Koordynator w Dzielnicy Śródmieście - zmiany z 2017-05-10 14:21:10
Powrót do projektu

Morze róż na Placu Defilad

status: Zgłoszony


Jeden z najbardziej ruchliwych traktów komunikacyjnych stolicy, pomiedzy Metrem Centrum, a Dw. Centralnym jest niatrakcyjny. Posadzenie 3 tys. róż okrywowych, kilkudziesięciu grusz Chanticleer i roślin cebulowych na obrzeżach trawnika stworzy od wczesnej wiosny do późnej jesieni kolorowy dywan kwiatowy. Ten projekt oraz Mebel Miejski na Pl. Defilad (ławki z lat 60-tych) oraz Fontanny atrakcją Pl. Defilad stanowiłyby całość małego, warszawskiego Central Parku.

Dzielnica

Śródmieście


Charakter projektu

Lokalny , Śródmieście


Lokalizacja projektu

Plac DEfilad/od. E. Plater do Metra Centrum

Istotne informacje o lokalizacji

teren należący do PKiN

główny węzeł komunikacyjny Warszawy

Metro Centrum - Dworzec Śródmieście - Dworzec Centralny


Klasyfikacja projektu

  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska

Potencjalni odbiorcy projektu

  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Teren ogólnodostępny, położony w samym sercu Warszawy.Główwny węzeł komunikacyjny łączący Dworzec Centralny/Złote Tarasy, ul. J.Pawła II/Dworzec Śródmieście - Metro Centrum/Marszałkowska/. Nie ma ograniczeń czasowych.


Pełny opis projektu

Na głównym trakcie komunikacyjnym Warszawy Metro Centrum - Dw. Śródmieście - Dw. Centralny jest 6 olbrzymich zaniedbanych trwaników. Proponuję posadzenie kilku tysięcy róż okrywowych odpornych na mróz, o różnych wyrazistych kolorach, kwitnących od czerwca do listopada. Dywan różpowinien zachwycać kolorem i formą. Ma być nowocześnie, a jednocześnie klasycznie (róża). Sprawdzone gatunki to: Marathon, Short track Rosa alba. Na osi proponuję gruszę drobnoowocową Chanticleer - to drzewo o regularnym, stożkowym pokroju, kwitnące na biało już w kwietniu, przebarwiające sie jesienią na żółto-pomarańczowo. Na brzeżach obejmującym niesforne róże - irgi błyszczace, jako niski żywopłot - przebarwiający się na czerwono na jesieni. Przy samych chodikach powinien być pas trawnika +/- 120-150 cm. Na trawnikach można posadzić cebulki krokusów, tak aby teatr zieleni zaczynał się już w marcu. Całość ma być oszłąmaiajaca kolorem, falująca, zmieniająca się, dynamiczna. Centrum Warszawy pięknie przywita swoich mieszkańców i turystów. Ten projekt oraz Mebel Miejski na Pl. Defilad (ławki z lat 60-tych) oraz Fontanny atrakcją Pl. Defilad stanowiłyby całość małego, warszawskiego Central Parku.

Ps. Jestem otwarta na konsultacje z fachowcami od zieleni.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Główny węzęł komunikacyjny Metro Centrum - Dw. Śródmieście - Dw. Centralny, którym przebiega kilkadziesiat tysięcy warszawiaków i tursytów każdego dnia , jest nieprzyjazny i zaniedbany. Stworzenie olbrzymiego dywanu - morza kolorowych, zapierających dech w piersiach róż z drzewami na osi całkowicie, zmieni tę przestrzeń.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

3000 róż - 3000x22=66000

25 grusz - 25x680=17000 1820 irg bł.x 10,80 zł= 19656 trawnik - 4972

1820

Razem nasadzenia 171 000 zł.

trawnik

+ ew. sodac dodac koszt cebul krokusów


Całkowity koszt projektu: 110 191 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

pielęgnacja roślin

koszenie trawnika


Całkowity koszt eksploatacji: 3 6007 000,00 zł

Załączniki