slacek - zmiany z 2017-01-26 12:50:26
Powrót do projektu

Strefa rekreacji na Osiedlu Ruda

status: Zgłoszony


Projekt zakłada modernizację istniejącego placu zabaw z wymianą ponad 35-letnich zabawek. W miejsce zniszczonych zabawek zostaną postawione nowe, wielofunkcyjne urządzenia wspierające rozwój psychofizyczny dzieci w wieku 4-8 lat. Dodatkowo dla młodzieży, dorosłych i seniorów w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw zostanie zbudowany street workut oraz plenerowa siłownia zewnętrzna.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.9708833694458
szerokość geograficzna: 52.2849469959957

Dzielnica

Bielany


Charakter projektu

Lokalny , Bielany


Lokalizacja projektu

Klaudyny 32 i Klaudyny 30

Istotne informacje o lokalizacji

Istniejący plac zabaw ma powierzchnię około 820m kw. (obliczenia na podstawie map posiadanych przez Spółdzielnię, dokonane przez architekta Spółdzielni). Urządzenia związane z siłownią i street workout'em zostaną rozmieszczone na obszarze sąsiadującym z placem zabaw w taki sposób, aby nie stanęły w ciągu rur wodociągowych lub gazowych.


Klasyfikacja projektu

  • edukacja
  • kultura
  • sport

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Korzystanie z urządzeń na placu zabaw jest możliwe dla każdego użytkownika w wieku objętym Regulaminem Placu Zabaw. Przestrzeń wokół placu zabaw jest największym terenem wolnym od parkingów i samochodów, usytuowanym wewnątrz osiedla zamieszkałego przez ponad 10 tysięcy osób, w tym większość to rodziny z dziećmi. Z uwagi na fakt, że plac zabaw znajduje się obok przychodni zdrowia, apteki oraz przedszkola i żłobka korzysta z niego chętnie wielu mieszkańców także spoza terenu osiedla. Podczas ładnej pogody każdego dnia bawi się tam minimum 30 dzieci. Po zmroku teren jest dobrze oświetlony latarniami, dzięki czemu cała strefa rekreacji będzie dostępna dla wszystkich chętnych spełniających wymogi regulaminu danego obiektu, od świtu do wieczora.
Pełny opis projektu

Projekt obejmuje 3 zadania.

- Modernizacja istniejącego placu zabaw o powierzchni około 820 m kw.

Ponad 35-letnie metalowe urządzenia sprawnościowe typu „fala” i „domek” zostaną wymienione na dwa duże rozbudowane urządzenia wielofunkcyjne, które zachęcają dzieci do zabawy w grupie i budowania relacji rówieśniczych. Urządzenia będą zawierały w swoich konstrukcjach miejsca do wspinaczki po linach, wspinaczki z uchwytami, mostki linowe i z tworzywa sztucznego. Dodatkowo zostanie wykonane: demontaż zniszczonego zestawu drewnianego ze zjeżdżalnią do piaskownicy, wymiana drewnianej obudowy piaskownicy na trwałą oraz odporną na warunki atmosferyczne, dostawienie huśtawki typu „bocianie gniazdo”, wymiana drewnianego, zniszczonego ogrodzenia placu zabaw na ogrodzenie modułowe wysokości 1,20 cm z dwiema furtkami i bramą konieczną do wymiany piasku.- Budowa zestawu urządzeń Street Workout.

Street Workout jest aktywnością fizyczną opartą o trening z masą własnego ciała. Jest to trening siłowy na bazie ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała, czyli trening kalisteniczny, który bazuje na ćwiczeniach gimnastycznych. Street Workout wpisuje się w nowoczesny, zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną. Dodatkowym wolno stojącym elementem w ramach ćwiczenia siłą własnych mięśni będzie huśtawka dla rodzica i dziecka, w ramach której rodzic bujając się na huśtawce - buja jednocześnie swoje dziecko.- Budowa siłowni plenerowej.

Siłownia będzie złożona z 10 różnorodnych stanowisk do ćwiczeń obejmujących wszystkie grupy mięśni.

Wszystkie mechanizmy takie jak łożyska, przeguby, amortyzatory czy elementy cierne zostaną tak dobrane, aby zapewnić pełną bezobsługowość i odporność na uszkodzenia wywoływane przez czynniki zewnętrzne zarówno mechaniczne, fizyczne jak i atmosferyczne.Strefa rekreacji na Osiedlu Ruda stanie się doskonałym miejscem łączącym pokolenia. Podczas kiedy małe dzieci pod bacznym okiem rodzica będą bawić się beztrosko na placu zabaw, w tym samym czasie starsze rodzeństwo, czy dorośli sąsiedzi oraz seniorzy będą dbać o swoją kondycję fizyczną.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Na Osiedlu Ruda mieszka blisko 10 tysięcy mieszkańców, w tym wiele rodzin z małymi dziećmi. Teren wskazany pod stworzenie strefy rekreacji jest największym terenem między blokami na Osiedlu Ruda łączącym dwa największe skupiska bloków osiedlowych. Teren jest bardzo dobrze oświetlony latarniami, co wydłuży możliwość także wieczornego korzystania ze street workout'u i siłowni. Dodatkowo mieszkańcy na osiedlowej grupie otwartej na fb wyrazili duże poparcie dla tego pomysłu.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

1. Modernizacja placu zabaw o powierzchni około 820 m kw.

- dwa urządzenia wielofunkcyjne z montażem – 129 000,00 zł

- demontaż i utylizacja ogrodzenia drewnianego, drewnianej obudowy piaskownicy, zestawu zabawowego drewnianego oraz urządzeń sprawnościowych „fala” i „domek” – 7 400,00 zł

- przebudowa piaskownicy na zgodną z aktualnymi wymogami – 12 500,00 zł

- zakup i montaż huśtawki typu „bocianie gniazdo” – 8 400,00 zł

- demontaż, przeniesienie i ponowny montaż kilku zabawek w nowych miejscach zgodnie z zachowaniem stref bezpiecznych wokół każdego urządzenia – 11 500,00 zł

- zakup i montaż ogrodzenia modułowego wysokości 1,20 m (110 metrów bieżących) z dwoma furtkami i bramą konieczną dla ciężarówek do wymiany piasku – 27 000,00 zł

- dostawienie dwóch ławek z oparciem wkopywanych – 2 200,00 zł

- wykonanie nawierzchni piaskowej pod urządzenia zgodnie z aktualnymi normami (w sumie 115 m kw) - 9 000,00 zł

- wykonanie obrzeży stref bezpiecznych pod zabawkami zgodnie z aktualnymi normami (w sumie 86 mb) - 4 700,00 zł

SUMA: 211 700,00 zł

2. Budowa zestawu urządzeń Street Workou:

- zakup i montaż zestawu urządzeń do ćwiczeń typu street workout – 65 000,00 zł3.Budowa siłowni plenerowej:

- zakup i montaż 10 stanowisk do ćwiczeń różnych partii mięśni oraz huśtawki dla dziecka i rodzica – 65 000,00 zł.
Całkowity koszt projektu: 341 700,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Nowe urządzenia zabawowe na placu zabaw oraz te obejmujące street workout oraz siłownię plenerową są objęte dwuletnią gwarancją producenta. Dodatkowo zostaną wykonane z trwałych materiałów malowanych specjalnymi technologiami. Z rozmów z zarządcami podobnych terenów w innych częściach Warszawy wynika, że koszty eksploatacji obejmują przede wszystkim: konieczną wymianę piasku w piaskownicy, regularne sprzątanie terenu oraz wyrzucanie śmieci ze śmietników. Po okresie gwarancji dochodzi także koszt konserwacji urządzeń i ewentualnych napraw. Jednak na kilka lat do przodu jest on trudny do oszacowania.


Całkowity koszt eksploatacji: 3 000,00 zł

Załączniki

  • skan0042.pdf