Trening słuchowy, wzrokowy i motoryczny metodą Warnke dla dzieci i młodzieży
Dzielnica
Praga-Północ
Charakter projektu
Ogólnodzielnicowy
Lokalizacja projektu
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5ul. Otwocka 3
03-759 Warszawa
Istotne informacje o lokalizacji
Klasyfikacja projektu
- edukacja
Potencjalni odbiorcy projektu
- dzieci
- młodzież
Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców
Zajęcia dostępne dla dzieci i młodzieży z rejonu Pragi Północ, od 6 r. ż. posiadających aktualną diagnozę zaburzeń przetwarzania słuchowego.
Terapia Metodą Warnke będzie prowadzona nieodpłatnie na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 przy ul. Otwockiej 3.
Zajęcia prowadzone będą w wymiarze 10 godzin tygodniowo, w roku kalendarzowym 2019, z wyłączeniem ferii, wakacji oraz dni wolnych od pracy. Cykl zajęć dla jednego uczestnika będzie obejmował:
1. Diagnozę wstępną i końcową
2. Zajęcia terapeutyczne w wymiarze 1h/tyg. dla jednego dziecka*
3. Ćwiczenia indywidualne w domu
4. Konsultacje dla rodziców dzieci uczestniczących w terapii – na bieżąco
*czas trwania terapii będzie ustalany indywidualnie z dostosowaniem do indywidualnych potrzeb uczestnika
Pełny opis projektu
Projekt zakłada prowadzenie zajęć przez wykwalifikowanych terapeutów dla dzieci i młodzieży ze zdiagnozowanymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego oraz wyposażenie w specjalistyczny sprzęt sali do terapii w pomieszczeniach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 w Warszawie. Głównym założeniem metody Warnke jest to, że przyczyną trudności w nauce wśród dzieci są centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Dzieci te są niezdolne do zapamiętania wzorców dźwiękowych słów, które słyszały we wczesnym okresie swojego życia. Ponieważ nie wiedzą, jakie jest właściwe „brzmienie” słowa, nie wiedzą też, z jakich liter i głosek powinno się ono składać. Wiele dzieci rozwija w to miejsce różne inne sposoby czytania, np. próbują rozpoznawać słowa tuż po ich pojawieniu się – postrzegają słowa jak obrazki. Czyniąc to, są niezdolne do rozpoznania – i nauczenia się – wewnętrznej struktury słowa (metody podziału słowa na głoski i przypisania im liter).
Badania nad dysleksją i związanymi z nią deficytami funkcji poznawczych zaowocowały „krokiem milowym” w kierunku właściwej diagnozy, a co za tym idzie również skutecznej terapii, w której konieczne jest oddziaływanie wielokierunkowe, angażujące nie tylko wzrok i słuch, ale także funkcje motoryczne. Jednym z ekspertów zajmujących się tym obszarem był Fred Warnke, który opracował metodę wykrywania i treningu tych deficytów. Udowodnił on, że jedną z najważniejszych przyczyn afazji i dysleksji są zakłócenia słyszenia centralnego. Uważał również, że można je zredukować stosując odpowiedni trening.
Jak wygląda trening?
Pierwszym krokiem terapii jest diagnoza umożliwiająca określenie poziomu przetwarzania informacji słuchowych, wzrokowych i motorycznych przez układ nerwowy. Podczas diagnozy badamy funkcje leżące u podstaw prawidłowego rozwoju umiejętności czytania i pisania i porównujemy uzyskane przez badanego wyniki z odpowiednimi dla wieku normami. Na podstawie badania opracowujemy indywidualny plan i cele terapii. Diagnoza i terapia Metodą Warnkego prowadzona jest z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.
Uzasadnienie dla realizacji projektu
Do Poradni zgłasza się coraz więcej dzieci i młodzieży z trudnościami w pisaniu i czytaniu. Trudności te często wynikają z występowania dysleksji rozwojowej oraz współwystępującymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego. Wystarczy kilka miesięcy treningu metodą Warnke, aby już uzyskać znaczną poprawę. Regularny trening wpływa pozytywnie na szereg umiejętności szkolnych, takich jak: rozumienie mowy, poziom koncentracji uwagi, tempo czytania, czytanie ze zrozumieniem, pisownia i wiele innych. Na terenie Pragi Północ terapia tą metodą nie jest ogólnodostępna.
Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych
1. Orientacyjne koszty pracy terapeutów metody Warnke – ok. 25 000,00 zł;
2. Sprzęt do terapii – ok. 33 200,00 zł:
System A4Lab z modułem BrainAudiometr ok. 7 500,00;
BrainBoy Universal x 10 ok. 15 000,00 zł.
Narzędzia do diagnostyki przesiewowej zez ukryty: Test stereo Langa (test widzenia stereoskopowego) oraz Test przesiewowy plamkowy widzenia binokularnego – ok. 1600,00 zł
Drążek do balansowania – ok. 200,00 zł
Test i trening selektywności percepcji Wedemarker – ok. 500,00 zł
Upgrade urządzenia o trening lateralny – ok. 7500,00 zł
Książeczki do treningu lateralnego – ok. 900,00 zł
3. Inne koszty (takie jak: oznakowanie projektu, zmiany cen rynkowych sprzętu, media) - 2000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE