Autor projektu - zmiany z 2019-06-10 00:02:10
Powrót do projektu

"Jak i czym" - kampania dotycząca dokarmiania ptaków zimą - kontynuacja

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Przedszkola i placówki edukacyjno wychowawcze zlokalizowane w dzielnicy PRAGA - Północ
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Projekt zakłada cykl warsztatów we wszystkich praskich przedszkolach i placówkach edukacyjnych (szkoły podstawowe, świetlice, ośrodki wychowawczo - edukacyjne prowadzone przez organizacje pozarządowe), dotyczących tematyki w jaki sposób i czym dokarmiać ptaki oraz jak pomóc im przetrwać w zimę.

Drugim elementem projektu jest przekazanie dzieciom ziarna słonecznika, z którego podczas warsztatów przygotują kulki pokarmowe, tym samym dzieci dowiedzą się w jaki sposób można samemu stworzyć tego typu pokarm.

Projekt, realizowany jest z formuły budżetu partcypacyjnego od 2016 r. Tym razem w wersji rozszerzonej, gdyż dotyczy nie tylko placówek przedszkolnych ale również szkół i organizacji pozarządowych.15 przedszkoli w każdym 4 warsztaty po 30 min. 15x4x100 zł = 6 000

Zakup ziarna słonecznika pakowanego po 10 kg/2 opakowania /jedno przedszkole: 2x40,00 zł x 15=1200,00 zł. Razem 7200 zł.

30 szkół i placówek prowadzonych przez organizacje pozarządowe na Pradze - 14 400 zł.

Promocja (plakaty, informacje na stronie UD i portalach społecznościowych) - 1 400 zł.

Całkowity koszt projektu: 23 000,00 zł

Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. Zimową porą możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy, kwiczoły oraz ich kuzynów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony, dlatego warto poznać zasady rozsądnego dokarmiania ptaków. Niestety podczas dokarmiania ptaków popełniamy wiele błędów, które często przynoszą więcej szkód niż pożytku. Dlatego istotne jest świadomy i mądry sposób doboru pokarmu i zasad obowiązujących przy dokarmianiu zimową porą. Dokarmianie ptaków pozwala na obserwację i bliskie poznanie zwierząt. Te edukacyjne zajęcie jest również źródłem ogromnej przyjemności, szczególnie jeśli zaangażujemy w nie najmłodszych. To również przykład dobrego uczynku i aktywnej ochrony przyrody, którą warto praktykować od najmłodszych lat. Dokarmianie to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja na pogłębienie wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie. Dorarmianie podczas zimy nie stwarza ryzyka, że przyzwyczają się one do pomocy przez cały rok ale istotne jest poznanie podstawowych zasad dotyczących dokarmiania. Dobór karmy nie może być przypadkowy. Mimo naszych dobrych chęci, wyrządzimy krzywdę zwierzętom, jeśli będziemy dokarmiać je np.spleśniałym chlebem. Takie dokarmianie to jedynie sposób na utylizację domowych odpadków, które coraz częściej staje się przyczyną konfliktów między władzami wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz zwolennikami karmienia ptaków.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • ochrona środowiska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
23 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki