Autor projektu - zmiany z 2017-03-18 19:34:18
Powrót do projektu

Udostępnienie mieszkańcom i ich pieskom, dzieciom, zrekultywowanego ogrodu ul. Różana 20 róg ul. Grażyny

status: Zgłoszony


Ogród ul. Różana 20, działka miejska z przeznaczeniem zieleń urządzona, zostanie oddzielony od boiska wysoką siatką i stanie się dla nas otwartym ogrodem z ławkami, oświetleniem, z zadbanymi alejkami i zielenią. Będzie ogrodem na sąsiedzkie spotkania z psami, dziećmi i wnukami, które tutaj mogą poznać nasz ekosystem z kotami i jeżami.


Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.0189431905746
szerokość geograficzna: 52.2030107522066

Dzielnica

Mokotów


Charakter projektu

Lokalny , Mokotów


Lokalizacja projektu

Ul. Różana 20 róg ul. Grażyny

Istotne informacje o lokalizacji

ul. Różana 20


Klasyfikacja projektu

 • zieleń miejska

Potencjalni odbiorcy projektu

 • dzieci
 • dorośli
 • zwierzęta

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Ogród ma być otwarty dla wszystkich, którzy chcą tutaj wypocząć, wybiegać pieska, nakarmić kotka wolno żyjącego lub jeża albo przyjść z dzieckiem, by się bezpiecznie bawiło w ogrodzonym ogrodzie.


Pełny opis projektu

Jest to działka miejska o nr G3 ZP 15/3 wg. już poprawionego planu z dnia 20.01.2017 Projekt zakłada oddzielenie boiska od od ogrodu wysoką na 6 m siatką, gdzie też wycięto nam pasaż ul. Wiśniowej, o to przejście będę walczyć!

Od 2014 roku ogród przydzielono szpitalowi położniczemu, dyrektor, który nic nie zrobił a zejście od parkingu szpitala to trawiasta góra, a chciałabym aby i pacjenci szpitala też mogli korzystać z Ogrodu i mieli zejście schodkowe z balustradą a Dyrektor szpitala obiecał, że jak uda nam się wygrać, to bezpłatnie zrobi nam projekt, SUPER, ale proszę uwzględnić nasze jeże i wolno żyjące koty, to nasz ekosystem, chcę aby tutaj też one znalazły azyl a dostęp miały karmicielki WOŚ i by była powieszona też informacja, czym można karmić koty i jeże.

Projekt zakłada po oddzieleniu boiska od ogrodu ogrodzeniem wykonanym przez szkołę. Zerwanie popękanego i dziurawego asfaltu na alejkach spacerowych i dużemu placu przy zachodniej bramie wejściowej i zastąpienie go kostką, by działka spełniała jej plan zagospodarowania i aby nic się nie zmieniło, jak to w Warszawie już bywało.

Rekultywację zieleni w ogrodzie z usunięciem wysypanego żwiru na parking przy wschodniej bramie ogroduOgrodu.

Naprawę bądź wymianę istniejących tutaj 4 3 latarni.

Obrotowa kamera monitoringu do Straży Miejskiej, firma remontująca szkołę, zainstalowała kamery obejmujące ul. Różaną.

Powieszenie domków lęgowych dla ptaków, których ja mam całe mnóstwo dzięki moim domkom, naprawdę jest czym się dzielić by ożywić ten ogród.

Postawienie karmika dla ptaków z plakatem, który jest już wydrukowany przez miasto, czym je mamy karmić.

Wstawienie na teren zakotwionych ławek i koszy z przykryciem ze względu na wrony i gawrony, które lubią wyciągać śmieci. Można zrobić więcej jak szpital zwróci kawałek działki od północnej strony.

Opis obecnego zrujnowanego stanu ogrodu można przeczytać tutaj: http://imokotow.pl/artykul/budzet-partycypacyjny/110294


Uzasadnienie dla realizacji projektu

My mieszkańcy Starego Mokotowa patrzymy na nasz dawny Ogród Jordanowski z rozrzewnieniem, 10 lat stoi pusty i ulega degradacji pod zarządem dyr. Zespołu Szkół nr 99, która nawet ze swojego terenu usunęła 20-letnie siedlisko wolno żyjących kotów. Na teren można wejść tylko w grudniu, kiedy jest wynajmowany na sprzedaż choinek. Zdjęcia w załączeniu. Opis można przeczytać w artykule: http://imokotow.pl/artykul/budzet-partycypacyjny/110294 krótko po złożeniu projektu otrzymałam odpowiedź, że działkę otrzymał w 2014 roku szpital, teraz mamy wejście do Ogrodu od strony parkingu szpitalnego, tylko że ja nie miałam odwagi zejść na dół góry jaką wysypał tu szpital.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Kosztorys został wyliczony przez urzędniczkę Mokotowskiego WOŚ i nie powinien być wyższy dla terenu ok 4000 m² wg. pomiaru w Google. Na odgrodzenie Odgrodzenie od boiska ok 62 m długości wys. 6 m dostałam ofertę z montażem opiewającą na 12 tys zł, podano zapewnia szkoła a projekt Ogrodu dyrektor szpitala. Ponieważ od 1 marca firma remontująca szkołę udostępniła nam dostęp do Ogrodu od strony szpitala a odcięła dostęp do karmienia naszych wolno żyjących kotów o które z talonami WOŚ i naszymi środkami dbamy, konieczny jest tu wydzielony azyl dla naszych kotków i jeży i podany mi koszt trochę wyższy 100 000, ale po weryfikacji może być niższy.


Całkowity koszt projektu: 100 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Wymagane jest: pielęgnacja zieleni, opróżnianie śmietników i zamiatanie alejek i ew. pokrywanie kosztu motoringu oraz energii elektrycznej dla oświetlenia.


Całkowity koszt eksploatacji: 15 000,00 zł

Załączniki
 • zdjęcie ogrodu.jpg
  • Aktualny obręb działki G4.jpg
  • Plan zagospodarowania par112.jpg
  • wejscie od strony Wisniowej.jpg
  • widok górki i asfaltu.jpg
  • widok na wschodnią stronę ul. Grażyny.jpg
  • zdewastowana latarnia północno-wschodnia.jpg
  • zdjęcie G4 ZP15,3 skala1,500.jpg
  • Plan G4 ZP 153.jpg
  • miejsce na jeżo-koci azyl.jpg
  • znowu zmieniono plan, chyba żartują.JPG
  • Tutaj jest bezpieczne zejscie od strony szpitala.jpg