Autor projektu - zmiany z 2017-01-23 09:22:23
Powrót do projektu

Mural dla Warszawskiego ZOO - rewitalizacja muru wzdłuż ul. Stefana Starzyńskiego

status: Zgłoszony


Mur okalający ZOO od strony Mostu Gdańskiego i Ronda Starzyńskiego to fragment smutny, zaniedbany i brudny. Tymczasem po jego drugiej stronie jest miejsce magiczne, niczym z bajki, pełne ciekawych, intelektualnych przygód. Projekt ma na celu upiększenie i odczarowanie brzydkiego, szarego muru, aby przypominał o kolorowym ZOO i uatrakcyjniał widok dzielnicy.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.0182082653045650182082653046
szerokość geograficzna: 52.2619995598971342619995598971

Dzielnica

Praga-Północ


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Mur wzdłuż ul. S. Starzyńskiego, przynależący do ZOO (adres ZOO: ul. Ratuszowa 1/3)

Istotne informacje o lokalizacji


Klasyfikacja projektu

  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna

Potencjalni odbiorcy projektu

  • młodzież
  • dorośli
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Miejsce jest ogólnodostępne. Każdego dnia mijają je tysiące Warszawiaków. Mur widoczny jest z okien mieszkańców, środków komunikacji miejskiej czy , samochodów. Wzdłuż biegnie ścieżka rowerowa oraz szlak dla pieszych. Bliskość stacji kolejowej Warszawa ZOO, powoduje, iż jest również oglądane oglądany z okien pociągów, także przez osoby spoza Warszawy. Na parkingu ZOO parkują autokary i samochody z Polski i zagranicy. Upiększenie muru w tym miejscu może wywołać czyjś uśmiech podczas dojazdu do pracy, spaceru czy stać się nowym charakterystycznym miejscem spotkań. Obok pięknego muralu nie sposób przejść obojętnie. Obecny wygląd ogrodzenia odstrasza, toteż wizja zmiany wizerunku tego miejsca jest miła każdemu, : mieszkańcom i turystom.


Pełny opis projektu

Projekt przewiduje wykorzystanie długiej na ponad 200 metrów i wysokiej na ok. 2,5 m powierzchni muru na wykonanie muralu 3D związanego z ogrodem zoologicznym, ale też ściśle połączonego z Warszawą i jej losami. Mogą być na nim wymalowane egzotyczne zwierzęta, które dzieci będą rozpoznawać jadąc autobusem, może prezentować wizerunek Pałacu Kultury czy innego symbolu Warszawy nadgryzanego przez żyrafę i tonącego w egzotycznej roślinności, a nawet przybrać postać zabawnego komiksu. Koncepcje mogą być różne, ale cel jest konkretny: uatrakcyjnienie miejsca, przeobrażenie go z ponurego, szarego punktu dzielnicy w kolorowy obraz, który przyciągnie turystów, spodoba się mieszkańcom, a na twarzach dzieci będzie wywoływał uśmiechy. Warszawa jest coraz piękniejsza, coraz przyjemniej się w niej żyje, jednak są jeszcze takie zapomniane miejsca, które chciałoby się zasłonić albo przejść obok nich jak najszybciej i zapomnieć. Tymczasem mur można wykorzystać jako przestrzeń artystyczną i edukacyjną, jako kolorową ozdobę dzielnicy, szarość zastąpić kolorami, a wstyd radością i dumą. Murale cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nawet współczesna reklama wykorzystuje tę technikę. Jest to więc doskonała forma do promocji Warszawy i jej najciekawszych miejsc. Obecna technologia pozwala na zabezpieczenie muralu przed zniszczeniami i dłuższą trwałość, niż ta sprzed lat. Do pomalowania niektórych elementów można zaprosić dzieci z domów dziecka bądź świetlic środowiskowych co miałoby wymiar społeczny, a tychże współautorów napawałoby dumą. Projekt mógłby zapoczątkować nową tradycję wykorzystania tej powierzchni do celów artystycznych. Spacerując wzdłuż muru można by przecież przy okazji podziwiać miejskie dzieła sztuki. Czy to malowidła, czy płaskorzeźby, czy zdjęcia... Każdy spacer, przejażdżka w tym miejscu mogłyby być przyjemniejsze, wzbogacające o nowe doświadczenia i impresje. Sporą cześć terenu przed murem zajmuje parking, dzięki czemu goście ZOO również mogliby cieszyć oczy sztuką na murze, także dla osób na co dzień nie obcujących ze sztuką z powodów np. finansowych. Biorąc pod uwagę jak wiele osób przyjeżdża spoza miasta, byłaby to także wizytówka Warszawy i dzielnicy. Projekt zapewne wymagałby przygotowania stworzenia wizualizacji, przygotowania powierzchni muru, malowania, zabezpieczeniewykonania i zabezpieczenia.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Okolice Ronda Starzyńskiego nie są ciekawym wizualnie miejscem, a mur długi na ponad 200 metrów przysłania to, co ten fragment dzielnicy ma najciekawszego do zaoferowania. Rodziny z dziećmi, seniorzy, turyści, młodzież w tym uczniowie przyjeżdżają do ZOO regularnie. Wszyscy nauczyli się szybko przemykać wzdłuż brzydkiego muru. Tymczasem nie musi on być tak odstraszający, lecz kolorowy i wesoły, zapraszający i edukacyjny. Będzie miał pozytywny wpływ na przestrzeń publiczną, na wizerunek miasta i dzielnicy, samopoczucie mieszkańców i turystów, a współudział praskich dzieci w malowaniu będzie miał charakter aktywizacyjny. Realizacja projektu jest ważna dla uatrakcyjnienia przestrzeni miejskiej i dla edukacji poprzez sztukę.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Koszt projektu graficznego może wynieść ok 4-5 tys., koszt malowania ok 30-35 tys. Orientacyjny koszt przygotowania powierzchni . Potrzebne będzie też wycięcie krzaków, zasłaniających mur.


Całkowity koszt projektu: 45 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki

  • mur zima 2.jpg
  • mur wizualizacja.jpg
  • mur zimą 3.jpg