Koordynator w dzielnicy Wola - zmiany z 2017-02-06 12:26:06
Powrót do projektu

Mural w tunelu! Odmienione przejście tunelem przy rondzie Zesłańców Syberyjskich.

status: Zgłoszony


Projekt zakłada stworzenie na jednej ze ścian tunelu dla pieszych i rowerzystów przy rondzie Zesłańców Syberyjskich muralu, który razem z planowanym na 2017 remontem zmieniłby ten długi, nieprzyjemny tunel w atrakcyjne miejsce. Mural mógłby być uzupełniony odpowiednio dobranym oświetleniem, a jego wybór odbyłby się w drodze konkursu.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.9600257873535169600257873535
szerokość geograficzna: 52.21873082690305218730826903

Dzielnica

Wola


Charakter projektu

Lokalny , Wola


Lokalizacja projektu

Al. Prymasa Tysiąclecia od strony ronda Zesłańców Syberyjskich

Istotne informacje o lokalizacji

Tunel dla pieszych i rowerzystów o długości ok. 200 m wzdłuż Al. Prymasa Tysiąclecia przy rondzie Zesłańców Syberyjskich, obok Dworca Zachodniego.


Klasyfikacja projektu

  • komunikacja/drogi
  • kultura
  • przestrzeń publiczna

Potencjalni odbiorcy projektu

  • młodzież
  • dorośli
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Tunel jest ogólnodostępny.


Pełny opis projektu

Tunel dla pieszych i rowerzystów wzdłuż Al. Prymasa Tysiąclecia obok Dworca Zachodniego jest praktycznie jedyną możliwością, żeby dostać się z tej ulicy do ronda Zesłańców Syberyjskich jeśli jedzie się na rowerze lub idzie na piechotę. Jednocześnie, korzystanie z tunelu jest bardzo nieprzyjemne, gdyż jest on długi, słabo oświetlony, a ściany są obdrapane. Wrażenie jakie wywiera tunel jest na tyle nieprzyjemne, że zniechęca on do przemieszczania się rowerem czy na piechotę. Tunel można obejrzeć np. tu: https://www.youtube.com/watch?v=r2x08Bw-3ecW 2017 przy okazji remontu przebiegającej tam ścieżki rowerowej przez ZDM w tunelu ma zostać poprawione oświetlenie i odnowiona nawierzchnia ścian. Szkoda by jednak było poprzestać jedynie na tym, gdyż to miejsce świetnie nadaje się do stworzenia tam unikalnej, atrakcyjnej przestrzeni poprzez wykonanie aranżacji artystycznej na jednej ze ścian.Aranżacja miałaby postać malowidła (muralu), ewentualnie jwej projekt mógłby uwzględniać dodatkowe oświetlenie podkreślające jej walory. Tematycznie mural mógłby nawiązywać np. do wydarzeń historycznych związanych z tą okolicą, a w każdym razie musiałby być wykonany z szacunkiem dla nich. Dokładny projekt byłby wybrany w konkursie (np. dwuetapowo: pierwsza selekcja przez kilkuosobowy panel w Urzędzie Dzielnicy, a potem zwycięzki projekt - w otwartym głosowaniu mieszkańców). Malowidło byłoby zabezpieczone odpowiednią powłoką przed zniszczeniem.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Obecnie odpychające miejsce zmieniłoby się w ciekawe, atrakcyjne, przyciągające ludzi. Cechy, które obecnie przyczyniają się do niemiłego wrażenia - długość tunelu, jego monotonne ściany, inna niż na zewnątrz temperatura i fakt, że nie dociera tam naturalne światło - przy wykorzstaniu tego miejsca do stworzenia artystycznej aranżacji zmieniłyby się w atuty, budując wrażenie osobnej, niezwykłej przestrzeni. Podniosłoby to walory niezbyt atrakcyjnej okolicy ronda Zesłańców Syberyjskich i zachęciło do przemieszczania się tamtędy na rowerze lub na piechotę.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

30 tys. - wykonanie muralu wraz z ewentualnym dodatkowym oświetleniem

5 tys. - powłoka zabepieczająca przez zniszczeniem

2 tys. - ewentualne koszty ogłoszenia i promocji konkursu na projekt artystyczny


Całkowity koszt projektu: 37 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki