Autor projektu - zmiany z 2018-01-21 13:52:21
Powrót do projektu

Ciepła woda od słońca dla basenu Szczęśliwice

status: Zgłoszony


Podgrzanie wody na otwartym basenie Szczęśliwice za pomocą absorberów ciepła na dachach.Obecnie woda jest lodowata nawet w środku lata, a sezon otwarcia jest krótki (3 miesiące). Gdyby woda była cieplejsza, pobyt na basenie byłby milszy, a sezon można by wydłużyć nawet do 5 miesięcy.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.9613454341888
szerokość geograficzna: 52.2041548455633

Dzielnica

Ochota


Charakter projektu

Lokalny , Ochota


Lokalizacja projektu

Usypiskowa 18, 02-386 Warszawa

Istotne informacje o lokalizacji


Klasyfikacja projektu

  • sport

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • młodzież
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Projekt jest usprawnieniem ogólnodostępnego otwartego basenu prowadzonym przez Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Ochota. Projekt ma charakter inwestycyjny i z jego efektów będzie można skorzystać przez cały okres funkcjonowania basenu. Cieplejsza woda jest integralną częścią wizyty w basenie i jest bezpłatna.Dokładny czas funkcjonowania i godziny otwarcia basenu określa OSiR na podstawie warunków pogodowych.
Pełny opis projektu

Instalacja solarnych absorberów ciepła na dachach dwóch budynków gospodarczych znajdujących się na terenie basenu. Dodatkowo powinny zostać zainstalowane pompy pozwalające przepuszczać wodę z basenu. Pozwoli to przepuszczać wodę bezpośrednio z basenu przez absorbery ciepła w celu jej podgrzania.Do komfortowego korzystania z basenu potrzeba wody o temperaturze co najmniej 22 stopni celsjusza, a optymalnie 26-28 C. Niestety, w naszym klimacie bez dodatkowego podgrzewania jest osiągana minimalna temperatura przez krótki okres: czerwiec, lipiec i sierpień. Wykorzystanie dodatkowego podgrzewania pozwala nie tylko na wyższą temperaturę w tych 3 miesiącach, ale także może opcjonalnie pozwolić wydłużyć sezon o maj i wrzesień.Wydłużenie sezonu nie jest integralną częścią tego projektu, zależy od możliwości organizacyjnych OSiR, jak i względów budżetowych. Dłuższy sezon to większe wpływy z biletów, ale też wyższe koszty eksploatacji. Projekt ma sens, nawet jeśli basen będzie funkcjonował w niezmienionym sezonie, ale potencjalna możliwość wydłużenia sezonu jest jego dodatkową zaletą.Zgodnie z opinią prawników potwierdzoną oficjalnym komunikatem Główny Urząd Nadzoru Budowlanego montaż kolektorów na dachu nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia.Źródła:

https://www.hewalex.pl/porady-i-wiedza/kolektory-sloneczne/podgrzewanie-wody-basenowej-jakie-rozwiazania-wybrac.html

https://www.slideshare.net/viblog/podgrzewanie-wody-w-basenie-otwartym-absorbery-basenowe/

http://www.infor.pl/prawo/gmina/pozwolenia/309884,Kolektory-sloneczne-bez-pozwolenia-na-budowe.htmlPodobne rozwiązanie stosowane w innych basenach w Polsce:

http://umig.stopnica.pl/sezon-letni-rozpoczety-zapraszamy-na-basen-w-stopnicy,,2,1,1,24,i.html

http://www.mielec.pl/article.php?id=2058

http://www.rzeszow4u.pl/aktualnosci/basen-z-instalacja-solarna-w-boguchwale-oddany-do-uzytku.html

https://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=d640c00b5c442efd&title=Basen-odkryty-juz-dziala

http://bip.wikbiala.pl/download/attachment/158/kolektory-sloneczne-opracowanie.pdf
Uzasadnienie dla realizacji projektu

Basen cieszy się dużą popularnością, pomimo zimnej wody i krótkiego sezonu. Spostrzeżenia te znajdują odzwierciedlenie w komentarzach w internecie. Cieplejsza woda zwiększy jego atrakcyjność, pozwoli wydłużyć sezon i więcej osób będzie mogło z niego skorzystać. Dłuższy sezon zwiększy zarobki z biletów i zwiększy wartość mieszkań w okolicy.Na basen odkryty chodzimy gdy jest ciepło i słonecznie, dlatego solarne absorbery ciepła są efektywnym i ekologicznym sposobem na podgrzanie wody.Odrzucone alternatywny do podgrzania wody:

1. Tradycyjne (np. gazem): Wysokie koszty eksploatacji

2. Pompy ciepła: Zbyt drogie w instalacji i esploatacji

3. Kolektory słoneczne (próżniowe): Parokrotnie droższe w instalacji, nie potrzebujemy ciepła w zimnych miesiącach


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Składowe projektu:

1. Projekt techniczny

2. Absorbery ciepła

3. Stelaże

4. Rury i pompy

5. MontażPowierzchnia dachów to 430 + 135 m^2 = 565 m^2. Koszt m^2 absorberów ciepła to 366 zł m^2 netto (np. KM Solar Plast kosztuje 30.50 netto za sztukę, potrzeba 12 na m^2). To daje 206,790 zł za absorbery ciepła, choć w pewnie część dachu (np. kominy) trzeba będzie zostawić nieprzykrytą, to daje 200 tys. zł za absorbery ciepła. Pozostałe koszty w podobnych instalacjach dają 50% więcej, razem 300 tys. zł.Koszty eksploatacji to prąd do pomp i konserwacja. Dłuższy sezon nie jest integralną częścią tego pomysłu, choć potencjalne większe wpływy z biletów mogą spowodować, że projekt będzie na to zarabiał.


Całkowity koszt projektu: 300 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Koszt prądu do pomp (o ile nie uda się wykorzystać tych samych co do filtrowania): 200zł na miesiąc przez 5 miesięcy

Koszt serwisu: 1000zł


Całkowity koszt eksploatacji: 2 000,00 zł

Załączniki

  • Mapa.png
  • Szacunki.xlsx
  • Absorbery na mapie.png