Strefa użytkownika

Budżet obywatelski w Warszawie

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. To warszawiacy, co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. W ten sposób wspólnie decydują o tym, co powstanie w najbliższej okolicy, w kilku dzielnicach lub w całej Warszawie. W budżecie obywatelskim każdy mieszkaniec Warszawy może zgłosić projekt lub zagłosować. Nie trzeba być zameldowanym, ani pełnoletnim. Uczestnictwo w budżecie obywatelskim to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się Warszawa.
  • 1

Zgłoś projekt. Pomyśl o tym, czego jeszcze brakuje, co należy zmienić lub poprawić. Opisz swój pomysł i zgłoś do budżetu obywatelskiego. W ten sposób masz realny wpływ na Twoje najbliższe otoczenie oraz na rozwój Warszawy.

• 2

Przeglądaj projekty. Zobacz, jakie projekty zgłosili inni mieszkańcy. Napisz, co o nich sądzisz, a jeśli masz jakieś pytania, zadaj je autorom pomysłów. Sprawdź, które z nich są możliwe do realizacji i zostaną poddane pod głosowanie.

• 3

Zagłosuj na projekty. Spośród projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich wybierz te, które uważasz za ciekawe lub potrzebne. Zagłosuj i zdecyduj, na co zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu Warszawy.

• 4

Sprawdź postępy w realizacji projektów. Wybrane w głosowaniu pomysły, są realizowane w kolejnym roku. W zakładce REALIZACJE możesz sprawdzić postęp w realizacji projektów wybranych w poprzednich edycjach.

Kwota w tej edycji budżetu obywatelskiego (na 2021 rok)
83 111 363,00 PLN

Pytania i odpowiedzi

Za nami już sześć edycji budżetu obywatelskiego (partycypacyjnego). Ich podsumowanie znajdziecie w zakładce POPRZEDNIE EDYCJE

Środki finansowe na realizację pomysłów mieszkańców pochodzą z budżetu miasta. Nie są to więc dodatkowe pieniądze, tylko część pieniędzy miejskich przeznaczona do rozdysponowania bezpośrednio przez warszawiaków.

Rada Miasta Stołecznego Warszawy zdecydowała, że corocznie na budżet obywatelski będzie przeznaczane 0,5% wydatków m.st. Warszawy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu finansowym. W ramach 7. edycji budżetu obywatelskiego (na rok 2021) do dyspozycji mieszkańców jest 83 111 363 zł.

Szukasz więcej odpowiedzi?

Ikona informacje

Wszystkie potrzebne informacje na temat budżetu obywatelskiego znajdziesz również na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl oraz na stronach urzędów dzielnic i facebooku.

Pytania i odpowiedzi