Zielone torowiska wzdłuż Nowowiejskiej - eksperyment
Lokalizacja na mapie
długość geograficzna: 21.0078281164169szerokość geograficzna: 52.2200376037407
Dzielnica
Śródmieście
Charakter projektu
Lokalny , Śródmieście
Lokalizacja projektu
odcinek w pobliżu gmachu Politechniki Warszawskiej (w pobliżu przystanków tramwajowych)Istotne informacje o lokalizacji
odcinki torowisk wzdłuż ulicy Nowowiejskiej (w pobliżu gmachu Politechniki Warszawskiej)
Klasyfikacja projektu
- komunikacja/drogi
- ochrona środowiska
- zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu
- seniorzy
- studenci
- rodziny z dziećmi
Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców
Z dobrodziejstw posadzonej roślinności w okresie prowadzenia badań będą korzystać wszyscy mieszkańcy. Docelowo efekty projektu mogą zostać wykorzystane na innych warszawskich torowiskach
Pełny opis projektu
Projekt zakłada zaprezentowanie możliwości zastosowania zabudowy roślinnej na torowiskach tramwajowych o konstrukcji podsypkowej opracowanie na tej podstawie standardów projektowych i utrzymaniowych. W ramach eksperymentu odcinki torowisk wzdłuż wzdłuż ulicy Nowowiejskiej zostaną obsadzone zielenią.
Zielone torowiska są bardzo popularne w wielu miastach na całym świecie. Niewątpliwei podwyższają estetykę przestrzeni publicznej, zwiększają naturalne powierzchnie retencji wód opadowych i co więcej, charakteryzują się wysokimi walorami w zakresie obniżenia emisji akustycznej związanej z ruchem tramwajów (o ok. 3-5dB względem torowisk z inną zabudową).
Obecnie w Warszawie zabudowa trawiasta stosowana jest tylko na torowiskach o konstrukcji bezpodsypkowej. Tego rodzaju konstrukcje są jednak droższe w realizacji względem torowisk podsypkowych (z zabudową tłuczniową). Ze względu na wskazane wyżej walory torowisk trawiastych wskazane jest przeanalizowanie, w nawiązaniu do dotychczas prowadzanych już przez Tramwaje Warszawskie sp. z o.o. prac, możliwości zastosowania zabudowy trawiastej na torowiskach o konstrukcji podsypkowej. Eksperyment powinien objąć następujące elementy:
- dobór materiału roślinnego (wybór gatunków roślin) do zabudowy w odniesieniu do kwestii utrzymania i odporności na warunki miejskie;
- analizę rozwiązań technicznych umożliwiających porost materiału roślinnego w odniesieniu do m.in. konieczności prowadzenia prac utrzymaniowych torowiska takich jak podbijanie i regulacja.
Efektem finalnym projektu może być opracowanie standardów projektowych i utrzymaniowych dla torowisk z zabudową trawiastą.
Ze względu na eksperymentalny charakter projektu może być on ograniczony czasowo w danej lokalizacji. Jednak efekty badań i opracowanie standardy będą miały oddziaływanie na obszar całego m.st. Warszawy.
Uzasadnienie dla realizacji projektu
Zielone torowiska to powiększanie powierzchni biologicznie czynnej miasta. Poza względami natury ekologicznej zielone torowiska wyciszają hałas towarzyszący jadącym po szynach tramwajom o nawet 5 decybeli.
Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych
Przygotowanie torowiska do przeprowadzenia eksperymentu - 90 000,00 zł
Akcja promocyjno-edukacyjna - 10 000,00 zł
Każdorazowo wystarczy na odcinki przynajmniej 75 m.
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt pielęgnacji zielonych torowisk.