Zielona Dzielna - rewitalizacja podwórza

1506
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Wola
Nowolipki + Powązki
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
319 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt przewiduje nowe zaaranżowanie wspólnej przestrzeni publicznej podwórza pomiędzy budynkami Dzielna 7b, Dzielna 9, Dzielna 9a i Nowolipki 14. Planujemy wymianę i wyrównanie nawierzchni chodników i ustawienie latarni miejskich, uporządkowanie terenów zielonych. Dołożymy starań, żeby poprawić dostępność podwórza dla osób niepełnosprawnych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Nowolipki + Powązki
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dzielna 7b, Dzielna 9, Dzielna 9a, Nowolipki 14
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt "ZIELONA DZIELNA - rewitalizacja podwórza" obejmuje działania wyłącznie na podwórzu pomiędzy budynkami Dzielna 7b, Dzielna 9, Dzielna 9a i Nowolipki 14. Nasze podwórze znajduje się na osi głównego ruchu pieszego pomiędzy ulicą Dzielną i ulicą Nowolipki.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje nowe zaaranżowanie wspólnej przestrzeni publicznej podwórza pomiędzy budynkami Dzielna 7b, Dzielna 9, Dzielna 9a i Nowolipki 14. Planujemy wymianę i wyrównanie nawierzchni chodników i ustawienie latarni miejskich, uporządkowanie terenów zielonych. Dołożymy starań, żeby poprawić dostępność podwórza dla osób niepełnosprawnych.
Opis projektu
Projekt skupia się całkowicie na obszarze podwórza pomiędzy budynkami Dzielna 7b, Dzielna 9, Dzielna 9a i Nowolipki 14.
Na wszystkich chodnikach zostanie ułożona nowa nawierzchnia z dużych kwadratowych szarych płyt chodnikowych.
Skwerek zyska nowe alejki, stojaki rowerowe, ławki. Posadzone zostaną nowe żywopłoty, a te istniejące zostaną uzupełnione. Ogródki wokół budynku Dzielna 9a zostaną ogrodzone nowymi, zielonymi płotkami panelowymi o wysokości 50 cm. Rozpocznie się proces wymiany starego drzewostanu. Przewidziano nasadzenia 5 platanów o obwodzie pnia 30-35 cm i wycinkę ok. 5 starych drzew.
Projekt sprawi, że okolica ulicy Dzielnej stanie się milsza, bezpieczniejsza i bardziej przyjazna mieszkańcom. Poprawi się ogólny odbiór tej części Muranowa. Realizacja projektu wpisuje się w działania grupy ZIELONA DZIELNA realizowane od 2015 roku w celu poprawy wyglądu okolicy Nowolipek.
Uzasadnienie realizacji projektu
Wymiana nawierzchni chodników jest konieczna, ponieważ obecne nawierzchnie (wykonane z kostki bauma) są w złym stanie. Obniżenie krawężników wyeliminuje bariery architektoniczne, co ułatwi poruszanie się osobom starszym, osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z wózkami dziecięcymi. Nowe oświetlenie ułatwi bezpieczne poruszanie się po zmroku. Założenie łąki i ustawienie ławek pozytywnie wpłynie na integrację sąsiedzką. Wymalowanie muralu na stropie starej kotłowni poprawi estetykę okolicy. Wymiana drzewostanu jest konieczna, ponieważ obecne drzewa mają około 60-70 lat. Instalacja monitoringu poprawi bezpieczeństwo.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szczegółowy kosztorys w załączeniu.
Do kosztorysu należy dodać dokumentacje projektową 20000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
319 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Projekt wiąże się z generowaniem niewielkich kosztów utrzymania efektów jego realizacji. Większość kosztów projektu to jednorazowe inwestycje infrastrukturalne (ułożenie nowej nawierzchni chodników).
Jedynie niewielka część projektu będzie generować koszty eksploatacji (inwestycje dotyczące obszarów zielonych, oświetlenia ). Roczne utrzymanie efektów realizacji projektu szacuje się na:
3000,00 zł - koszt energii elektrycznej do zasilania 14 latarni osiedlowych z oprawami LED;
500,00 zł - pielęgnacja 5 drzew;
500,00 zł - pielęgnacja żywopłotów (ok. 100 mb);
500,00 zł - pielęgnacja trawników i muralu;
500,00 zł - usuwanie odpadów z koszy na śmiecie (2 szt.);
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 000,00 zł

Modyfikacje

21.04.2017 10:27
Koordynator w dzielnicy Wola
21.04.2017 10:30
Koordynator w dzielnicy Wola
30.05.2017 11:22
Koordynator w dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Kilka uwag do projektu:
  1. Wycinka drzew. Proponują Państwo wycinkę starych drzew, ale z tego co widzę to na planie nie ma informacji o które drzewa chodzi (zakładam, że te przed budynkeim 9a.) i zastąpienie tych drzew niewielkimi platanami.
  P.rzeciętny czas życia topoli kanadyjskiej (bo tu chyba mamy tę odmianę) to do 200 lat a zwykłej czarnej 150, więc jeszcze chwilę mają i mimo paskudnego traktowania wyglądają dość dobrze. Niskie drzewa nie osłonią nas przed hałasem z Jana Pawła II i przed sąsiedzkimi hałasami obawiam się (łatwo to zaobserwować zimą, kiedy brak liści). Wydaje mi się rozsądne zadbanie o ciszę i mniejszą ilość kurzu etc. na podwórku tej dość hałaśliwej studni, co wiąże się z następną uwagą.
  2. Dodawanie miejsc parkingowych wydaje mi się złym pomysłem, na szczęście rezygnują z tego Państwo na terenie wspólnym między 9A i 7B. Zostają dwa od strony kościoła. Wydaje mi się, że to droga donikąd a właściwie to jeszcze bardziej uciążliwego parkingu pod oknami. Na prawdę większość osób może przejść parę więcej metrów od zaparkowanego samochodu. Zważywszy, że mamy i tak uciążliwą autostradę na JPII. Ja byłbym za zastanowieniem się nad innymi rozwiązaniami.
  3. Oświetlenie. Wydaje mi się, że zmiana jest konieczna, bo w tej chwili część wspólna przypomina nocą plac w dobrze strzeżonym więzieniu. Natomiast w miejscach gdzie chodzą ludzie jest ciemno. Moją wątpliwość budzi proponowanie jako rozwiązanie lamp miejskich i obawa, że będzie jeszcze więcej lamp ale aktualny chaos pozostanie.

  Pozdrawiam
  Mieszkaniec7835  29.06.2017 14:52
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany