Autor projektu - zmiany z 2017-03-16 11:40:16
Powrót do projektu

REWITALIZACJA "GÓRKI ROGALA" (skwer przy Hirszfelda 1)

Górka ROGAL potocznie zwana "GÓRKĄ ROGALA" - teren rekreacyjny mieszkańców Ursynowa.

status: Zgłoszony


Górka Rogal służy mieszkańcom jako teren rekreacyjny i proponujemy aby bezwzględnie ta funkcja została zachowana z jedyną różnicą aby dać możliwość korzystania z niej osobom starszym, rodzicom z dziećmi oraz osobom niepełnosprawnym. Projekt przewiduje rewitalizację zielonego skweru wraz z górką u zbiegu ulic Płaskowickiej i Pileckiego , przy Hirszfelda 1, tzw. Górki Rogala.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.039947569370270399475693703
szerokość geograficzna: 52.1417558229579

Dzielnica

Ursynów


Charakter projektu

Lokalny , Ursynów


Lokalizacja projektu

Skwer z górką przy Arenie Ursynów na rogu u zbiegu ulic Płaskowickiej i Pileckiego w okolicy szkoły podstawowej 323, na tyłach kortów tenisowych.

Istotne informacje o lokalizacji

działka 28 z obrębu 11021


Klasyfikacja projektu

 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska

Potencjalni odbiorcy projektu
 • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością
  • rodziny z dziećmi
  • zwierzęta

  Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańcówProjekt

  Zrealizowany projekt będzie dostępny ogólnodostępny całodobowo, nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców i osób odwiedzających.


  Pełny opis projektuTzw.

  Górka Rogala (nazwa zwyczajowo stosowana przez mieszkańców, nawiązuje do ukształtowania terenu) to bardzo atrakcyjne miejsce z historią, znane i użytkowane od początku istnienia Ursynowa, często odwiedzane przez spacerowiczów, właścicieli czworonogów, rodziny z dziećmi oraz seniorów. Ma piękny kształt i bardzo ładnie wyprofilowany kąt nachylenia do wewnątrz co zwłaszcza zimą daje wspaniałe wrażenia korzystającym z niej dzieciom podczas uprawiania sportów zimowych. Mimo, że teren ma potencjał, pozostaje niestety zaniedbany . Zapomniany przez miasto, ale nie zapomniany przez mieszkańców, którzy niezależnie od pory roku są tutaj codziennie. Projekt zakłada zainwestowanie w funkcjonalność tzw. górki rogala, przy zachowaniu jej dotychczasowego charakteru (możliwość spacerów z psem, jazdy na rowerze czy na sankach lub nartach).

  Z uwagi na bliskie sąsiedztwo nieogrodzonego parkingu i ruchliwej jezdni, a także coraz częstsze szarże dzików, teren wymaga ogrodzenia niskim płotem wraz z nasadzeniami zielonymi iglakami wzdłóż niego. Dla podniesienia funkcjonalności oraz bezpieczeństwa użytkownikówmieszkańców, wzdłuż grzbietu górki położony zostanie chodnik (umożliwiający wejście na górkę, np. z wózkiem dający możliwość korzystania z niej osobom starszym, rodzicom z dziećmi oraz niepełnosprawnym, nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych), oraz postawione zostaną 4 latarnie na szczycie. W planie jest .Przy chodniku proponujemy usadowić ławki (7 szt) oraz zainstalować latarnie i kosze na śmieci.

  Planujemy postawienie stojaków na rowery, oraz budowa budowę fontanny (w kształcie rogala) w miejscu, gdzie dawniej znajdował się basen, która będzie nie tylko nawiązaniem do historii tego miejsca , ale oraz będzie miała szansę stać się ciekawą atrakcją okolicy. Właściciele psów korzystają z wygrodzonego miejsca po dawnym basenie w celu puszczania psów luzem, dlatego niewielki obszar górki z niskim płotem zostanie przeznaczony dla czworonogów. Projekt

  Przy fontannie również proponujemy umieszczenie ławek. Z myślą o właścicielach czworonogów proponyjemy wygospodarowanie niewielkiej części terenu tworzącej mini wybieg wyposarzony w kosze na psie sprawy. Nasz projekt zakłada też nasadzenie kilku nowych drzew oraz opiekę nad już rosnącymi.Stare ogrodzenie terenu byłego mini basenu należałoby usunąć a dół po basenie oczyścić i zasypać. Górkę oraz cały teren przyległy do niej proponujemy obsiać trawą niskopienną sportową co spowoduje, że zabawa i uprawianie sportów letnich oraz rekreacja staną się o wiele bardziej przyjemniejsze niż dotychczas.

  Serdecznie zachęcamy do zagłosowania na nasz projekt :)

  Piotr Paczkowski i Maciej Mackiewicz - autorzy projektu.


  Uzasadnienie dla realizacji projektu

  1) Rewitalizacja skweru posłuży lepszemu zagospodarowaniu zaniedbanej przestrzeni miejskiej oraz uchroni ten wspaniały teren przed ewentualną zmianą jego przeznaczenia w przyszłości;

  2) Ułożenie chodnika prowadzącego na szczyt wzdłóż grzbietu górki oraz , ogrodzenie terenu od strony ulicy, jego oświetlenie oraz wyposarzenie poprawi bezpieczeństwo użytkowników i komfort korzystających z niego mieszkańców (w tym dzieci, seniorów, niepełnosprawnych oraz właścicieli czworonogów);

  3) Ustawienie ławek docenią zwłaszcza seniorzy;

  4) Zasadzenie Nasadzenie dodatkowych drzew przyczyni się do poprawy jakości powietrza, komfortu wypoczynku oraz estetyki przestrzeni zielonej w tej części Ursynowa;

  5) Fontanna będzie miała szansę stać się atrakcją okolicy a piękna zielona trawa da mozliwość wspaniałego relaksu i wypoczynku wszystkim mieszkańcom Ursynowa.


  Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowychProjekt zagospodarowania skweru = 5000zł

  Koszty mapy do celów projektowych i projektu, w tym projektu infrastruktury technicznej = 30000 zł (szacunkowo)

  Kosztu wykonania przyłączy do infrastruktury technicznej trudno oszacować z uwagi na brak warunków technicznych (długość przyłącza) = 50000 zł (szacunkowo)

  Oświetlenie skweru = 4 7 x 8000zł = 32000 56000

  Fontanna – 85000 zł Projekt i montaż ławek = 8x1000zł = 8000 = 100000 zł

  Zakup ławek wraz z montażem = 10x1000zł = 10000

  Ułożenie chodnika – 30000 100000

  5 drzew do zasadzenia nasadzenia – 10000 zł

  Zakup trawy oraz rekultywacja całego terenu = 45000 zł

  Kosze na śmieci 6 wraz z montażem 10 szt. – 3000 6000

  Ogrodzenie i montaż(niski płot obsadzony żywopłotemiglakami od frontu) – 30000 50000

  zakup i montaż stojaków rowerowych - 10 szt. - 3 000 zł

  stół do szachów plenerowych (zakup, montaż) - 1 szt. - 4000 zł

  stół do pinkponga pingponga - 1 szt. - 10000

  ogrodzenie wybiegu dla czworonogów wraz z koszmi na psie sprawy = 20000

  niespodziewane koszty przy realizacji - 30000


  Całkowity koszt projektu: 250 524 000,00 zł

  Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

  TAK


  Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

  Koszty sprzątania - 3 500 7000

  Koszty dostarczania energii elektrycznej - 200 zł x 12 miesięcy = 2 400 zł5000 zł

  Koszty konserwacji - 17 500 zł

  Koszty wody do zasilania fontanny (przez 8 miesięcy w roku) = 10 000

  Koszenie, nawożenie trawy 5000 zł

  Odśnieżanie chodnika 10 000 zł


  Całkowity koszt eksploatacji: 33 400,00 zł

  Załączniki