Pumptrack w Falenicy!

1480
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Wawer
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
196 603 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Projekt zakłada budowę asfaltowego toru pumptrackowego obok placu zabaw przy Włókienniczej, wraz z placykiem do odpoczynku i poidełkiem ze świeżą wodą. Tor może być użytkowany przez rolkarzy, rowerzystów czy osoby na hulajnogach. Będzie stanowił dopełnienie funkcjonalne placu zabaw. Będzie to jedyna taka instalacja w tej części dzielnicy i miasta.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Wawer
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Włókiennicza 54, na tyłach urzędu gminy, częściowo w miejscu, gdzie kiedyś było lodowisko.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Tor zlokalizowany jest na ogrodzonym terenie, na tyłach USC i obecnej siedziby falenickiej filii WCK. W większości biegnie wśród drzew, a częściowo po płycie pozostałej po hali z lodowiskiem. Tor ma mieć ok. 110 m długości. Między placem zabaw a torem znajduje się mała przestrzeń z ławkami i poidełkiem ze świeżą wodą, która rozdzielać będzie plac zabaw i tor. W pobliżu są ważne punkty komunikacyjne (pętla autobusowa, stacja PKP, ścieżka rowerowa wzdłuż Bysławskiej, która ma być zbudowana w 2017), zapewniające dobry dojazd z reszty osiedli w dzielnicy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada budowę asfaltowego toru pumptrackowego obok placu zabaw przy Włókienniczej, wraz z placykiem do odpoczynku i poidełkiem ze świeżą wodą. Tor może być użytkowany przez rolkarzy, rowerzystów czy osoby na hulajnogach. Będzie stanowił dopełnienie funkcjonalne placu zabaw. Będzie to jedyna taka instalacja w tej części dzielnicy i miasta.
Opis projektu
Tor pumptrackowy to specjalnie zaprojektowana i wyprofilowana pętla, pełna zakrętów, muld podjazdów i zjazdów. Łączy w sobie frajdę z jazdy rowerem górskim po naszym wydmowym lesie, z kontrolą i bezpieczeństwem jakie daje skatepark. Dzięki odpowiedniemu projektowi można po nim jeździć bez pedałowania, wykonując ruchy "góra-dół", czyli "pompując". Tor pokryty jest gładkim asfaltem dzięki czemu z toru korzystać mogą skateboardziści, rowerzyści, czy rolkarze. Jazda po torze stymuluje mięśnie w większym stopniu niż jazda po płaskim.
Pomysł na pumptrack pojawił się na spotkaniach Rady Osiedla. Szukaliśmy formy przestrzeni idealnej dla młodzieży. Jesteśmy przekonani, że w Falenicy brakuje takich miejsc. Chcieliśmy, żeby takie miejsce pojawiło się w trakcie prac nad centrum lokalnym, ale na przeszkodzie stanął brak odpowiednich terenów po wschodniej stronie torów. Doszliśmy do wniosku, że na taką nowoczesną inwestycję zasługuje strona zachodnia osiedla i dzielnicy, która przeżywa gwałtowny rozwój. Z rozwojem budownictwa mieszkalnego i infrastruktury handlowej musi iść rozwój oferty skierowanej do różnych grup wiekowych. Dzięki pumptrackowi i wraz z istniejącym, obleganym, placem zabaw powstanie duży teren rekreacyjny, który będzie tętnił życiem. Między torem a placem zostanie wydzielony tzw. plac odpoczynku, wyposażony w wieszak rowerowy, regulamin, ławkę i kosz oraz poidełko ze świeżą wodą.
W skrócie. Inwestycja obejmuje:
- powstanie ok. 110 metrowej pętli pumptrackowej o skarpach ziemnych wykończonych trawnikiem i nawierzchni bitumicznej
- placu odpoczynku z potrzebną infrastrukturą oraz poidełkiem
Zalety:
- kolejny fragment Falenicy zostanie uporządkowany i oddany mieszkańcom
- powstanie miejsce mogące angażować całe rodziny i pomagające budować relacje społeczne i międzypokoleniowe
- użytkowanie pumptracku nie generuje hałasu
- w miejscu tym stała do niedawna hala sportowa i lodowisko. Dziś jest parking, pora oddać teren ponownie na cele sportowe.
- wzdłuż ul. Bysławskiej ma powstać ścieżka rowerowa, a plac odpoczynku i tor może być dobrym miejscem na przystanek podczas wycieczek rowerowych.
- w tej części dzielnicy brakuje tego typu infrastruktury
Uzasadnienie realizacji projektu
Zachodnia strona Falenicy cierpi na brak ogólnodostępnych terenów rekreacyjnych, tymczasem czeka ją gwałtowny rozwój w związku z budową nowych osiedli. Teren wokół dawnego urzędu gminy świetnie nadaje się do zagospodarowania, zwłaszcza, ze wzdłuż Bysławskiej powstanie ścieżka rowerowa. Obecnie znajduje się tam plac zabaw, i plac pozostały po hali lodowiska. Dzięki temu projektowi powstanie duży zadrzewiony tor wraz z małym placykiem wyposażonym w odpowiednią infrastrukturę, dzięki powstanie nowoczesne i ciekawe miejsce rekreacji dla osób w różnym wieku. Można na nim jeździć na rowerze, hulajnodze, czy rolkach. Mogą próbować na nim sił dzieci młodzież i dorośli.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Opracowanie dokumentacji - 22 000,00 zł
Prace przygotowawcze, usunięcie istniejącej nakładki betonowej na fragmentach terenu, usunięcie samosiejek z terenu toru - 40 440,00 zł
Wykonanie geometrii i nawierzchni toru - 75 550,00 zł
Prace wykończeniowe, uprzątnięcie terenu, zasianie trawnika - 12 000,00 zł
Wykonanie placu odpoczynku z wykorzystaniem istniejącej nawierzchni (kosz, ławka, stojak na rowery, tablica informacyjna) - 9 500,00 zł
Wykonanie dodatkowej furtki łączącej plac odpoczynku z placem zabaw - 400,00 zł
Razem koszt netto: 159 840,00 zł, brutto 196 603,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
196 603,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
koszty sprzątania, wywozu śmieci, wody - 300 zł/rocznie
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
300,00 zł

Modyfikacje

20.04.2017 11:03
Koordynator w Dzielnicy Wawer

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany