Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola - zmiany z 2018-03-22 14:04:22
Powrót do projektu

Zwróćmy fontannę muranowskim żabkom.

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Legendarna fontanna z żabkami (naprzeciwko sądów na Lesznie) nie istnieje już od dawna. Jednak pozostałe po niej 4 rzeźby żabek znów mogą cieszyć dzieci i przywoływać wspomnienia starszym. Wystarczy, by odrestaurować fontannę z lat 50. na pobliskim podwórku i ustawić przy niej oryginalne i odświeżone żabki.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.991716086864479917160868645
szerokość geograficzna: 52.2422284506693942422284506694

Dzielnica

Wola


Charakter projektu

Lokalny , Wola


Lokalizacja projektu

Podwórko pomiędzy budynkami Al. "Solidarności" 82A/82B/84A oraz Nowolipie 21/23A/23B/25.

Istotne informacje o lokalizacji

Podwórko z nieczynną fontanną znajduje się pomiędzy budynkami: Al. "Solidarności" 82A/82B/84A oraz Nowolipie 21/23A/23B/25. Działka 95/8 z obrębu 6-02-07 pozostaje w gestii Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.


Klasyfikacja projektu

 • kultura
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska

Potencjalni odbiorcy projektu

 • dorośli
 • seniorzy
 • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Teren jest nieogrodzony, dostępny dla wszystkich mieszkańców Muranowa, osób odwiedzających i turystów. Placyk z fontanną dostępny jest 7 dni w tygodniu 24 h na dobę. Fontanna mogłaby pracować tu w sezonie od godz. 6:00 do 2 h po zmroku, 7 dni w tygodniu.


Pełny opis projektu

Naprzeciwko sądów na Lesznie przez blisko 50 lat funkcjonowała słynna fontanna z żabkami. Starsi mieszkańcy Muranowa wspominają, że było to ich ulubione miejsce z dzieciństwa. W internetowym archiwum fotografii istnieje duży zbiór zdjęć dzieci pozujących przy fontannie z żabkami. Teraz w jej miejscu stoi sklep. Dwie odnowione rzeźby żabek stoją w jego środku. Jednak właściciel nie ma na nie pomysłu. Samotne i bez kontekstu zerkają na klientów między regałami. Pozostała para żabek też nie zaginęła. Uszczerbione i podniszczone witają Witają nieśmiało seniorów wchodzących do świeżo wyremontowanego "Ośrodka Nowolipie" (ul. Nowolipie 25B).Rewitalizacja ogólnodostępnego placu z fontanną z żabkami powinna wyglądać następująco:

1. Przygotowanie projektu wykonawczego zgodnie z założeniami niniejszej koncepcji.

2. Naprawienie istniejącej lub budowa na jej wzór nowej fontanny. Jej historyczny kształt powinien być zachowany. Należy zamontować lub odnowić urządzenia, tak by woda krążyła w obiegu zamkniętym w celu obniżenia kosztów eksploatacji.

3. Wymiana nawierzchni przy fontannie (obecnie są stare połamane płyty z lat 50.).

4. Ustawienie wokół fontanny 4 historycznych rzeźb żabek. Rzeźby podniszczone należy odnowić i pokryć warstwą ochronną przed warunkami atmosferycznymi.

5. Przy żabkach należy zamontować podświetlenie w postaci reflektorów energooszczędnych LED (np. w posadzce wokół fontanny).

6. Ustawienie 3 ławek dla rodziców dzieci i osób starszych

7. Ustawienie 3 donic z roślinnością w celu odgrodzenia części z fontanną od parkingu dla aut. Dobór roślin w kwietnikach powinien zapewniać kwitnienie przez cały sezon.

8. Ustawienie małej tablicy z informacją dla turystów oraz oznaczeniem BP - dokumentującą historię muranowskiej fontanny z żabkami oraz historycznym rysem Południowego Muranowa, osiedla-pomnika.Fontanna powinna pracować w sezonie od godz. 6:00 do 2 h po zmroku, 7 dni w tygodniu.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Mieszkańcy korzystający z omawianego podwórka są rozgoryczeni niedziałającą fontanną. Kiedyś ten placyk tętnił życiem, pełno było bawiących się dzieci i odpoczywających sieniorów. Okolica - pomimo, że w centrum miasta - jest zaniedbana, brak podobnej infrastruktury w okolicy.

W letnie upały mieszkańcy miast gromadzą się w miejscach, w których znajdują się fontanny. Przychodzą zrelaksować się w przyjemnym chłodzie i odpocząć od miejskiego zgiełku przy szumie wody.Odnowiona lub wybudowana od nowa fontanna stworzy przyjazną przestrzeń dla różnych pokoleń Warszawiaków i turystów. Rzeźby żabek spełnią swoją pierwotną funkcję. Inwestycja wpłynie na poprawę wizerunku wolskiej części Muranowa - tej unikalnej koncepcji zielonego osiedla-pomnika.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

wymiana chodnika przy fontannie (150 m kw.) - 37 500 zł

opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej - 20 30 000 zł

remont fontanny (odtworzeniowo) wraz z mediami - 20 000 zł

odzyskanie żabek + renowacja - 4 000 zł

oświetlenie ledowe - 3 500 zł ławka parkowa + montaż (3 szt.) - 3 600 zł

donica wolnostojąca / kwietnik (3 szt.) - 1 000 zł

informacyjna tablica historyczna - 500 2000
Całkowity koszt projektu: 90 200,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Bieżąca konserwacja i sprzątanie.


Całkowity koszt eksploatacji: 5 25 000,00 zł

Załączniki

 • zabki_zdjecia_historyczne.pdf
 • zabki_stan_obecny.pdf
 • fontanna_stan_obecny.pdf
 • podworko_stan_obecny_uzbrojenie.jpg
 • podworko_rewitalizacja.jpg