Autor projektu - zmiany z 2017-03-21 20:10:21
Powrót do projektu

RUSZ SIĘ W ŚRÓDMIEŚCIU – aktywny wypoczynek na Polu Mokotowskim przez cały rok

status: Zgłoszony


Darmowe zajęcia na świeżym powietrzu dla młodzieży i dorosłych. Zajęcia z instruktorem dwa razy w tygodniu przez cały rok – latem joga, fitness, rozciąganie, bieganie, kalistenika, zimą – nordic walking. Dodatkowo, na terenie Pola Mokotowskiego przewiduje się budowę trasy biegowej oraz dobudowanie do istniejącej siłowni plenerowej street workout parku (drążków).


Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.01342856884002701342856884
szerokość geograficzna: 52.216180618477912161806184779

Dzielnica

Śródmieście


Charakter projektu

Lokalny , Śródmieście


Lokalizacja projektu

Waryńskiego i al. Armii Ludowej

Istotne informacje o lokalizacji

Pole Mokotowskie to duży kompleks parkowy (o powierzchni 68,54 ha), obejmujący trzy dzielnice : Mokotów, Ochota, Śródmieście. Proponowany obszar projektu znajduje się w śródmiejskiej części Parku ograniczonej ulicami: al. Armii Ludowej, ul. Waryńskiego, ul. Batorego, al. Niepodległości.


Klasyfikacja projektu

  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • zdrowie

Potencjalni odbiorcy projektu

  • młodzież
  • dorośli
  • studenci

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Pole Mokotowskie jest otwartym parkiem miejskim, ogólnodostępnym, czynnym całą dobę.

Położenie w dogodnym ciągu komunikacyjnym ze stacją metra Pole Mokotowskie oraz licznymi przystankami autobusowymi, czyni go łatwo dostępnym dla wszystkich szukających aktywnego wypoczynku w mieście.

Drążki do street workoutu oraz trasa biegowa wybudowane na terenie parku są projektem całorocznym i dostępnym bez ograniczeń również po okresie realizacji budżetu. Bezpłatne zajęcia z instruktorem odbywać się będą dwa razy w tygodniu. Może z nich korzystać każdy zainteresowany. Bogata oferta zajęć pozwoli każdemu wybrać interesujący go rodzaj aktywności, niezależnie od poziomu zaawansowania.


Pełny opis projektu

Projekt „Śródmieście w ruchu - aktywny wypoczynek na Polu Mokotowskim przez cały rok” polega na stworzeniu otwartego kompleksu sportowo-rekreacyjnego w części śródmiejskiej parku, która jest pod tym względem mało atrakcyjna dla odwiedzających. Pomysł obejmuje wyznaczenie ścieżki biegowej długości 1350m oraz wybudowanie street workout parku (drążki do kalisteniki) obok istniejącej już na tym terenie siłowni plenerowej. Ponadto w ramach projektu oferowane będą bezpłatne zajęcia sportowe z instruktorem. W cieplejszych miesiącach (kwiecień-październik) zajęciami odbywającymi się będą: trening na siłowni oraz drążkach, joga, fitness, rozciąganie. Natomiast przez cały rok, w tym zimą, można będzie skorzystać z wypożyczonych przez dzielnicę kijków do nordic walkingu (lub przyjść na zajęcia ze swoim sprzętem). Wszystkie zajęcia odbywać się będą pod okiem wykwalifikowanego instruktora w ustalonych dniach tygodnia. (W załączniku: wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych). O dostępności zajęć będą informowały plakaty oraz wiadomości zamieszczane na stronach internetowych poszczególnych dzielnic i ośrodków im podległym. Dzięki rozległym obszarom trawników oraz wytyczeniu nowej trasy biegowej na terenie parku, liczba osób w grupach zajęciowych jest, w gruncie rzeczy, nieograniczona. Oferowane atrakcje są na tyle różnorodne, że mogą zarówno pomóc w rozpoczęciu swojej przygody ze sportem osobom mniej aktywnym, jak i stanowić doskonałą okazję do treningu osobom bardziej zaawansowanym. Dodatkowe udogodnienia, dzięki otwartości parku, będą dostępne bez ograniczeń dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Ze względu na bliskość kampusów wyższych uczelni (Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Głównej Handlowej), obiekt będzie również miejscem, z którego będą mogli skorzystać także studenci. Aktywny wypoczynek z pewnością wpłynie pozytywnie na procesy myślowe.

Podsumowując, projekt ma na celu promowanie zdrowego stylu życia, dodatkowe przedsięwzięcia z pewnością zachęcą mieszkańców do zwiększenia aktywności ruchowej oraz uatrakcyjnią oferty sportowej dzielnicy.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Śródmiejska część Pola Mokotowskiego (w porównaniu do pozostałych części) oferuje stosunkowo mało atrakcji wypoczynkowych oraz rekreacyjnych. Dodatkowo, żaden park w Śródmieściu nie oferuje bezpłatnych zajęć sportowych z instruktorami. Jako jedyny taki projekt, ma on szansę na dużą popularność wśród mieszkańców.

Celem projektu jest zaktywizowanie mieszkańców Śródmieścia Południowego, zwłaszcza ludzi młodych i w średnim wieku, poprzez zaoferowanie miejsc i zajęć do rozwijania ich indywidualnych hobby.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Budowa ziemnej ścieżki do biegania o długości 1350m – 54 000zł (średnio 40 zł za 1m dł. Ścieżki)

Budowa Street Workout Parku o powierzchni ok. 120 m2 – 50 000zł

Druk 50 plakatów w formacie A2 reklamujących zajęcia – 350zł (7zł za jeden plakat)

Zajęcia sportowe - wynagrodzenie dla instruktorów za rok prowadzenia zajęć – 4 800zł (50 zł za jedne godzinne zajęcia, zajęcia 2x w tygodniu)

Wypożyczanie z dowozem 15 par kijków do Nordic Walking-u przez rok na zajęcia – 3240zł (135 zł za wypożyczenie na jedne zajęcia)Całkowity koszt projektu 112 390 zł

W tym:

> koszt budowy infrastruktury 104 000 zł

> koszt przygotowania materiałów informacyjnych 350 zł

> koszt prowadzenia zajęć przez rok 4 800 zł

> koszt wypożyczenia kijków na zajęcia z Nordic Walking-u przez rok 3 240 zł


Całkowity koszt projektu: 112 390,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Wykonanie raz w roku przeglądu Street Workout Parku z drobnymi pracami konserwacyjnymi – 2 750 zł (możliwe drobne prace konserwacyjne: zaszpachlowanie ubytków, dokręcenie śrub, pomalowanie)

Konserwacja nawierzchni trasy biegowej - 4 000zł (dwa przeglądy z potrzebnymi naprawami w ciągu roku)


Całkowity koszt eksploatacji: 6 750,00 zł

Załącznikiwizualizacja

  • koncepcja zagospodarowania.jpgkoncepcja zagospodarowania
  • wizualizacja.jpg