Autor projektu - zmiany z 2017-03-21 22:36:21
Powrót do projektu

Mural w tunelu! Odmienione przejście tunelem przy rondzie Zesłańców Syberyjskich.

status: Zgłoszony


Projekt zakłada stworzenie na jednej ze ścian tunelu dla pieszych i rowerzystów przy rondzie Zesłańców Syberyjskich muralu, który razem z planowanym do połowy 2018 remontem zmieniłby ten długi, nieprzyjemny tunel w atrakcyjne miejsce. Mural mógłby być uzupełniony odpowiednio dobranym oświetleniem, a jego wybór odbyłby się w drodze konkursu.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.9600257873535
szerokość geograficzna: 52.218730826903

Dzielnica

Wola


Charakter projektu

Lokalny , Wola


Lokalizacja projektu

Tunel w Al. Prymasa Tysiąclecia przy rondzie Zesłańców Syberyjskich.

Istotne informacje o lokalizacji

Tunel dla pieszych i rowerzystów o długości ok. 200 m wzdłuż Al. Prymasa Tysiąclecia przy rondzie Zesłańców Syberyjskich, obok Dworca Zachodniego, a dokładnie: zachodnia ściana tunelu, czyli ta, która znajduje się w większej odległości od ścieżki rowerowej.


Klasyfikacja projektu

  • komunikacja/drogi
  • kultura
  • przestrzeń publiczna

Potencjalni odbiorcy projektu

  • młodzież
  • dorośli
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Tunel jest ogólnodostępny.


Pełny opis projektu

Tunel dla pieszych i rowerzystów wzdłuż Al. Prymasa Tysiąclecia obok Dworca Zachodniego jest praktycznie jedyną możliwością, żeby dostać się z tej ulicy do ronda Zesłańców Syberyjskich jeśli jedzie się na rowerze lub idzie na piechotę. Jednocześnie, korzystanie z tunelu jest bardzo nieprzyjemne, gdyż jest on długi, słabo oświetlony, a ściany są obdrapane. Wrażenie jakie wywiera tunel jest na tyle nieprzyjemne, że zniechęca on do przemieszczania się rowerem czy na piechotę. Tunel można obejrzeć np. tu: https://www.youtube.com/watch?v=r2x08Bw-3ec W 2017Do połowy 2018 roku, przy okazji remontu przebiegającej tam ścieżki rowerowej przez ZDM, w tunelu ma zostać poprawione oświetlenie i odnowiona nawierzchnia ścian. Szkoda by jednak było poprzestać jedynie na tym, gdyż to miejsce świetnie nadaje się do stworzenia tam unikalnej, atrakcyjnej przestrzeni poprzez wykonanie aranżacji artystycznej na jednej ze ścian.Aranżacja miałaby postać malowidła (muralu), ewentualnie jej projekt mógłby uwzględniać dodatkowe oświetlenie podkreślające jej walory. Tematycznie mural mógłby nawiązywać np. do wydarzeń historycznych związanych z tą okolicą, a w każdym razie musiałby być wykonany z szacunkiem dla nich. Dokładny projekt byłby wybrany w konkursie, dwuetapowo: pierwsza selekcja przez kilkuosobowe jury złożone z osób mających kompetencje do oceny projektu artystycznego, w tym przedstawicieli Urzędu Dzielnicy Wola, Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej, Wolskiego Centrum Kultury oraz stowarzyszeń mieszkańców działających na Woli i Ochocie; następnie spośród kilku wyselekcjonowanych prac zwycięzki projekt byłby wybrany w otwartym głosowaniu mieszkańców Woli i Ochoty (ze względu na usytuowanie na styku tych dwóch dzielnic).Mural usytuowany byłby na ścianie bardziej oddalonej od ścieżki rowerowej przebiegającej w tunelu (ściana zachodnia). Projekt przewiduje przeznaczenie pod ten cel całej powierzchni tej ściany (z ewentualnym odstępem od sufitu/posadzki ze względów technicznych).Malowidło byłoby zabezpieczone odpowiednią powłoką przed zniszczeniem, o ile to możliwe wykonaną w ramach zadań własnych ZDM (zarządcy obiektu).


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Obecnie odpychające miejsce zmieniłoby się w ciekawe, atrakcyjne, przyciągające ludzi. Cechy, które obecnie przyczyniają się do niemiłego wrażenia - długość tunelu, jego monotonne ściany, inna niż na zewnątrz temperatura i fakt, że nie dociera tam naturalne światło - przy wykorzstaniu tego miejsca do stworzenia artystycznej aranżacji zmieniłyby się w atuty, budując wrażenie osobnej, niezwykłej przestrzeni. Podniosłoby to walory niezbyt atrakcyjnej okolicy ronda Zesłańców Syberyjskich i zachęciło do przemieszczania się tamtędy na rowerze lub na piechotę.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Budżet projektu zawiera następujące pozycje:

- nagroda dla finalisty konkursu

- wykonanie muralu wraz z ewentualnym dodatkowym oświetleniem

- ewentualne koszty ogłoszenia i promocji konkursu na projekt artystyczny

- powłoka zabepieczająca przez zniszczeniem, o ile nie będzie mogła być wykonana w ramach zadań własnych ZDM


Całkowity koszt projektu: 47 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki