Szpaler ozdobnych drzew na Szymanowskiego

1149
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Północ
Obszar I - Nowa Praga z Pelcowizną
Autor pomysłu Jakub Rawski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
62 500 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 549 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada utworzenie szpaleru 15 drzew ozdobnych po południowej stronie chodnika biegnącego w osi ulicy Szymanowskiego.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
12.02.2020 13:57

Realizacja została połączona z innym projektem z budżetu partycypacyjnego - Rewitalizacja skweru przy ul. Szymanowskiego".

W celu jak najlepszego zaprojektowania przestrzeni skweru w pierwszej kolejności zostały przeprowadzone konsultacje społeczne, m.in. warsztaty z projektantami czy plenerowe punkty konsultacyjne. Szczegóły przebiegu konsultacji można znaleźć tutaj.

Na podstawie wyników konsultacji został opracowany projekt aranżacji skweru - zieleni, małej architektury i chodników na Skwerze Szymanowskiego (realizacja w 2018 r. w ramach bp), a także koncepcja zmian dla otoczenia skweru (realizacja w przyszłości).

W lutym 2019 r. rozpoczęły się pierwsze prace w terenie. W pierwszej kolejności zaplanowane są cięcia pielęgnacyjne koron zdrowych drzew, a następnie usunięcie 7 sztuk chorych topól kanadyjskich (Populus x canadensis), stanowiących zagrożenie bezpieczeństwa dla przyszłych użytkowników skweru. Następnie zostanie posadzonych 27 sztuk nowych drzew oraz 2110 krzewów ozdobnych. W ramach inwestycji przewidziana jest również wymiana istniejącej nawierzchni, obiektów małej architektury, oraz przebudowa zrealizowanego w ramach budżetu partycypacyjnego "Pawilonu społecznego", którego obecna forma została poruszona przez mieszkańców podczas konsultacji i zmieni swój wygląd.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Praskich Terenów Publicznych

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Północ
Obszar objęty pomysłem:
Obszar I - Nowa Praga z Pelcowizną
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Szymanowskiego od Dąbrowszczaków do Namysłowskiej.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Skwer jest mocno zaniedbany. Zdjęcia w załączeniu.Rozciąga się na odcinku około 300 m między ulicami Dąbrowszczaków i Namysłowską. Jest naturalnym przedłużeniem Placu Hallera.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada utworzenie szpaleru 15 drzew ozdobnych po południowej stronie chodnika biegnącego w osi ulicy Szymanowskiego.
Opis projektu
Z uwagi na budki stojące przy ulicy Dąbrowszczaków szpaler drzew może rozciągać się na odcinku około 200 m. Zakłada się sadzenie drzew co ok. 15 metrów, ponieważ proponowane drzewa, tj. Pyrus calleryana 'Chanticleer' - grusza drobnoowocowa, dorastają do około 4-5 m szerokości.

Pyrus calleryana 'Chanticleer' - grusza drobnoowocowa jest drzewem ozdobnym, które w dodatku zostało wymienione w Załączniku nr 7 do Programu ochrony środowiska m.st. Warszawy jako jeden z gatunków rosnących w trudnych warunkach siedliskowych i wspomagających oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń.

"Drzewo początkowo o kolumnowym pokroju, później regularnym, stożkowatym, dorastające do 12-15 m wysokości, a średnica korony dochodzi do 4 m. Liście szerokojajowate, u podstawy zaokrąglone i zaostrzone na wierzchołku, długości do 8 cm. Blaszka liściowa wiosną srebrzysta, później intensywnie zielona, o piłkowanym brzegu. Jesienią pięknie przebarwiają się na żółtokarminowoczerwono. Na drzewie utrzymują się długo.
Pąki kwiatowe różowe, filcowato owłosione. Kwiaty białe, średnicy do 2,5 cm, zebrane w pęczkach, rozwijają się w końcu kwietnia i na początku maja. Kwitnie obficie, w okresie kwitnienia, bardzo dekoracyjna.
Owoce drobne, bez wartości zdobniczych, brązowe, kropkowane.
Wytrzymała na warunki miejskie.
Polecana do wysadzania w parkach, zielni osiedlowej, a także do obsadzania ulic. Można też sadzić w większych ogrodach przydomowych. Odporna na choroby." (http://www.encyklopediadrzew.pl/encyklopedia.php?r=1507)

W załączeniu zdjęcia drzew na wiosnę i na jesieni oraz nieudolna próba zobrazowania szpaleru - nie mam zdolności graficznych, za co z góry przepraszam:)

Dodatkowo proponuję posadzenie 5 drzew, niekoniecznie ozdobnych, w miejscach, gdzie będą pasowały. #MilionDrzewDlaWarszawy
Uzasadnienie realizacji projektu
Ulica Szymanowskiego jest chyba jedną z bardziej zaniedbanych ulic na Pradze II. Paradoksalnie, ponieważ jest naturalnym przedłużeniem Placu Hallera, który doczekał się ostatnio remontu i gdzie ma powstać niebawem Centrum lokalne. Natomiast o Szymanowskiego nikt nie pamięta, a jest to przestrzeń publiczna z dużym potencjałem.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Elementy projektu:
- posadzenie 15 drzew wraz z 3 letnią pielęgnacją, obwód pnia 20-22 cm: 15 x 3500 = 52500 zł.
- posadzenie 5 dodatkowych drzew (niekoniecznie ozdobnych) wraz z 3 letnią pielęgnacją, obwód pnia 16-18 cm: 5 x 2000 = 10000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
62 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

20.03.2017 20:18
Autor projektu
20.03.2017 20:21
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany