Koordynator w Dzielnicy Śródmieście - zmiany z 2018-05-11 10:39:11
Powrót do projektu

Pielęgnacja alternatywą dla piły! Chrońmy drzewa Śródmieścia Południowego

status: Zgłoszony


Celem projektu jest otoczenie specjalistyczną opieką drzew rosnących na terenie Osiedla Latawiec ze szczególnym uwzględnieniem Alei Wyzwolenia, będącej wizytówką naszej dzielnicy. Chcemy ofiarować drzewom pakiet zdrowotny, który poprawi ich kondycję i zapewni przetrwanie w szkodliwym miejskim środowisku chroniąc przed przedwczesną wycinką. Drzewa odwdzięczą się miastu "usługami" szacowanymi na tysiące zł.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.0210621356964
szerokość geograficzna: 52.2198535645633

Dzielnica

Śródmieście


Charakter projektu

Lokalny , Śródmieście


Lokalizacja projektu

Osiedle Latawiec

Istotne informacje o lokalizacji

Projekt obejmuje drzewa rosnące na terenie Osiedla Latawiec, ze szczególnym uwzględnieniem Alei Wyzwolenia - wizytówki naszej dzielnicy.


Klasyfikacja projektu

  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • dorośli
  • zwierzęta

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Projekt będzie zlokalizowany w przestrzeni publicznej i będzie dostępny dla każdego.


Pełny opis projektu

Celem projektu jest otoczenie specjalistyczną opieką najcenniejszych drzew Osiedla Latawiec. Pierwszym etapem będzie ocena dendrologiczna, która pozwoli wytypować drzewa do zabiegów ochronno-pielęgnacyjnych opisanych poniżej. Projekt przewiduje także spotkanie terenowe z dendrologiem, na którym mieszkańcy zdobędą podstawy wiedzy o drzewach i ich ochronie. Podsumowaniem projektu będzie opracowany przez dendrologów szczegółowy raport o stanie drzew zawierający zalecenia dotyczące ich pielęgnacji. Dzięki temu służby miejskie będą mogły lepiej dbać o drzewa, co pozwoli uniknąć wycinek.Zabiegi:1/ rozluźnienie wierzchniej warstwy gleby (aeracja)

Rozluźnienie gleby wokół korzenia drzewa sprężonym powietrzem, przy pomocy urządzenia AirSpade, poprawia jej własności fizyczne i chemiczne, przywraca naturalną wymianę gazową oraz ułatwia dotarcie wody opadowej do korzeni.2/ ściółkowanie

To zabieg często stosowany w przypadku drzew przyulicznych. Poprawia strukturę i wilgotność gleby, niweluje jej zbytnie zagęszczenie, przeciwdziała erozji, a także poprawia wzrost i witalność roślin działając jak naturalny nawóz.3/ mikoryzacja

Mikoryza to występująca w przyrodzie symbioza roślin i grzybów. Drzewa sadzone w mieście przez człowieka są pozbawione tych naturalnych sprzymierzeńców. Zabieg polega na wprowadzeniu do systemu korzeniowego drzewa grzybów mikoryzowych i mikroorganizmów, które zwielokrotniają powierzchnię chłonną korzenia i umożliwiają drzewu pozyskanie wody z obszarów niedostępnych dla jego korzeni włośnikowych.4/ wzmocnienie drzew za pomocą wiązań

Technika ta pozwala zapewnić bezpieczeństwo ludzi bez konieczności wycinki. W przypadku złamania, elastyczne taśmy podtrzymują konary drzewa nie pozwalając im spaść na ziemię.5/ strefy ochronne wokół drzew („przygródki”)

To metoda rekomendowana dla drzew rosnących na wysepkach chodnikowych. Wokół drzewa sadzimy niską roślinność okrywową (np. bluszcz) i odgradzamy je od ulicy/chodnika żywopłotem (np. berberys). Zapobiega to udeptywaniu gleby, a opadłe liście nie są rozwiewane na ulicę/chodnik, gdzie mogłyby stanowić zagrożenie, ale dostarczają roślinie naturalną ściółkę i nawóz. Stosując tę metodę oszczędzamy na grabieniu i wywożeniu liści oraz na zabiegach nawożących.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Drzewa oddają usługi mieszkańcom miasta: zatrzymują pyły i zanieczyszczenia, produkują tlen, nawilżają i schładzają powietrze latem, absorbują hałas. Naukowcy szacują te "usługi" w tysiącach złotych. Ale miasto to dla drzew środowisko ekstremalne: wyjałowiona gleba dostarcza mało pożywienia, ograniczona przestrzeń hamuje wzrost korzeni i pozyskanie wody, nierzadko dochodzi do urazów. Prowadzi to do zakłóceń procesów życiowych i chorób drzew. A pielęgnacja ogranicza się często do „działań objawowych” - usuwania osłabionych konarów lub całych drzew, zastępowanych potem młodymi sadzonkami. Tymczasem dojrzałe drzewa są nieporównywalnie cenniejsze niż młode. Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, ile 1700 10-letnich sadzonek. Dbałość o drzewa leży w naszym interesie.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

1. wymiana wierzchniej warstwy gleby wokół drzewa + aeracja + wykonanie otworów napowietrzających system korzeniowy dla 50 szt. drzew - 25.000 zł (ok. 500 zł/drzewo)

2. ściółkowanie: 1500 zł (10 zł/1mb)

2. założenie wiązań elastycznych na 10 szt. drzew - 12.000 zł (1.200 zł/drzewo)

3. mikoryzacja - 8.000 zł dla ok. 100 drzew (ok. 80 zł/szt., zależnie od rozmiarów drzewa)

4. posadzenie stref ochronnych ("przyogródki") dla 10 drzew: ok. 1.800 zł

5. spotkanie terenowe z dendrologiem dla mieszkańców: 1.000 złZabiegi przy drzewach - 60000 zł

ekspertyzy dendrologiczne 15000 złPowyższe koszty oszacowano głównie na podstawie informacji zawartych w zwycięskim i zrealizowanym projekcie budżetu obywatelskiego na 2017 rok (projekt nr 1367, „Ratujemy drzewa Saskiej Kępy”). Ostateczny kosztorys wykonania prac zostanie ustalony po przeprowadzeniu profesjonalnej oceny dendrologicznej i wytypowaniu drzew do zabiegów.


Całkowity koszt projektu: 124 30075 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

ewentualna pielęgnacja żywopłotów w "przyogródkach"


Całkowity koszt eksploatacji: 500,00 zł

Załączniki

  • Ile--zarabia--jedno-drzewo-Gazeta Wyborcza.jpg
  • Wplyw-drzew-na-Warszawe_Gazeta Wyborcza.jpg
  • ulotka-drzewa-strona-1.jpg