Koordynator w Dzielnicy Wesoła - zmiany z 2018-05-30 09:31:30
Powrót do projektu

Pluskowisko przy placu zabaw

status: Zgłoszony


„Pluskowisko” będzie niewielkim, ogrodzonym, wodnym ogródkiem opartym o

technologię sportowego trawnika wyposażonego w system automatycznego

zraszania. W upalne dni bezobsługowa instalacja będzie włączać wychodzące

spod ziemi fontanienki o różnych kształtach. Będzie dzięki temu możliwa wodna zabawa,

trwająca kilkanaście minut i powtarzająca się o określonych godzinach.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.2370979785919
szerokość geograficzna: 52.2168825408859

Dzielnica

Wesoła


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Rejon placu zabaw pomiędzy ulicami Pogodną, Jana Pawła II i Jeździecką

Istotne informacje o lokalizacji

Projekt ma zostać zrealizowany w bezpośrednim sąsiedztwie placu Zabaw pomiędzy ulicami Pogodną, Jana Pawła II i Jeździecką, na terenie będącym własnością Miasta Warszawy i służącym obecnie jako trawnik. Są dwie możliwe lokalizacje albo w pasie wzdłuż ulicy Jeździeckiej, albo wzdłuż podjazdu do budynku Centrum Pogodna od strony placu zabaw. Kształt obiektu nie musi być równomiernym kwadratem czy prostokątem, technologia automatycznych zraszaczy może być instalowana na powierzchni o dowolnym kształcie.


Klasyfikacja projektu

  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
  • zieleń miejska

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • młodzież
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Dostępne dla wszystkich z wyjątkiem psów. Trawnik można wykorzystywać przez cały rok, a pluskowisko będzie funkcjonowało w godzinach dziennych przy temperaturach powyżej + 22 C i bezdeszczowej pogodzie.


Pełny opis projektu

„Pluskowiska” powstają obecnie w wielu miastach i są bardzo atrakcyjną formą zabawy. Najprostszą formą pluskowiska jest po prostu dobrej jakości trawnik wyposażony w sterowane automatycznie zraszacze uruchamiające się na krótko, ale wielokrotnie w ciągu dnia. Nowoczesne systemy sterowania zraszaczami pozwalają regulować nie tylko godziny podlewania, ale również uzależniać je od pogody (np. nie włączają się w czasie deszczu). Wobec tego trawnikowe pluskowisko może funkcjonować całkowicie bezobsługowo a jego konserwacja może się odbywać na zasadzie pielęgnowania zieleni miejskiej. Automatyczne zraszacze mają bardzo atrakcyjny dla dzieci wygląd. W czasie spoczynku, ukryte są w trawie, w momencie uruchomienia, ciśnienie wody sprawia że wysuwają się ponad powierzchnię trawnika. W ramach jednej instalacji mogą został połączone różne różna końcówki, dające fontanienki o różnych kształtach i wykonujące różne ruchy.

Podłoże w tym wodnym ogródku musi być wytrzymałe na deptanie i posiadać dobry drenaż, dlatego powinno mieć jakość porównywalną z boiskiem sportowym, przy czym wchodzi w grę zarówno podłoże z trawy naturalnej jak i sztucznej lub ich połączenie. Pluskowisko powinno być chronione przed zanieczyszczeniem przez zwierzęta poprzez odpowiednie ogrodzenie oraz zakaz wprowadzania psów.

Ruchome elementy zraszaczy powinny również być ogrodzone dla ochrony przed przypadkowym kopnięciem. Korzystne byłoby utworzenie kilku bardzo nieznacznych (5-10cm) zagłębień terenu w których woda podczas działania zraszaczy tworzyłaby krótkotrwała kałuże.

Czas pojedynczej kąpieli, powinien trwać 5-15 minut. W letnie dni powinno być przewidziane 5-6 kąpieli dziennie skupionych w godzinach największego upału.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

W lecie bywa bardzo gorąco i po krótkim czasie pobyt na placu zabaw staje się męczący. Dlatego bardzo przydałby się miejsce, w którym dzieci mogły by się i pobawić i ochłodzić. W niektórych parkach dzieci znakomicie bawią się przy automatycznych zraszaczach. Jest to rozwiązanie wymagające jedynie udoskonalenia istniejącego trawnika. Jest ono dużo prostsze i tańsze niż typowe pluskowisko oparte o konstrukcję fontanny. Nie potrzebuje odpływu wody i zużywa jej dużo mniej.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Projekt 500zł

Doprowadzenie wody 4500 zł

Trawnik sportowy 25m2 – 2500 zł

Ogrodzenie 20mb 2000 zł

Instalacja punktów zraszania ze sterowaniem 2000 zł

Elementy dekoracyjne, tablica informacyjna 1000 zł


Całkowity koszt projektu: 12 500,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Koszty wynikają z konieczności koszenia trawnika, konserwacji zraszaczy i naprawy uszkodzeń spowodowanych wandalizmem


Całkowity koszt eksploatacji: 1 000,00 zł

Załączniki