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany