Koordynator w dzielnicy Ursynów - zmiany z 2017-05-30 09:05:30
Powrót do projektu
BIBLIOBOX

Bibliobox - całodobowa wrzutka na książki przy Bibliotece na Ursynowie Południowym

status: Zgłoszony


Projekt zakłada wyposażenie dziewięciu placówek biblioteki publicznej na Ursynowie w zewnętrzne wrzutnie książek - BIBLIOBOXY. Całodobowe urządzenie samodzielnego zwrotu książek usytuowane przed biblioteką, tuż przy wyjściu, umożliwia łatwy sposób oddania książek o każdej porze, również podczas dni wolnych od pracy, czytelnikom, którzy nie mają czasu zwrócić ich w godzinach otwarcia biblioteki.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.0516607761383050516607761383
szerokość geograficzna: 52.1387616874177341387616874177

Dzielnica

Ursynów


Charakter projektu

Lokalny , Ursynów


Lokalizacja projektu

Biblioteka dla Dzieci Nr 60 ul. Na Uboczu 2

Istotne informacje o lokalizacji

Biblioteka dla Dzieci Nr 60 ul. Na Uboczu 2


Klasyfikacja projektu

  • edukacja
  • kultura
  • CZYTELNICTWO

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dorośli
  • rodziny z dziećmi
  • mieszkańcy Ursynowa Południowe

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Projekt jest całkowicie ogólnodostępny. Z usług ursynowskich bibliotek korzysta 40 tysięcy czytelników, pomysł adresowany jest więc do blisko 30 % mieszkańców naszej dzielnicy. Ponieważ zasady zapisu do biblioteki publicznej są proste i jako potencjalnych czytelników przewidują wszystkich zainteresowanych ursynowian, również tych nie posiadających stałego meldunku na tym terenie, nie ma zatem ograniczeń w korzystaniu z wypożyczalni, a więc i z BIBLIOBOXU. Zasady użytkowania wrzutni są nieskomplikowane i wygodne, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wysokość wrzutu usytuowana jest na przewidzianym dla każdego poziomie. BIBLIOBOX dostępny jest dla wszystkich przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, w weekendy i święta.


Pełny opis projektu

Projekt polega na instalacji wrzutni książek przed bibliotekami na Ursynowie, których rozmieszczenie zostało opisane w punkcie Lokalizacja. Urządzenie o wymiarach orientacyjnych: wysokość ok. 1m, szerokość – 75 cm, głębokość - ok. 65 cm, wyposażone wewnątrz w specjalny wózek na książki, zamontowane przed wejściem do biblioteki, to bardzo prosty i wygodny sposób samodzielnego zwrotu książek przez czytelników o dowolnej porze, również w czasie dni wolnych od pracy. Biorąc pod uwagę fakt, że z ursynowskie biblioteki odwiedza dziennie około 1400 osób, wrzutnia będzie obsługiwała wielu użytkowników. Od wielu lat jestem czytelniczką URSYNOTEKI, korzystam z różnych wypożyczalni i na podstawie własnych obserwacji mogę powiedzieć jak przydatnym udogodnieniem jest jedyny funkcjonujący obecnie w naszej dzielnicy BIBLIOBOX, umocowany przed Wypożyczalnią Nr 127 przy ul. Braci Wagów 1. Wrzucone książki, oznaczone kodem kreskowym, są, bez potrzeby autoryzacji przez czytelnika, zdjęte z jego konta w najbliższym dniu roboczym, co można od razu sprawdzić, wchodząc poprzez stronę internetową na własne konto czytelnicze. Zwracane woluminy, nie ulegają zniszczeniu dzięki pneumatycznej platformie wewnątrz urządzenia. BIBLIOBOX y o jednolitej szacie graficznej, uwzględniające logo i nazwę ursynowskiej biblioteki oraz logo dzielnicy, dodatkowo pomogą zidentyfikować nasze wypożyczalnie i czytelnie oraz promować ich usługi.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Projekt zdecydowanie poprawi jakość usług oferowanych przez biblioteki. Będzie służył 30% ursynowskiej populacji, tyle zarejestrowano aktywnych czytelników na koniec 2016. Są to w większości osoby pracujące lub uczące się, które nie zawsze znajdują czas na przyniesienie książek w godzinach otwarcia biblioteki. BIBLIOBOX pozwala zwracać książki przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, czyli wtedy, kiedy to odpowiada czytelnikowi. W URSYNOTECE bardzo sprawnie działają systemy powiadomień o terminie zwrotu ( mailowe i SMS-owe), ale czytelnicy nie zawsze mogą je oddać , co skutkuje opłatami naliczanymi za przetrzymanie książek. Wrzutnia ograniczy to zjawisko i pozwoli szybciej udostępniać książki innym zainteresowanym.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Koszt BIBLIOBOXA z montażem i grafiką 15. 000 zł.


Całkowity koszt projektu: 15 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki

  • Wypozyczalnia_nr127_13.jpg