Autor projektu - zmiany z 2018-01-21 23:36:21
Powrót do projektu

Międzypokoleniowe Miejsce Spotkań - sąsiedzki pawilon parkowy na Skwerze Ormiańskim

status: Zgłoszony


Stwórzmy miejsce łączące pokolenia, integrujące mieszkańców dzielnicy. Potrzebujemy przestrzeni, gdzie każdy może spotkać się ze znajomymi i poznać nieznajomych, pograć w gry towarzyskie, przedstawić własne dokonania, zorganizować wystawę, odczyt, prezentację, wziąć udział w bezpłatnych zajęciach. Projekt przewiduje zorganizowanie lokalu integracyjnego w specjalnie w tym celu wybudowanym pawilonie parkowym na Sadybie.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.0656104087502170656104087502
szerokość geograficzna: 52.1830626316483761830626316484

Dzielnica

Mokotów


Charakter projektu

Lokalny , Mokotów


Lokalizacja projektu

park Skwer Ormiański przy ul.Powsińskiej / Okrężnej, w miejscu wskazanym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla lokalizacji pawilonu parkowego

Istotne informacje o lokalizacji

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego Miasta-Ogrodu Sadyba istnieje możliwość ustawienia pawilonu parkowego na terenie Skweru Ormiańskiego, w rejonie istniejącej górki saneczkowej. By nie pozbawiać mieszkańców możliwości zjeżdżania na sankach, pawilon zostanie wkomponowany w skarpę, a górka lekko podniesiona.


Klasyfikacja projektu

  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • tworzenie więzi społecznych

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • seniorzy
  • wszyscy

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Ogólnodostępny bezpłatny lokal integracyjny dla mieszkańców. Dla seniorów, dzieci, młodzieży, dorosłych, rodzin i osób samotnych. Pawilon otwarty cały rok. Każdy może przyjść, posiedzieć, wypić coś ciepłego, poczytać dostępne na miejscu książki, pograć w gry planszowe i skorzystać z wifi. Każdy mieszkaniec Sadyby może zorganizować na własny koszt bezpłatne wydarzenie: wystawę, odczyt, prezentację itp, zależnie od dostępności obiektu, zgodnie z prowadzonym kalendarzem rezerwacji. Wyłącznie wydarzenia o charakterze niekomercyjnym.


Pełny opis projektu

Projekt przewiduje budowę pawilonu parkowego na Sadybie, na terenie Skweru Ormiańskiego, w celu zorganizowania w nim lokalu integracyjnego dla mieszkańców. Ma to być ogólnodostępne miejsce łączące pokolenia, gdzie każdy może spotkać się ze znajomymi i poznać nieznajomych, wypić kawę, pograć w gry towarzyskie, przedstawić własne dokonania, zorganizować wystawę, odczyt, prezentację, wziąć udział w bezpłatnej imprezie sąsiedzkiej.

Projekt obejmuje projekt i budowę całorocznego pawilonu, jego pełne wykończenie i wyposażenie w meble i sprzęt multimedialny. W wyniku realizacji projektu ma powstać lokal integracyjny gotowy do natychmiastowego użytkowania. Budowla ma mieć powierzchnię 80-100m2, obejmie obszerne pomieszczenie z możliwością wydzielenia ruchomą ścianą sali dla potrzeb prowadzenia zajęć, niewielkie zaplecze oraz toaletę dostępną dla niepełnosprawnych. Pawilon będzie schowany w skarpie istniejącej górki, która zostanie w tym celu podwyższona i w większości będzie przykryty ziemią. Odpowiednią ilość światła słonecznego zapewnią dwie przeszklone elewacje od strony południowo-zachodniej.

Na początku NGO lub wolontariusze, a w przyszłości być może obecni na miejscu pracownicy, doradzą wybór książki do przeczytania na miejscu i pomogą dzieciom odrobić lekcje.

W pawilonie ma funkcjonować czytelnia edukacyjno-artystyczno-rozrywkowa, dostępne będą atrakcyjne gry planszowe i bezpłatne wifi. Można będzie przynieść i zjeść swoją kanapkę i wypić na miejscu kawę czy herbatę.

Aktualny operator (początkowo NGO) zapewni bieżące informowanie na temat działalności obiektu, aktualnych i planowanych wydarzeń, zarówno w formie biuletynu w zewnętrznej gablocie, jak i poprzez internet (www, fb, udostępnianie informacji lokalnym mediom).

Nasze Międzypokoleniowe Miejsce Spotkań stanie się unikalnym mokotowskim ośrodkiem integracji i interakcji lokalnego społeczeństwa.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Dzielnicowe inwestycje w kulturę i integrację od lat szerokim łukiem omijają Sadybę. Brakuje nam lokalu, w którym możemy się zintegrować, wziąć udział w ciekawych bezpłatnych zajęciach, zorganizować spotkanie czy wystawę, obcować z kulturą przez małe i duże K, gdzie dzieci otrzymają pomoc w odrabianiu lekcji, a seniorzy wypiją tanią kawę i mile spędzą czas poza domem. Projekt zakłada zorganizowanie przestrzeni, w której każdy znajdzie swoje miejsce, niezależnie od zasobności portfela. Ma to być miejsce, gdzie można spędzić czas w zrównoważony, zdrowy emocjonalnie sposób. Taki lokal jest bardzo potrzebny nam wszystkim, zwłaszcza seniorom, których przybywa i będzie coraz więcej.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

* projekt i budowa pawilonu 80-100m2 wraz z wykończeniem, gotowego do użytkowania; wnętrze z ruchomą ścianą wydzielającą salę do prowadzenia zajęć, dodatkowo niewielkie zaplecze oraz toaleta dostępna dla niepełnosprawnych; pawilon w większości przykryty ziemią, z dwiema przeszklonymi elewacjami - 300000 zł

* wyposażenie w meble (m.in.stoły, stoliki, krzesła, fotele, regały, szafy, bufet, maty wejściowe, wieszak) i sprzęt (w tym rzutnik i komputer) - 47000 zł

* ustawienie wysokich podpór na rowery, minimum 5 stanowisk - 1500 zł


Całkowity koszt projektu: 348 500,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Koszty eksploatacji będą zależały od sposobu i formy użytkowania pawilonu. Przewidywane podstawowe koszty obejmują prąd, wodę, wifi, sprzątanie, bieżącą konserwację, monitoring.


Całkowity koszt eksploatacji: 40 000,00 zł

Załączniki

  • MMS prezentacja.pdf
  • MMS widok.jpg