Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta - zmiany z 2017-04-09 16:09:09
Powrót do projektu

Łąka kwietna na Bitwy Warszawskiej - EKOMIASTO

status: Zgłoszony


Projekt ma na celu stworzenie łąki kwietnej. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Wyłapuje pyły i inne zanieczyszczenia powietrza. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.9761163592339
szerokość geograficzna: 52.2112031710894

Dzielnica

Ochota


Charakter projektu

Lokalny , Ochota


Lokalizacja projektu

Teren zielony między jezdniami Bitwy Warszawskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Aleje Jerozolimskie.

Istotne informacje o lokalizacji

Teren między pasami ruchu w sąsiedztwie chodnika dla pieszych.


Klasyfikacja projektu

  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • dorośli
  • zwierzęta

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Z projektu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Jest on w pełni ogólnodostępny, ponieważ znajduję się w publicznej przestrzeni miejskiej. Nie przewidujemy tworzenia żadnych dodatkowych zasad dotyczących korzystania z projektu.


Pełny opis projektu

Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnej łąki kwietnej. Łąka jest alternatywą dla miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek różnych owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem. Stanie się ponadto miejscem, w którym botanicy i entomolodzy będą mogli prowadzić badania nad biologią zapylaczy i roślin. Takich miejsc bardzo brakuje w Warszawie, Projekt zakłada wybór dokładnej lokalizacji wspólnie z urzędnikami z Wydziałów Ochrony Środowiska i wykonanie łąki kwietnej według załączonych wytycznych. Dokładna lokalizacja nie jest wyszczególniona ze względu na problemy z określeniem własności gruntów na tym obszarze. Dodatkowo w pobliżu łąki kwietnej powinna znaleźć się tablica informacyjna prezentująca najważniejsze fakty i zalety dotyczące łąki. Podniesie to walor edukacyjny przedsięwzięcia. Tabliczka powinna być wykonana z PCV pokrytym folią antygrafitin umocowana na stabilnym drewnianym wkopywanym cokole. Miejskie łąki kwietne wykonać można praktycznie na każdej dobrze nasłonecznionej powierzchni, na której nie dominują duże drzewa. Miejska łąka kwietna o odpowiednio dobranym składzie gatunkowym nadaje się także na suche i nieurodzajne gleby oraz tereny zdegradowane przez człowieka gdzie ciężko jest utrzymać trawnik. W zależności od warunków występujących na danym terenie będą dominować różne gatunki kwitnących roślin. Należy dobrać odpowiednią mieszankę gatunków do panujących warunków glebowych, nasłonecznienia i wilgotności podłoża lub zastosować mieszanki zawierające nasiona wielu gatunków roślin o różnych wymaganiach. Dzięki temu otrzymamy najbardziej różnorodne zbiorowisko roślinne.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

W świetle zachodzących zmian w przyrodzie miasta stają się enklawami życia wielu rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Łąki kwietne będące synonimem bioróżnorodności dają mieszkańcom możliwość bliższego obcowania z naturą a naukowcom możliwość prowadzenia badań nad zależnościami panującymi między dzikimi roślinami i owadami zapylającymi w mieście. Sprawdzają się również jako rezerwuary wody opadowej w glebie, która dzięki zacienieniu roślin powoli odparowuje z powierzchni gruntu. Wysokie kwitnące rośliny stanowią barierę wyłapującą pyły z powietrza przez co ograniczony jest poziom smogu w mieście. Łąka kwietna jest także ekonomicznie uzasadnioną alternatywą dla miejskich trawników.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowychWykonanieZałożenie łąki kwietnej zgodnie z załączonymi wytycznymi 300 metrów - 24 050 zł Przygotowanie terenu (zrywka i wywiezienie darni, glebogryzacja) wraz z wysiewem nasion – 13 050 zł Podlewanie

Pielęgnacja łąki w pierwszym roku – 6 600 zł, koszenie w pierwszym roku – 900 zł, tablica informacyjna o łące kwietnej (plansza 100 x 70 cm z PCV zabezpieczony laminatem antygraffiti i UV) wraz z drewnianym stelażem – 1700 zł, wygrodzenie – 120 mb – 1 800 po założeniu – 8 550 zł

Tablica informacyjna – 1 700 zł

Wygrodzenie – 1 800 zł

Całkowity koszt projektu – 25 100


Całkowity koszt projektu: 24 05025 100,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK

NIE


Załączniki

  • wykonanie i utrzymanie łąki - BP.pdf
  • Łąki przykłady z 2016 roku.pdf