aarabadzic - zmiany z 2017-02-09 11:38:09
Powrót do projektu

Koszenie bez spalin i hałasu - EKOMIASTO Ekomiasto 1

status: Zgłoszony


Kurs koszenia kosą tradycyjną. Koszenie kosą jest ekologiczne, ciche i szybsze niż koszenie wykaszarkami czy kosiarkami. Niestety wielu ludzi o tym nie wie lub boi się spróbować – zmieńmy to.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.9420549869537
szerokość geograficzna: 52.2905288298948

Dzielnica

Bielany


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

zbiórka bielańskie centrum edukacji kulturalnej - lokalizacja koszenia do ustalenia

Istotne informacje o lokalizacji


Klasyfikacja projektu

  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dorośli
  • seniorzy
  • studenci

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Z projektu będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy. Jest on w pełni ogólnodostępny dla osób pełnoletnich lub osób niepełnoletnich za zgodą opiekuna prawnego.


Pełny opis projektu

W przestrzeni miasta od wielu lat królują kosiarze wyposażeni w kosy spalinowe które oprócz zanieczyszczenia hałasem wydzielają do atmosfery niespotykane ilości spalin szkodliwych dla środowiska i samych użytkowników. Projekt ma na celu przypomnienie mieszkańcom miasta tradycyjnej metody koszenia kosą tradycyjną, która jest w pełni ekologiczna, a dodatkowo wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną osoby koszącej. Szkolenie ma zachęcić do wymiany kosiarek na kosy i pokazać potencjał tego narzędzia. Kosa może stanowić nie tylko narzędzie pracy, ale także wspaniały sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ponadto używając kosy tradycyjnej ograniczamy emisję hałasu i spalin chroniąc w ten sposób środowisko. Podczas kursu uczestnicy będą brać udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych.Wybór uczestników: zapisy poprzez mail i telefoniczne. Grupa bardzo ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Promocja należy do organizatora który musi zapewnić frekwencjęTematyka szkolenia:

- Kosa wczoraj i dziś - dlaczego kosa tradycyjna? Dlaczego kosiarki i kosy spalinowe są tak bardzo szkodliwe dla środowiska.

- Ostrze - jak rozpoznać ostrze dobrej jakości? Ostrzenie i klepanie. Nauka klepania na „klepadełku” i kowadle.

- Kosisko - co jest ważne dla ergonomii koszenia? Podstawowe wymiary i konstruowanie kosiska do różnych typów pracy.

- Kosiarz - biomechanika koszenia. Znaczenie oddechu. Synchronizacja nogi-obrót-oddech.

- Koszenie - zajęcia praktyczne. Koszenie pod okiem instruktora. Jeden instruktor na 3 kursantów.Podczas kursu uczestnicy otrzymają ostrza i osprzęt (osełka i klepadełko). Do otrzymanego ostrza wykonają własnoręcznie kosisko dostosowane do własnej postawy ciała. Zestaw (kosa, kosisko, osprzęt) zabiorą ze sobą do domu.W trakcie kursu przewidziana jest przerwa obiadowa dla uczestników z wegańskim posiłkiem. Do dyspozycji uczestników będzie woda w butelkach.Podczas 8 godzinnego kursu przewiduje się przeszkolenie maksymalnie 20 osób.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Kosiarki i kosy spalinowe to nie tylko hałas o bardzo dużym natężeniu, to także ogromna ilość spalin. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że silniki dwusuwowe w które wyposażone są kosy spalinowe podczas godzinnej pracy wydzielają do atmosfery tyle węglowodorów aromatycznych co samochód osobowy przejeżdżający 150km. Silniki te nie posiadają katalizatorów co sprawia, że wszystkie spaliny trafiają bezpośrednio do atmosfery trując środowisko i użytkownika. Badania potwierdzają, że 5% zanieczyszczenia powietrza w USA to tylko emisja z kosiarek, kos spalinowych. Kurs ma na celu uświadomić uczestnikom te fakty.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Koszt kursu

Instruktorzy

Koszt: 3 instruktorów x 16 godzin x 150zł = 7200zł

Ostrze + osprzęt

Koszt: 20 kos x 200zł = 4000zł

Obiad

Koszt: 20 zestawów obiadowych x 40zł = 800zł


Całkowity koszt projektu: 12 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki

  • Koszenie zdjęcie.jpg
  • Koszenie zdjęcie.jpg