ZGN Praga Południe - zmiany z 2018-04-26 14:50:26
Powrót do projektu

Zielony Skwer z bulodromem przy Walewskiejskwer dla mieszkańców z naturalnym/leśnym placem zabaw przy ulicy Walewskiej, Suchodolskiej i Międzyborskiej

status: Trwa ocena


Projekt obejmuje rewitalizację zieleni , ustawienie latarni solarnych oraz stawieniu bulodromu oraz zorganizowanie naturalnego mini placu zabaw na skwerze umiejscowionym między budynkami mieszkalnymi. Chodzi o uporządkowanie zieleni

i takie jej rozmieszczenie, które sprawi, że przestaną zamieszkiwać skwer bezdomni, a zaczną z niego korzystać okoliczni mieszkańcy. Należy także oświetlić środkową część skweru. , w tym rodziny z dziećmi.


Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.0764287813799460764287813799
szerokość geograficzna: 52.2417763453828

Dzielnica

Praga-Południe


Charakter projektu

Lokalny , Praga-Południe


Lokalizacja projektu

Skwer przy budynkach: Walewska 7a, Walewska 5a, Suchodolska 6-8, Suchodolska 4b, Międzyborska 89

Istotne informacje o lokalizacji

brak


Klasyfikacja projektu

  • zieleń miejska

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dorośli
  • seniorzy
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Skwer jest dostępny dla wszystkich całą dobę - jest obszarem między blokami przy Walewskiej 7a, Suchodolskiej i Międzyborskiej - są to bloki nieogrodzone wobec czego mają dostęp do niego zarówno okoliczni mieszkańcy jak i wszyscy inni mieszkańcy, którzy tylko przez skwer przechodzą.


Pełny opis projektu

Skwer między ulicami Walewską, Suchodolską i Międzyborską to fantastyczne miejsce w naszej okolicy Grochów-Kinowa, ale niewykorzystane. Mógłby być to zielony, bezpieczny i spokojny skwer do spacerowania, leżenia na trawie, spędzania czasu z sąsiadami i grania w bulezabaw. Natomiast mieszkańcy przemykają przez skwer szybko zarówno w dzień jak i wieczorami. Spowodowane jest to przez:

1. Rozmieszczenie zieleni sprzyjające zamieszkiwaniu krzaki (za gęstym żywopłotem) przez bezdomnych (przez większość roku), którzy załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, śmiecą. Stary, zaniedbany żywopłot, który jest wzdłuż każdej alejki i uniemożliwia korzystanie z zieleni,

2. Ciemności, które tam panują. 3. Zalegające Nieuporządkowanie terenu w rogu między ulicami Międzyborską a Suchodolską (w rogu). oraz zalegające śmieci w rogu skweru: śmieci zostawiają zarówno mieszkańcy - najczęściej gabarytowe. Ale także firmy, które zajmują się obcinaniem gałęzi okolicznych drzew, czy firmy grabiące liście. Obecnie jest tam składowisko gałęzi, starych liści, choinek po świątecznych oraz śmieci gabarytowych.

Projekt ma na celu takie zrewitalizowanie zieleni i skweru aby okoliczni mieszkańcy chętnie

z niego korzystali, spędzali tam czas, mieli miejsce do spotkań, zabaw z dziećmi - ogólnie do spędzania czasu blisko domu i w otoczeniu zieleni i przede wszystkim - bezpieczne.

W ramach projektu należy zlikwidować stary żywopłot , który rośnie wzdłuż wszystkich alejek na skwerze i nie sprzyja korzystaniu z zieleni, wchodzeniu na trawę, a jest doskonałą kryjówką dla osób bezdomnych. Następnie należy posadzić drzewa, które dadzą cień i będą dobrze komponować się z roślinnością, która już tu jest: drzewa i krzewy iglaste. Należy posadzić trawę łąkową, która będzie prostsza w utrzymaniu i będzie sprzyjała piknikowaniu; ponad to krzewy i kwietniki. W środkowej części skweru należy postawić latarnię, a także w rogu - z tyłu budynków przy ul. Międzyborskiej. Jednocześnie zniechęcić pijących alkohol do korzystania ze skweru w celu spożywania. Aby zachować czystość należy umieści umieścić dwa kosze na śmieci. Aby zachęcić właścicieli psów do utrzymywania czystości jeden śmietnik na psie odchody. Bulodrom wspaniale Naturalny (leśny) plac zabaw bardzo dobrze wkomponuje się w skwer - na tyłach budynków przy ul. Międzyborskiejróg placu (tył budynku Międzyborskiej 93 oraz Suchodolskiej 6-8). W okolicy mieszka wiele rodzin z małymi dziećmi.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Skwer ma ogromny potencjał jako zielone, spokojne i bezpieczne miejsce dla okolicznych mieszkańców w każdym wieku. Taka przestrzeń jest bardzo potrzebna dla sąsiadów, którzy chętnie spędzają czas ze sobą,a czasem nawet wystawiają krzesła, żeby posiedzieć na zewnątrz, porozmawiać. Zielony skwer wśród budynków mieszkalnych jest absolutnie wyjątkowy dlatego warto zadbać o ten teren. W nowym budownictwie nie ma miejsca na takie przestrzenie, a są one niezwykle istotne: cisza, zieleń i wspólna przestrzeń - to będzie sprzyjało integracji sąsiadów, a okolica stanie się ładna i przyjemna ponieważ będzie zadbana. Bulodrom będzie doskonałym miejscem integracji mieszkańców w różnym wiekuNaturalny mini plac zabaw będzie doskonałym dopełnieniem przestrzeni i odpowiedzą na potrzeby mieszkających w okolicy rodzin z dziećmi.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

1. Projekt architektoniczny zieleni: 4 500 7 000 zł.

2. Likwidacja starego żywopłotu: 274 mb = 10 Zieleń: 45 000 zł. 3. Nowe nasadzenia: - drzewa: 5 x 2 000 zł. = 10 000 zł. - krzewy: 10 sztuk - 1 000 zł. - żywopłot jednorzędowy: 50 mb - 2 300 zł. = 11 500 zł. - trawnik - łąka kwietna: 50 zł x 500 m kw. 25 000 zł. - kwietnik (szałwia, mrozy, begonie) - 2 x 250 zł. 1 m kw 500 zł. 4. Nowa latarnia parkowa solarna - 2 sztuki x 8 000 = 16 000 zł. 5. śmietnik: 2 sztuki: 2 x 550 zł. = 1 100 zł. 6. pojemnik na psie odchody: 600 zł. 7. bulodrom: 18 000 zł.

3. Kosz na śmieci i psie odchody, ławka, tablica informacyjna 4 000 zł

4. Linarium 54 000 zł
Całkowity koszt projektu: 110 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latachopróżnianie śmietników: 3 900 utrzymanie latarni: 2 000 utrzymanie i zieleni: 5 000

sprzątanie, utrzymanie zieleni, przegląd techniczny urządzenia 5 000 zł


Całkowity koszt eksploatacji: 10 9005 000,00 zł

Załączniki