Proces dyskusji o pomysłach
-
1
Przejrzyj projekty. Kliknij w „Przeglądaj projekty” i zobacz, jakie projekty zgłosili mieszkańcy. Możesz przejrzeć propozycje dzielnicowe i ogólnomiejskie.
-
2
Zadaj pytania. Wybierz projekt, który Cię interesuje i kliknij na przycisk „Wyślij pytanie do autora”. Napisz swoje pytania do autora/autorki projektu.
-
3
Skomentuj projekty. Zaloguj się na swoje konto (lub załóż, jeśli jeszcze nie posiadasz) i napisz, co sądzisz o wybranym pomyśle. Wyraź swoją opinię i dodaj komentarz.
-
4
Sprawdź wyniki oceny. Pojawią się na stronie 4 maja. Zobacz, które projekty zostały ocenione pozytywnie i zostaną poddane pod głosowanie. Zastanów się, na co będziesz głosować.

Pytania i odpowiedzi
Tak. Jeżeli masz zastrzeżenia do wyniku oceny projektu, możesz odwołać się. Odwołanie się od wyniku oceny spowoduje powtórzenie oceny projektu z uwzględnieniem Twoich zastrzeżeń.
Zgłoszone projekty trafiają do właściwej merytorycznie jednostki, której pracownicy szczegółowo oceniają możliwość realizacji danego pomysłu. Pracownicy urzędu sprawdzają m.in.:
- zgodność z obowiązującymi przepisami prawa,
- możliwość realizacji we wskazanej lokalizacji,
- możliwość realizacji w ciągu roku,
- zgodność z kompetencjami miasta,
- oszacowany koszt realizacji pomysłu,
- zgodność z dokumentami programującymi rozwój m.st. Warszawy,
- zgodność z przyjętymi zasadami dostępności dla mieszkańców.
Możliwe, że po przeprowadzonej analizie okaże się, że w projekcie niezbędne jest wprowadzenie zmian, aby mógł być poddany pod głosowanie mieszkańców. W takim wypadku, pracownicy urzędu kontaktują się z autorem, przedstawiają proponowany zakres zmian i wyjaśniają, z czego wynika konieczność ich wprowadzenia. Do zaproponowanych zmian, autor pomysłu może odnieść się w ciągu sześciu dni od dnia uzyskania informacji z urzędu. Jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia w kwestii wprowadzenia zmian, pomysł zostanie oceniony negatywnie.
Wyniki oceny wraz z uzasadnieniem zostaną ogłoszone do 4 maja 2022 r. na stronie https://bo.um.warszawa.pl/. Tego dnia autorzy projektów otrzymają informację o wyniku oceny zgłoszonych pomysłów.
Nie. Odwołanie można złożyć wyłącznie od niedopuszczenia projektu pod głosowanie. Jeżeli nie chcesz, żeby Twój projekt został poddany pod głosowanie w ocenionej formie, możesz go wycofać. Swój projekt możesz wycofać do 1 czerwca 2022 r.
Szukasz więcej odpowiedzi?

Wszystkie potrzebne informacje na temat budżetu obywatelskiego znajdziesz również na stronie um.warszawa.pl/waw/bo oraz na stronach urzędów dzielnic i facebooku.