Koordynator w Dzielnicy Mokotów - zmiany z 2019-08-27 13:48:27
Powrót do projektu

SKWER PRZYJAZNY MIESZKAŃCOM

Skwer przyjazny mieszkańcom

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skwer pomiędzy ulicami Wołoską i Marynarską vis a vis głównego wejścia do

Galerii Mokotów przy przystanku tramwajowym Rondo Unii Europejskiej.

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obręb nr 10809, działki nr 7/1, 7/2, 9, 10, 11.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Celem projektu jest stworzenie miejsca do odpoczynku i relaksu dla mieszkańców oraz podniesienie walorów estetycznych okolicy.

Działki, na których planowana jest realizacja skweru, pozostają niezagospodarowane i tworzą mało atrakcyjny kompleks, mimo że mają bardzo dobrą lokalizację i duży potencjał do zagospodarowania.

Przedmiotowy projekt zakłada uporządkowanie terenu, nasadzenie nowych drzew i krzewów oraz urządzenie rabat kwiatowych. W celu wygodnego korzystania ze skweru znajdą się tam również elementy małej architektury takie jak alejki, kosze na śmieci, ławki, hamakileżaki, oświetlenie, monitoring.

Projekt zakłada także stworzenie miejsca przyjaznego dzieciom poprzez założenie na tym terenie placu zabaw wpisanego w zieleń oraz tężni, która ma właściwości lecznicze i zapewni mieszkańcom latem przyjemny chłód.

Miejscem do aktywnego wypoczynku będzie zaś siłownia na powietrzu. Na terenie skweru znalazłoby się także miejsce przyjazne czworonogom, w postaci wygrodzonego wybiegu z niezbędną infrastrukturą.

Na wskazanych działkach znajdują się już wysokie drzewostany oraz trawnik, co przyspieszy realizację projektu i pozwoli na pełne korzystanie ze skweru od razu po zakończeniu procesu inwestycyjnego (w 2020 r.) Niewielka będzie także liczba koniecznych nasadzeń, co ograniczy koszty urządzenia skweru.Szczegółowe propozycje:

- zachowanie istniejących drzew, nasadzenie dodatkowych drzew i krzewów, wprowadzenie rabat kwiatowych, trawników,

- urządzenie alejek dla pieszych, postawienie ławek, hamaków leżaków i koszy na śmieci,

- w miejscu częściowo zadrzewionym proponuję urządzenie placu zabaw dla dzieci, co pozwoli na korzystanie z niego również w czasie słonecznych dni,

- w części nie osłoniętej drzewami proponuję usytuowanie tężni i nasadzenie wokół niej rabat kwiatowych i krzewów, - w części biegnącej wzdłuż głównej alejki proponuję usytuowanie siłowni na powietrzu, - od ulicy Wołoskiej znalazłby się wygrodzony wybieg dla psów, z dwoma pojemnikami na odchody, - instalacja i montaż kamery monitoringu zapewni bezpieczeństwo odpoczywającym i zapobiegnie dewastacji,

- oświetlenie skweru (lampy solarne) zapewni możliwość korzystania ze skweru również po zmroku,

- toaleta bezobsługowa, ewentualnie inna - zapewnią komfort użytkowania skweru zwłaszcza dzieciom i osobom starszym.Projekt spełnia warunki ogólnodostępności. Poglądowy plan skweru w załączeniu. Zawiera on jedynie pewne załażenia, zatem docelowo będzie np. więcej ławek i nowej zieleni.

Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
Utworzenie zielonego skweru na tym terenie uatrakcyjni okolicę i stanie się miejscem przyjaznym dla okolicznych mieszkańców. Powstanie zielone miejsce do spotkań, odpoczynku i złapania oddechu w codziennej gonitwie. Niewielka odległość od sąsiednich osiedli umożliwi korzystanie z zieleni i ławek, szczególnie osobom starszym oraz rodzicom z dziećmi, a osobom podróżującym czy też oddającym rowery na pobliskiej stacji rowerowej, pozwoli na odpoczynek pomiędzy połączeniami komunikacji. Siłownia będzie służyć i zachęcać ludzi do aktywnego wypoczynku. Wybieg dla psów będzie zaś miejscem spotkań dla właścicieli czworonogów.

Urządzenie zieleni oraz otwarcie przestrzeni ograniczy także jego dewastację poprzez zaśmiecanie, czy deptanie trawy. Monitoring zaś zapewni bezpieczeństwo osób korzystających z wypoczynku.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością
 • zwierzęta

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Koszt projektu wynosi 934 000 zł,

w tym:

Projekt wraz z zakupem, montażem wyposażenia parkowego, uzyskaniem wszelkich pozwoleń oraz wykonaniem dokumentacji - 857 000 zł

Roczne utrzymanie – 75 000 zł

Oznakowanie – 2 000 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 985
934 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • Poglądowy Plan Skweru.pdf