Koordynator w Dzielnicy Praga Południe - zmiany z 2019-08-08 12:22:08
Powrót do projektu

Dom Sąsiedzki na Gocławiu

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul Samolotowa 2
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
pomieszczenie po dawnym sklepie Społem

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Proponuję stworzenie na Gocławiu Iskra Domu Sąsiedzkiego

Jako lokalizację proponuję Gocław Iskra-ponieważ jest to jedyny obszar Gocławia, gdzie nie ma szkoły przedszkola, żłobka, domu kultury czy biblioteki. Jest tutaj również lokal po dawnym sklepie "Społem", który od wielu lat stoi pusty.

Lokalizacja jest w zasobach Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Południe.

W DS realizowane byłyby pomysły mieszkańców, w zależności potrzeb jakie się pojawią w trakcie funkcjonowania. Tutaj może zostać zorganizowana osiedlowa gwiazdka, czy Wielkanoc. Na osiedlu jest wielu samotnych starszych ludzi oraz młodych ludzi z dziećmi albo nie, których życie zawodowe rzuciło do stolicy. Przydałoby stworzyć im możliwość wspólnego spędzenia czasu. Pomysł np. nowi „dziadkowie”, „dodatkowi” tuż z osiedla i nowe wnuki. To będzie sposób na wzajemne poznanie się i pomoc sąsiadów z osiedla.

Od XI 2017 istnieje na fb strona Dom Sąsiedzki na Iskrze, gdzie są wymieniane uwagi na temat powstania i oczekiwań mieszkańców Gocławia związanych z takim nowym miejscem. Mieszkanki osiedla Gocław, ale również seniorki i SENIORZY zadają pytania, czy będą mile widziani. Wszyscy chętni mieszkańcy będący zainteresowani uczestnictwem w Domu Sąsiedzkim, bez względu na miejsce zamieszkania będą tutaj mile widziani, kiedy tylko takie miejsce powstanie Jest zapotrzebowanie i to bardzo duże na osiedlowy punkt biblioteczny. Przydałaby się również lodówka jako miejsce przekazania nadmiaru jedzenia.

Sposobem na rozreklamowanie miejsca może być np. planszowej gra na chodniku przykładowo gąsienica, w której elementach literki utworzą napis DOM SĄSIEDZKI NA ISKRZE. Wskazana przeze mnie lokalizacja jest blisko przystanku autobusowego punkt ten będzie widoczny dla wszystkich z samochodu czy autobusu jadącego ul. Jugosłowiańską.

Konieczny będzie remont tego pomieszczenia. W związku z tym, że od wielu lat stoi pusty zapewne samoistna dewastacja spowodowała spore szkody w pomieszczeniu.

Potrzebne będzie również wyposażenie w podstawowe rzeczy stoły, krzesła np. składane, kubki, talerze sztućce, kosze na śmieci, 3 termosy, rzutnik, ekran, komputer-laptop, drukarka

gry planszowe, materiały do plastyki, papier kredki, nożyczki, klej, modelina, papier kolorowy, itp. artykuły do zabaw kreatywnych.

Nie chodzi o mnóstwo gier. W końcu dzieciaki mają zabawki w domu. Chodzi o pokazanie, że bawić możemy się wszystkim. Kilka młodych mam już zgłosiło chęć podzielenia się nadwyżką zabawek.

Kiedy na facebooku poruszyłam temat powstania DS na Gocławiu na stronie Gocław, otrzymałam bardzo dużo zgłoszeń od osób zainteresowanych powstaniem i uczestniczeniem w tym projekcie. I to nie tylko od młodych rodziców, ale również od seniorów, Pań i Panów.

Wszyscy pisali to samo, taki obiekt jest bardzo potrzebny-miejsce gdzie można się spotykać organizować społecznie rożne akcje. Przydałby się tutaj również ruchomy punkt biblioteczny. Kiedyś był taki na osiedlu.

Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
Na osiedlu, gdzie nie ma żłobka, przedszkola, szkoły biblioteki domu kultury czy biblioteki jest wśród mieszkańców poczucie wykluczenia społecznego. Wiele 40 letnich budynków zostało ogrodzonych płotami. Chodzi o wyciągnięcie mieszkańców tych budynków zza płotów, ponowne zintegrowanie ich z mieszkańcami innych budynków. Istnieje potrzeba lokalnej integracji społecznej.

Takie miejsce pomoże przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób starszych, młodzieży i dorosłych ze względu na samotność, trudną sytuację materialną czy rodzinną .

Łatwiej będzie przeciwdziałać patologiom społecznym wśród młodzieży i młodych dorosłych.

Brakuje bardzo takiego miejsca na osiedlu gdzie mieszka ponad 70 000 mieszkańców.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • kultura
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • wszyscy mieszkańcy osiedla

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
adaptacja pomieszczeń - 728 000

6 stołów - 3000 zł

24 krzesła - 12000zł

szafy, komody, półki - 6000 zł

lustra, oświetlenie, wieszaki - 3000 zł

stanowiska komputerowe, drukarki z biurkami - 20 000 zł

rzutnik, laptop, sprzet biurowy 12 000

nagłośnienie 5000 zł

materiały papiernicze i spozywcze 4000 zł

aneks kuchenny 12 000zł

środki czystosci i sprzęt do sprzatania 1 500 zł

system alarmowy 2500 zł

wynagrodzenie bruttobrutto, 2 etaty X 4 miesiace 60 000 zł

konsultacje społeczne 15 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 350
884 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • dom sąsiedzki .png
 • dom sąsiedzki 1.png
 • dom sąsiedzki 3.png
 • dom sąsiedzki 5.png
 • dom sąsiedzki 6.png
 • dom sąsiedzki 7.png