Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta - zmiany z 2017-04-26 13:13:26
Powrót do projektu

Wybieg dla psów - Mokotów

status: Zgłoszony


Projekt dotyczy utworzenia ogrodzonego placu zabaw dla psów ze sprzętami do agility. Wybieg zostanie podzielony na dwie części, aby wszystkie psy spuszczone ze smyczy i bez kagańców mogły z niego korzystać. Na wybiegu zostaną zamieszczone kosze na śmieci, obsikiwacze, tablica informacyjna, wiatka, ławki. Wybieg będzie zawierał śluzy przy obu wejściach.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.0198497772217
szerokość geograficzna: 52.1814581589706

Dzielnica

Mokotów


Charakter projektu

Lokalny , Mokotów


Lokalizacja projektu

Pas zieleni wzdłuż ul. Niepodległosci (odcinek między ul. Domaniewską, a al. Wilanowską na działce nr ew. 9/8 obręb 1-02-24

Istotne informacje o lokalizacji

Teren będzie obejmował pas zieleni od chodnika przy ul. Domaniewskiej (skrót prowadzący z osiedla do przejścia dla pieszych - skrzyżowanie ul. Niepodległości z ul. Domaniewską) do chodnika łączącego osiedle z przejściem dla pieszych na ul. Niepodległości (przejście obok ul. Puławskiej 182).

Na tym terenie znajdują się odprowadzenia ciepłownicze, studzienki kanalizacyjne oraz kilka drzew - żaden z tych elementów nie musi być usuwany, ani przesuwany w związku z planowanym wybiegiem dla psów.


Klasyfikacja projektu

  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • sport

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dorośli
  • rodziny z dziećmi
  • zwierzęta

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Wybieg będzie czynny w godzinach 6:00 - 23:00. Korzystanie z obiektu jest bezpłatne.

- Psy mogą korzystać z Wybiegu bez smyczy i kagańca - wyjątkiem są psy agresywne. One muszą mieć założony kaganiec.

- Na teren mogą wchodzić psy każdej wielkości

- Właściciel odpowiada za zachowanie swojego zwierzaka i wyrządzone przez niego szkody

- Psy korzystające z wybiegu muszą mieć aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie

- Właściciel sprząta po swoim psie, nie śmieci oraz szanuje teren Wybiegu

- Przy wchodzeniu i wychodzeniu właściciel psa zamyka furtkę, nie wypuszcza innych psów na zewnątrz

- Zakaz dokarmiania obcych psów bez zgody właściciela

- Zakaz spożywania alkoholu i jedzenia na terenie Wybiegu


Pełny opis projektu

Utworzenie wybiegu dla psów na Mokotowie rozwiązałoby problem właścicieli psów, którzy chcą je legalanie i w bezpiecznych warunkach spuścić ze smyczy (nie ma wyrzucanego jedzenia,nie ma rozbitego szkła i innych niebezpiecznych przedmiotów). Każde zwierzę potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, którą trzeba mu zapewnić i obecnie właściciele psów z Mokotowa korzystają z wybiegów w innych dzielnicach Warszawy.

Na naszym osiedlu duża ilość psów biega "luzem". Jest to zagrożenie dla innych osób oraz dla psów i ich właścicieli. Wybieg da komfort jego użytkownikom, a także przestrzeń do szkolenie swojego psa z zakresu posłuszeństwa.

Sprzęt do agility zapewniłby psom również możliwość pracy umysłowej np. poprzez nauczenie się pokonywania toru z przeszkodami, nauczenie się przeskakiwania przez przeszkody, czy pokonywania labiryntu. Wspólna zabawa i nauka pozwala zbudować właścicielowi odpowiednią relacje z psem pełną zaufania i miłości. Badania pokazują również, że duża porcja ruchu zmniejsza u psów frustrację i agresję - jest to niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa innych mieszkańców osiedla Domaniewska. Zwłaszcza na osiedlu, na którym jest bardzo dużo dzieci (przedszkole)

Stworzenie miejsca do zabawy dla psów wraz z koszami na psie odchody zwiększy świadomość właścicieli psów, którzy do tej pory nie sprzątali po swoich pupilach. Społeczności właścicieli psów będzie się nawzajem edukować w tym zakresie.

Istniejący wybieg pozwoli na organizowanie bezpłatnych zajęć dla właścicieli psów w przyszłości, co będzie mieć bezpośredni wpływ na zwiększenie jakości życia mieszkańców naszego osiedla.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Na Mokotowie nie ma utworzonego bezpiecznego i ogrodzonego miejsca, z którego właściciele psów w sposób legalny i bezpieczny mogą pozwolić psom biegać bez smyczy, co jest standardem w wielu dzielnicach Warszawy.

Ponadto wybieg zmniejszyłby liczbę biegających psów bez smyczy na osiedlu Domaniewska, co obecnie może być niebezpieczne ze względu na istniejące przedszkole oraz dwa place zabaw dla dzieci. Stworzenie takiego miejsca, zmniejszy ilość niesprzątanych psich odchodów - właściciele psów nawzajem się będą pilnować, aby sprzątać po swoim pupilu na terenie Wybiegu. Kolejny obiekt rekreacyjny na osiedlu wpłynie także na budowanie relacji sąsiedzkich między właścicielami psów.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

1. Ogrodzenie (wysokie min. 2 m z siatką z małych oczek) oraz podmurówka pod ogrodzenie oraz 2 śluzami z 4 furtkami - ok. 60 000 PLN Sprzęt do agility - 20 000 PLN Tabliza informacyjna x2 - 2 000 PLN Ławki ogrodowe x4 - 800 PLN Wiata standardowa (na wzór wiaty przystankowej) - ok. 15 000 Kosze na psie odchody x 4 - 1 000 PLN Piesuar betonowy x6 - ok. 3 000 PLN(około 370 mb) i furtki (4 szt.) – 64 495 zł

2. Robocizna + transport – 24 180 zł

3. Sprzęt do agility – 20 000 zł

4. Tablica informacyjna 2szt. – 3 800 zł

5. Ławki z oparciem 4 szt. – 4 920 zł

6. Wiata standardowa na wzór wiaty przystankowej Urbi 4 metrowa z montażem i transportem – 16 500 zł

7. Kosz betonowy 4 szt. – 4 600 zł

8. Dystrybutor torebek 2 szt. – 2 400 zł

9. Eksploatacja 2x dziennie (kosze + dystrybutory) – 7 884 zł

10. Oznakowanie ławek – 50zł

11. Oznakowanie koszy i dystrybutorów – 180 zł

12. Piesuar betonowy 6 szt. – 3 000 zł

13. Eksploatacja wiaty (mycie) 4x w sezonie – 1 000 zł

14. Utrzymanie ławek – 288 zł

15. Konserwacja sprzętu agility – 1 000 złCałkowity koszt projektu: 154 297,00 zł


Całkowity koszt projektu: 154 297,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach- Uzupełnienie torebek na psie odchodzy w koszach na psie odchody - Usuwanie śmieci - Konsewacja sprzętu do agility

1. Utrzymanie ławek – 288 zł

2. Eksploatacja 2 x dziennie – 7 884 zł

3. Mycie wiaty 4x sezon – 1 000 zł

4. Konserwacja sprzętu agility – 2 000 zł

RAZEM 11 172 zł


Całkowity koszt eksploatacji: 20 00011 172,00 zł

Załączniki