Pierwsza taka fontanna we Włochach

1258
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Włochy
Nowe Włochy
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
150 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 345 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Fontanna z dyszami strumieniowymi, uformowana w linii prostej, tworząca falującą ścianę wody. Podłoże fontanny wraz z pasem otaczającym wydłużoną nieckę utwardzoną trwałymi płytami. Całość odgrodzona od pasa drogowego kwitnącymi przez większa część lata krzewami.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
21.05.2021 14:36

W 2019 roku przeprowadzone dwa postępowania przetargowe, które nie doprowadziły do wyłonienia wykonawcy. Podjęto próbę wyłonienia wykonawcy z wolnej ręki, bez powodzenia. Środki finansowe zostały przesunięte na 2020 rok. W marcu 2020 wykonano aktualizacje kosztorysów w celu przygotowania do nowego postępowania przetargowego. W roku 2020 nie zostało wszczęte żadne postepowanie przetargowe ponieważ innogy Stoen Operator sp. z o. o. nie wykonał przyłącza energetycznego. Bez zasilania w prąd budowa fontanny pozbawiona jest uzasadnienia. Zgodnie z propozycją aneksu nr 3 do umowy na wykonanie przyłącza innogy przesuwa termin jego wykonania do 30.10.2021 r. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Włochy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Włochy
Obszar objęty pomysłem:
Nowe Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Teren Parku Kombatantów, położony wzdłuż ul. Świerszcza w rejonie skrzyżowania ul. Chrościckiego (za przystankiem autobusowym).
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren Parku Kombatantów, położony wzdłuż ul. Świerszcza w rejonie skrzyżowania ul. Chrościckiego (za przystankiem autobusowym).
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Fontanna z dyszami strumieniowymi, uformowana w linii prostej, tworząca falującą ścianę wody. Podłoże fontanny wraz z pasem otaczającym wydłużoną nieckę utwardzoną trwałymi płytami. Całość odgrodzona od pasa drogowego kwitnącymi przez większa część lata krzewami.
Opis projektu
Koncepcja polega na zagospodarowaniu ogólnodostępnego placu miejskiego poprzez budowę i instalację fontanny oraz rewitalizację przyległej zieleni.
Projekt:
Przygotowanie projektu wykonawczego zgodnie z założeniami niniejszej koncepcji.
Strumienie wodne:
Podłużny kształt fontanny ułożony równolegle do ulicy Świerszcza w postaci 5 większych dysz pozwalających na wyrzut wody na wysokość około 2,5 m regulowanych tak, aby tworzyły zmieniającą się falę. Dodatkowo należy zamontować urządzenia tak aby woda krążyła w obiegu zamkniętym w celu obniżenia kosztów eksploatacji.
Media:
Doprowadzenie potrzebnych mediów (prąd, woda). Pomieszczenie sterownicze (pompy, filtry, przyłącza) umieszczone w studzience. Urządzenia potrzebne do stworzenia ekologicznego obiegu zamkniętego.
Podłoże:
Niecka wydłużonej fontanny i najbliższe jej otoczenie utwardzone, wyłożone trwałym kamieniem np. granitowym w taki sposób aby możliwe było brodzenie po nawierzchni.
Otoczenie:
Fontanna otoczona zielenią. Od pasa drogowego odgrodzona kwitnącymi długo krzewami, nie wymagającymi szczególnej pielęgnacji np. Hortensje, pięciorniki, róże rabatowe, tawuły…. Dobór roślin winien zapewnić kwitnienie przez całe lato.
Fontanna pracuje w sezonie od godziny 6:00 do 2 godzin po zmroku 7 dni w tygodniu. Ewentualnie należy zamontować podświetlenie w postaci reflektorów energooszczędnych np. typu LED.

Uzasadnienie realizacji projektu
Propozycja budowy takiej fontanny wynika z braku podobnej infrastruktury w okolicy. Pozwoli na uatrakcyjnienie i lepsze zagospodarowanie terenu położonego blisko kompleksu stawów Koziorożca i Parku Kombatantów.
Inwestycja wpłynie na poprawę wizerunku Włoch i wpisuje się w charakter Miasta – Ogrodu. Fontanna w kształcie kurtyny wodnej będzie oczyszczała powietrze w rejonie dużego natężenia ruchu drogowego oraz ochładzała w upalne dni, poprawiając wilgotność powietrza. Ponadto szum wody dodatkowo wpływać będzie korzystnie na psychikę mieszkańców odwiedzających to miejsce, tworząc specyficzny nastrój ukojenia. Projekt wpisuje się w obecne oczekiwania społeczne mieszkańców Włoch. Potwierdza to także badanie ankietowe z 2015 roku na temat tworzenia skwerów miejskich.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Projekt wykonawczy: 10 000 zł
2. Przyłącza 15 000 zł
3. Fontanna (dysze, pompy, filtry) 95 000 zł
4. Utwardzone podłoże fontanny 25 000 zł
5. Rewitalizacja zieleni 5 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
150 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty sprzątania 3 000 zł
Media 8 000 zł
Konserwacja i serwis 5 000 zł
Pielęgnacja zieleni 2 000 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
18 000,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

02.02.2017 10:22
Koordynator w Dzielnicy Włochy
05.05.2017 13:03
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Włochy

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Byłoby ładnie.
  Mieszkaniec10613  11.03.2017 21:21
 • Wspaniała sprawa, unikalny pomysł. Fontanna dodałaby wiele uroku i charakteru naszej niesamowitej dzielnicy! Koniecznie!
  Mieszkaniec6345  12.03.2017 19:59
 • Włochy marzą o fontannie!

  Strużki wody w powietrzu tworzą parabole
  i spadają co chwilę o pół metra dalej
  ale to już wystarczy żeby ujrzeć w dole
  cichy obraz pragnienia w czerwcowym upale (...)
  - Marek Grechuta

  Mieszkaniec10623  12.03.2017 20:07
 • Super pomysł :)
  Mogło by powstać miejsce atrakcyjne zarówna dla dorosłych jak i dzieci.
  Mieszkaniec10634  13.03.2017 13:24
 • To bardzo przemyślany projekt. Ostatnio na terenie Włoch jest bardzo dużo inwestycji budowlanych. Tam gdzie była zieleń obecnie wyrastają duże domy. Domy, chodniki, garaże.Fontanna to coś ulotnego, oczyszczającego i przyciągającego zarówno dorosłych, jak i dzieci. Aby popatrzeć na wodę trzeba się zatrzymać fizycznie lub psychicznie, co w dzisiejszej zabieganej rzeczywistości też jest walorem. Jest to element ochrony środowiska - człowieka. To także element czynienia naszej przestrzeni do życia piękniejszą. Woda to życie. Spotkajmy się w przyszłym roku przy fontannie. BJ
  Mieszkaniec10685  17.03.2017 13:52
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany