-
1
Zgłoś projekt. Pomyśl o tym, czego jeszcze brakuje, co należy zmienić lub poprawić. Opisz swój pomysł i zgłoś do budżetu obywatelskiego. W ten sposób masz realny wpływ na Twoje najbliższe otoczenie oraz na rozwój Warszawy.
-
2
Przeglądaj projekty. Zobacz, jakie projekty zgłosili inni mieszkańcy. Napisz, co o nich sądzisz, a jeśli masz jakieś pytania, zadaj je autorom pomysłów. Sprawdź, które z nich są możliwe do realizacji i zostaną poddane pod głosowanie.
-
3
Zagłosuj na projekty. Spośród projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich wybierz te, które uważasz za ciekawe lub potrzebne. Zagłosuj i zdecyduj, na co zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu Warszawy.
-
4
Sprawdź postępy w realizacji projektów. Wybrane w głosowaniu pomysły, są realizowane w kolejnym roku. W zakładce REALIZACJE możesz sprawdzić postęp w realizacji projektów wybranych w poprzednich edycjach.

Budżet obywatelski na rok 2023
Pytania i odpowiedzi
Wygrają (a więc zostaną rekomendowane do realizacji) te projekty, które uzyskają najwięcej głosów i zmieszczą się w kwocie przeznaczonej dla danej dzielnicy lub na poziom ogólnomiejski. Może zdarzyć się tak, że wygra kilka bardzo drogich projektów lub kilkanaście tańszych, mniejszych.
Ponadto, aby pomysł mógł zostać wybrany na poziomie dzielnicowym musi na niego zagłosować co najmniej 50 osób, a na poziomie ogólnomiejskim co najmniej 100 osób. Liczą się wyłącznie głosy ważne. Nawet jeżeli miejsce na liście i koszt realizacji pozwala na realizację pomysłu, projekt nie zostanie wybrany do realizacji, jeżeli nie otrzyma odpowiedniego poparcia mieszkańców.
Szukasz więcej odpowiedzi?

Wszystkie potrzebne informacje na temat budżetu obywatelskiego znajdziesz również na stronie um.warszawa.pl/waw/bo oraz na stronach urzędów dzielnic i facebooku.