Zielona ulica Glogera – „miejski raj” i wizytówka Starej Ochoty

228
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Ochota
Stara Ochota
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
77 250 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
  • kultura
  • zabytki
  • turystyka
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Ulica Glogera to „miejski raj”, jak napisał varsavianista Jerzy Majewski. Jest jedną z wizytówek Starej Ochoty, celem wycieczek miłośników Warszawy i turystów odwiedzających stolicę. Eleganckie kamienice z dwudziestolecia międzywojennego – w stylu modernistycznym z elementami art déco – zostały odnowione przez miejscowe spółdzielnie. Teraz czas, by zadbać o tutejszą zieleń.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ochota
Obszar objęty pomysłem:
Stara Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Zygmunta Glogera
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Ulica Glogera jest usytuowana na terenie tzw. Kolonii Lubeckiego, łączy ulicę Mochnackiego z ulicą Wawelską. Należy do zabytkowego obszaru Starej Ochoty, objętego ochroną konserwatorską. Znajduje się w zarządzie Urzędu Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Ulica Glogera to „miejski raj”, jak napisał varsavianista Jerzy Majewski. Jest jedną z wizytówek Starej Ochoty, celem wycieczek miłośników Warszawy i turystów odwiedzających stolicę. Eleganckie kamienice z dwudziestolecia międzywojennego – w stylu modernistycznym z elementami art déco – zostały odnowione przez miejscowe spółdzielnie. Teraz czas, by zadbać o tutejszą zieleń.
Opis projektu
W ostatnich latach elewacje wszystkich kamienic wzdłuż ulicy Glogera zostały wyremontowane przez miejscowe spółdzielnie mieszkaniowe. Do tego, aby rewitalizacja przestrzeni publicznej ulicy została ukończona, a cała ulica zyskała nowy blask, brakuje jedynie uporządkowania zieleni. Niestety pod rosnącymi drzewami i krzewami zamiast trawy lub niskopiennych roślin znajdują się dzisiaj wydeptane jałowe klepiska. Ponadto przyuliczne pasy zieleni oraz pasy zieleni wzdłuż ścian domów są ogrodzone tylko częściowo i niejednolicie (wiekowe siatki i płotki kilku różnych rodzajów).

Projekt składa się z dwóch elementów:
1) uzupełnienia zieleni poprzez dosadzenie krzewów i roślin kryjących (gatunki: irga błyszcząca, bluszcz pospolity, powojnik Clematis Praecox) w przyulicznych pasach zieleni i pasach zieleni wzdłuż ścian domów – na miejscu obecnych klepisk;
2) jednolitego ogrodzenia (estetyczne barierki żelazne typu warszawskiego, wys. 40 cm) przyulicznych pasów zieleni na całym ich obwodzie – w celu zabezpieczenia zieleni na przyszłość przed zniszczeniem (rozdeptaniem i rozjechaniem).

Projekt nie obejmuje:
1) wycinki rosnących już drzew i krzewów, lecz zakłada jedynie uzupełnienie istniejącej zieleni o nowe nasadzenia na miejscu obecnych klepisk;
2) nasadzenia roślin pnących bezpośrednio przy ścianach budynków, tym samym nie grozi pogorszeniem stanu odnowionych elewacji;
3) zmian obecnego kształtu chodników, zwłaszcza ich szerokości;
4) żadnych ingerencji w organizację ruchu na ulicy Glogera, w szczególności nie wpłynie na liczbę i układ miejsc postojowych.

Realizacja projektu będzie miała korzystny wpływ na estetykę przestrzeni ulicy Glogera dzięki ujednoliceniu ogrodzeń i uzupełnieniu roślinności o gatunki, które sprawdziły się w panujących tutaj trudnych warunkach, związanych z ograniczonym nasłonecznieniem (jak rosnący na części przyulicznego pasa zieleni bluszcz). Wymiana i nawiezienie gleby oraz nowe nasadzenia dodatkowo wpłyną korzystnie również na warunki rozwoju istniejącej już zieleni, użyźniając ziemię i ułatwiając zatrzymywanie wody z opadów atmosferycznych i podlewania, a przez to zapobiegając usychaniu roślin (kilkumiesięczna susza w drugiej połowie 2015 roku doprowadziła do wyschnięcia jednego z najmłodszych rosnących przy ulicy wiązów).
Uzasadnienie realizacji projektu
W spacerowniku po Ochocie, wydanym przez „Gazetę Wyborczą” w 2003 roku, Jerzy S. Majewski pisał o ulicy Glogera: „Wszystko jest tu tak, jak trzeba. Dobrze utrzymane domy z zielonymi podwórkami i czystymi klatkami schodowymi. Niebrzydka architektura, skala dużego miasta, a przy tym chodniki równe i oddzielone od jezdni trawnikami”. Przewodnicy często wybierają ją za cel wycieczek. Tutaj miłośnicy Warszawy i turyści zwiedzający stolicę poznają najlepsze osiągnięcia polskiej urbanistyki i architektury okresu międzywojennego. Aby cenione walory ulicy zostały zachowane dla następnych pokoleń i w przyszłości nadal były jedną z wizytówek Starej Ochoty, trzeba dzisiaj szczególnie zadbać o tutejszą zieleń.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szacunkowe dane pomiarowe:
1) długość ulicy – ok. 80 mb
2) powierzchnia przyulicznych pasów zieleni i pasów zieleni wzdłuż ścian domów – ok. 450 mkw
3) łączny obwód przyulicznych pasów zieleni – ok. 300 mb

Wstępny kosztorys:
1) wymiana gleby i przygotowanie terenu (spulchnienie, nawiezienie): 450 mkw × 15 zł = 6750 zł
2) zasadzenie krzewów i roślin kryjących (irga błyszcząca, bluszcz pospolity, powojnik Clematis Praecox): 450 mkw × 50 zł = 22.500 zł
3) ogrodzenie przyulicznych pasów zieleni: 320 mb × 150 zł = 48.000 zł

Przewidywany łączny koszt realizacji projektu: 77.250 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
77 250,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
W pierwszym roku po posadzeniu nowych roślin:
1) pielenie (pięć razy): 450 mkw × 0,5 zł × 5 = 1125 zł;
2) przycinanie krzewów (trzy razy): 160 mb × 1,5 zł × 3 = 720 zł (konieczne, aby irga w formie żywopłotu zachowała zwarty pokrój);
3) podlewanie (około dziesięć razy): 450 mkw × 2 zł × 10 = 9000 zł (faktyczna liczba podlewań i tym samym ich koszt zależą od ilości opadów, względnie długości okresów suszy, które wystąpią w danym roku).

Uwaga: w dotychczasowej praktyce podlewaniem, sprzątaniem i bieżącą pielęgnacją niskiej zieleni przy ul. Glogera zgodnie z prawem i zwyczajem zajmują się dozorcy domów stojących przy ulicy, a koszty ponoszą miejscowe spółdzielnie mieszkaniowe. Projekt nie zakłada rezygnacji z tego – cennego – zaangażowania lokalnej społeczności w dbanie o swoje najbliższe otoczenie ani nie wyklucza go na przyszłość. Szczegóły współpracy między miejskimi służbami zieleni a tutejszymi gospodarzami zostaną omówione na etapie precyzowania szczegółowych sposobów realizacji projektu.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
10 845,00 zł

Modyfikacje

19.01.2017 23:32
Autor projektu
03.03.2017 14:30
Autor projektu
12.03.2017 23:35
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany