Bezpieczna 13-nastka

226
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bielany
Wawrzyszew
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
148 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
 • bezpieczeństwo
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 886 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Wybudowanie przejścia dla pieszych w celu podniesienia bezpieczeństwa pieszych w środkowej części ul. Sokratesa (na wysokości punktu adresowego 13) oraz integracji społeczności Wawrzyszewa – Kaliszówki i nowego Wawrzyszewa, obszarów mieszkaniowych rozdzielonych ul. Sokratesa. Projekt może być przygotowany na rozbudowę o ścieżką rowerową, o ile powstanie ścieżka po wschodniej stronie ulicy.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.05.2021 16:18

W ramach projektu planowane jest utworzenie przejścia naziemnego w rejonie ul. Sokratesa 13 wraz z doświetleniem. Projekt organizacji ruchu dotyczący tego zakresu został przygotowany przez Zarząd Dróg Miejskich i skierowany do wymaganych prawem uzgodnień. 2 stycznia 2019 r. Biuro Polityki Mobilności i Transportu zatwierdziło projekt stałej organizacji ruchu. W związku z tym, że istniejące przejścia dla pieszych na ul. Sokratesa uzyskały niskie oceny w audycie bezpieczeństwa ruchu drogowego, zdecydowano by nowe przejście wyznaczać tylko pod warunkiem równoczesnego wybudowania azylu i doświetlenia oraz włączyć je w większy projekt przebudowy ul. Sokratesa. Projekt ten, zakładający zmianę przekroju ulicy i poprawę bezpieczeństwa wszystkich przejść, został przygotowany w 2020 r. i zatwierdzony w maju 2021 r. 
Równocześnie trwały prace nad dokumentacją dla doświetlenia przejścia. W związku z objęciem ul. Sokratesa kompleksową wymianą oświetlenia w ramach programu „SOWA” dofinansowanego preferencyjną pożyczką z NFOŚiGW, zapadła decyzja aby doświetlenie wykonać w ramach zaplanowanej na 2020-21 r. modernizacji oświetlenia. W ten sposób unikamy dwukrotnego wykonywania tych samych prac i ponoszenia związanych z tym kosztów. Dokumentacja dla przebudowy oświetlenia wzdłuż ul. Sokratesa, wraz z doświetleniem planowanego przejścia, została ukończona w grudniu 2019 r. Przebudowa oświetlenia na ul. Sokratesa rozpoczęła się w połowie 2020 roku.
W związku z tym, nowe przejście, wraz z azylem i doświetleniem, pojawi się w 2021 r. w ramach przebudowy całej ulicy.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Dróg Miejskich

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bielany
Obszar objęty pomysłem:
Wawrzyszew
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Sokratesa 13, 13A, 13B, 13C, 13D/ul. Tołstoja 4
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
środkowy odcinek ul. Sokratesa rozdzielającej nowy Wawrzyszew od Kaliszówki, a więc obszar z wieloma nowymi osiedlami oddanymi i w trakcie budowy. Jest to centralny obszar Bielan podzielony sztucznie z uwagi na historyczny rozwój poszczególnych części Wawrzyszewa, wymagający zmian.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wybudowanie przejścia dla pieszych w celu podniesienia bezpieczeństwa pieszych w środkowej części ul. Sokratesa (na wysokości punktu adresowego 13) oraz integracji społeczności Wawrzyszewa – Kaliszówki i nowego Wawrzyszewa, obszarów mieszkaniowych rozdzielonych ul. Sokratesa. Projekt może być przygotowany na rozbudowę o ścieżką rowerową, o ile powstanie ścieżka po wschodniej stronie ulicy.
Opis projektu
Proponowane jest utworzenie przejścia dla pieszych, pomiędzy chodnikami zachodnim a wschodnim ul. Sokratesa w jej środkowym odcinku, na wysokości posesji Sokratesa 13, 13A, w połowie odległości pomiędzy niebezpiecznymi przejściami dla pieszych (360 m) obecnie zlokalizowanych na wysokości skrzyżowań ul. Sokratesa / Kaliszówka i ul. Sokratesa / Tołstoja.
Nowe osiedla Kaliszówki są zamieszkane w przeważającej części przez rodziny z dziećmi, dla których samodzielne pokonywanie przejścia dla pieszych na wysokości salonu Forda jest bardzo niebezpieczne, w szczególności dotyczy to dzieci zmierzających do szkół, matek z wózkami zmierzającymi do żłobków, przedszkoli, czy na spacer.
Obecnie coraz częściej piesi przekraczają jezdnie ul. Sokratesa, w omawianym miejscu, w sposób niedozwolony, co powoduje bezpośrednie zagrożenie życia.
Z kolei przejście dla pieszych na wysokości salonu Forda (posesja Sokratesa 11) jest niebezpieczne, z uwagi na brak respektowania przepisów przez kierowców pojazdów, rozwijających wysokie prędkości.

Proponowane jest dedykowane doświetlenie i zabezpieczenie w postaci progów wyspowych zwalniających, rozdzielonych tablicami uchylnymi z elementami odblaskowymi. Dałoby to szansę na lepszą widoczność pieszych, szybszą reakcję kierowców, rzeczywiste, efektywne spowolnienie pojazdów z uwagi na progi.
Proponowane progi nie utrudniałyby ruchu pojazdów, praktycznie nie oddziaływałyby na autobusy komunikacji miejskiej, jak również samochody ciężarowe dla obsługi np. komunalnej, jednocześnie wpływałyby na zachowanie kierujących pojazdami osobowymi.

Uzasadnienie realizacji projektu
Celem nadrzędnym jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu pieszych w obliczu braku poszanowania zasad ruchu, najczęściej przez użytkowników pojazdów mechanicznych, rozwijających prędkości znacznie przekraczające dozwolone, z uwagi na geometrię ulicy Sokratesa (długa prosta ok. 1 km) oraz przechodzenie przez pieszych w miejscach niedozwolonych, w szczególności dotyczy to dzieci, młodzieży (żłobki, przedszkola, szkoły) oraz osób starszych (apteki, kościół).
Celem wspierającym jest szansa na integrację społeczności starej i nowej części Wawrzyszewa wraz z obopólnymi korzyściami z infrastruktury miejskiej i handlowo-usługowej, rozwijających się nierównomiernie po obu stronach Sokratesa.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt 148 000 zł dla doświetlenia, ledów, progów i oznakowania poziomego.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
148 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Dotyczy:
• konserwacji – ok. 1200 złotych na rok
• zużycia energii elektrycznej – ok. 1800 złotych na rok
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
3 000,00 zł

Modyfikacje

30.01.2017 23:04
slacek
08.02.2017 13:42
aarabadzic
08.02.2017 14:39
aarabadzic
21.04.2017 17:56
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
30.05.2017 16:29
slacek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Najmocniej przepraszam, ale GDZIE SĄ te progi?!?

  https://tvn24.pl/tvnwarszawa/ulice/warszawa-smiertelne-potracenie-na-bielanach-sam-wypadek-byl-naprawde-makabryczny-1326084

  Wiem, że to nie jest bezpośrednio Państwa kwestia, ale niech to pozostanie jako memento, do czego prowadzą skandaliczne opóźnienia w realizacji projektów z budżetu - jeszcze partycypacyjnego nawet...

  Nie może być tak, że są one odwlekane w nieskończoność i traktowane jako piąte koło u wozu :(
  Wojciech Zawiliński  21.10.2019 10:22
 • Dobry projekt. Sokratesa to potwornie ruchliwa ulica, którą prowadzony jest ruch również z innych dzielnic jak Białołęka. Mieszkańcy osiedli przy Sokratesa mają problem z przejściem na drugą stronę ulicy i dojście do wszystkich innych elementów miasta jak szkoły, przedszkola czy Wolumen. Potrzebne jest to przejście.
  Mieszkaniec6958  26.03.2017 20:12
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany