Biblioteka z ogrodem otwarta w soboty i niedziele! Bezpłatne kino, koncerty, książki, warsztaty na Tynieckiej

2421
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Mokotów
rejon 6
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
258 540 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 725 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt poszerza ofertę nowoczesnej biblioteki dla dzieci i młodzieży w sercu Mokotowa o bezpłatne weekendowe atrakcje dla całych rodzin. Biblioteka będzie czynna w soboty i niedziele. Na ogrodzonym terenie wokół powstanie plenerowa czytelnia na relaks z książką i kawą na hamakach, leżakach i trawie, z artystycznym muralem o książkach/czytaniu.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
21.01.2019 14:44

W ramach projektu zakupiono 405 książek, przeprowadzono 11 spotkań warsztatowych, zrealizowano 15 projekcji filmowych, 4 koncerty i 1 spektakl edukacyjny. Zakupiono materiały plastyczne, meble i narzędzia ogrodowe do realizacji "Biblioteki plenerowej" oraz rośliny do ogrodu.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon 6
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI przy ul. Tynieckiej 40, w rejonie ulic Puławska, Malczewskiego, Al. Niepodległości, Odyńca.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Biblioteka znajduje się na pograniczu Dolnego i Górnego Mokotowa, blisko wielu przedszkoli i szkół. W pobliżu znajdują się lubiane przez mokotowian miejsca rekreacji - Park Dreszera, II Ogród Jordanowski, Królikarnia i Park Arkadia, Skwer Małkowskich. Zarazem brakuje tu domu kultury z ofertą rodzinną, otwartego w weekendy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt poszerza ofertę nowoczesnej biblioteki dla dzieci i młodzieży w sercu Mokotowa o bezpłatne weekendowe atrakcje dla całych rodzin. Biblioteka będzie czynna w soboty i niedziele. Na ogrodzonym terenie wokół powstanie plenerowa czytelnia na relaks z książką i kawą na hamakach, leżakach i trawie, z artystycznym muralem o książkach/czytaniu.
Opis projektu
Projekt zakłada rozszerzenie oferty nowoczesnej (z salą kinową!) biblioteki dla dzieci i młodzieży przy ul. Tynieckiej 40 o bezpłatne weekendowe (soboty i niedziele) atrakcje dla całych rodzin przez cały rok. Sprawi, że będzie to miejsce jeszcze bardziej otwarte, przyjazne i rozwijające, a wyjście do biblioteki nie będzie oznaczało rezygnacji z wypoczynku na świeżym powietrzu. Biblioteka w soboty ma najwięcej gości, a projekt zakłada otwieranie jej również w niedziele i organizowanie w weekendy specjalnych wydarzeń kulturalnych i warsztatów edukacyjnych, również w plenerze.
Planuje również zagospodarowanie i przeznaczenie dla czytelników bezpiecznego terenu wokół biblioteki i utworzenie tam ogrodu – czytelni plenerowej z leżakami, pufami, parasolami i kawą/wodą, co pozwoli pozwoli na relaks na świeżym powietrzu, w zieleni, a zarazem twórczy kontakt z kulturą.
Wśród realizowanych w ramach dodatkowego budżetu weekendowych atrakcji rodzinnych znajdą się:
KINO W BIBLIOTECE - nowości filmowe: 18 seansów w roku.
KSIĄŻKI I WARSZTATY - zakup nowości wydawniczych do biblioteki oraz tematyczne plenerowe warsztaty rodzinne wokół nich (jeden w miesiącu), w tym ze specjalistami z wielu dziedzin – np. nocne obserwacje nieba z astronomem, spotkanie z paleontologiem o dinozaurach itd.
KONCERTY - sześć koncertów w roku, połączonych z warsztatami dla dzieci i młodzieży - rap, etno, twórcy inspirujący się literaturą, poezją, awangardą literacką.
OGRÓD - BIBLIOTEKA PLENEROWA - rozstawienie na bezpiecznym, ogrodzonym terenie na zewnątrz biblioteki leżaków, parasoli, powieszenie hamaka z poduchami do czytania książek i słuchania audiobooków z zasobów biblioteki. Dosadzenie roślin i zadbanie o nie.
MURAL - na murze wokół biblioteki plenerowej namalowanie muralu o książkach i czytaniu.
KAWA dla dorosłych czytelników z samoobsługowego profesjonalnego ekspresu (kubki wydawane dorosłym w recepcji/szatni biblioteki) oraz WODA i przekąski dla dzieci (co zaspokoi dużą potrzebę przesiadujących tu małych i dużych czytelników).
PROMOCJA AKCJI Baner, plakaty, ulotki - zakładki, gadżety promocyjne związane z otwarciem w weekendy i udostępnieniem dla czytelników ogrodu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt sprawi, że nowoczesna biblioteka w sercu Mokotowa stanie się miejscem jeszcze bardziej otwartym, przyjaznym i rozwijającym, o szerszej niż tylko wypożyczanie książek ofercie. Wykorzystanie bezpiecznego terenu wokół biblioteki pozwoli na relaks na powietrzu, a zarazem twórczy kontakt z kulturą.
Otwarcie biblioteki w weekendy i niekonwencjonalny program sprawią, że w twórczy, rozwijający sposób zostanie wykorzystany potencjał tego nowoczesnego miejsca ze świetną kadrą i zacznie ona pełnić rolę lokalnego domu kultury z ofertą dla całych rodzin.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
KINO W BIBLIOTECE
Nowości filmowe 18 seansów w roku. Licencja na filmy (ok. 800 zł za film x 18 ) = 14.400 zł + koszt zakupu filmów na legalnych nośnikach (łącznie ok. 1800 zł)
Łącznie: 16 200 zł

KSIĄŻKI I WARSZTATY
Zakup nowości wydawniczych do biblioteki (budżet na nowości: 1000 zł miesięcznie x 12 miesięcy): 12.000 zł
Przeprowadzenie warsztatów 1 warsztat w miesiącu - 1000 zł honorarium dla eksperta (autora, specjalisty z danej dziedziny – astronoma, paleontologa, pszczelarza) prowadzącego za spotkanie (honorarium autorskie) + 500 zł na wypożyczenie specjalistycznego sprzętu i zakup materiałów pomocniczych (plastycznych, do eksperymentów ) = 1500 zł na warsztat x 12 miesięcy = 18 000 zł.
Łącznie: 30 000 zł

KONCERTY 6 koncertów w roku - honorarium dla wykonawców 4000 zł za koncert.
Łącznie: 24 000 zł

BIBLIOTEKA PLENEROWA - OGRÓD BIBLIOTECZNY - hamaki, leżaki, pufy, parasole, nasadzenia roślin
Łączny budżet na zakup: 10 000 zł,
MURAL o książkach i czytaniu na murze wokół biblioteki: 8000 zł (materiały i honorarium autorskie)
Łącznie biblioteka plenerowa: 18 000 zł

KAWA (I WODA MINERALNA DLA DZIECI) W BIBLIOTECE
Samoobsługowy ekspres do kawy: 7000 zł; Kawa: 1000 zł; Woda mineralna dla dzieci: 1000 zł; Przekąski dla dzieci: 1000 zł; Kubki jednorazowe: 500 zł.
Łącznie: 10 500 zł

PROMOCJA AKCJI Baner nad wjazdem od strony ul. Tynieckiej - 2000 zł, plakaty i ulotki, gadżety promocyjne: 2000 zł.
Łącznie: 4000 zł

KOSZTY MAGAZYNOWANIA sprzętu, eksploatacji sal, pielęgnacji zielenii).
Łącznie: 5000 zł

OBSŁUGA WYDARZEŃ W BIBLIOTECE (przygotowanie i realizacja projektu): Wg kosztorysu kierownictwa biblioteki do realizacji projektu w systemie weekendowym (dwie soboty i jedna niedziela w miesiącu) będzie zaangażowanych 12 osób, które będą pracowały w ramach projektu na zmianę (6 osób - jednego dnia projektowego). W ciągu roku będzie to 25 sobót i 12 niedziel (37 dni)
Koszt zatrudnienia jednej osoby na umowę zlecenie to 720 zł brutto za dzień pracy przy projekcie.
37 dni x 6 osób x 720 zł brutto
Łącznie koszty osobowe: 159 840 zł brutto.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
258 540,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Magazynowanie sprzętu plenerowego przez kolejne lata, wymiana, konserwacja i naprawa, pielęgnacja otoczenia - dodatkowe nasadzenia roślin - 10000 zł rocznie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
10 000,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

23.01.2017 23:59
Autor projektu
24.01.2017 00:00
Autor projektu
21.03.2017 10:56
Autor projektu
01.06.2017 15:24
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Wodoodporny banner? Naprawdę instytucja kulturalna chce propagować chaos reklamowy?
    Mieszkaniec10030  24.01.2017 21:49
  • Hmm, a dlaczego piękny graficznie baner - wstęga z zaproszeniem do biblioteki, którą bardzo słabo widać z ulicy, wiszący nad bramą wjazdową, ma oznaczać chaos reklamowy? To nie podwarszawska hurtownia ;-) Ale doceniam troskę o jakość przestrzeni publicznej, to bardzo ważne - stąd projekt na rzecz tak ważnej instytucji publicznej jak biblioteka.
    Katarzyna Sołtan-Młodożeniec  25.01.2017 10:27 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany