Koordynator w Zarządzie Zieleni - zmiany z 2019-08-05 13:17:05
Powrót do projektu

Czystsze powietrze dzięki drzewom: Puławska (od Lotników do pętli tramwajowej), krzewom - Al. Lotników

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie: ul. Puławska,
Al. Lotników , ul. Niegocińska
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji: 1) Puławska - odcinek między
Al. Lotników i pętlą tramwajową, po stronie zachodniej, między drogą dla rowerów a torami tramwajowymi 2) Al. Lotników - od Puławskiej do Niegocińskiej, po stronie południowej, między ulicą a chodnikiem, z zachowaniem miejsca na przyszłą drogę dla rowerów 3- strona północna odc. Puławska - Modzelewskiego (zgodnie z załącznikiem)

Al. Lotników - strona południowa - między rejon ul. Bełdan a AL. Lotników 15A - nasadzenia w wolnych miejscach trawnika (zgodnie z załącznikiem)

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Projekt zakłada posadzenie 200 drzew (m.in. cisów) na cisówna części Służewca, starannie wybranych, by pełniły rolę "zielonych ekranów", zarówno akustycznych, jak przeciwpyłowych.W załącznikach mapka oraz wzór wykonania - "zielony ekran" przy SP nr 107 (z jednej z poprzednich edycji budżetu - w niniejszym, z uwagi na mniejszą dostępną szerokość, byłby tylko jeden pas krzewów/drzew, nie trzy).
Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
W projekcie chodzi przede wszystkim o ochronną funkcję drzew krzewów - produkcję tlenu oraz pochłanianie zanieczyszczeń (fitoremediacja) - stąd konieczność starannego wyboru odmian. Pyły zawieszone w warszawskim powietrzu, szczególnie przy takich drogach jak Rzymowskiego czy Puławska, powodują astmę, choroby układu krążenia i nowotwory. Dobrze wybrane drzewa i krzewy są skuteczniejsze od ekranów akustycznych. Trzeba sadzić intensywnie rosnące drzewa i krzewy, które osiągają znaczne rozmiary i dobrze znoszą cięcie, dzięki czemu coroczne usuwanie zanieczyszczeń nagromadzonych w drewnie nie będzie problemem, ważne jest też dobre ukształtowanie zieleni - świetnym przykładem jest Park Łazienkowski (już pierwsza linia drzew zatrzymuje 75% zanieczyszczeń).Im bliżej dróg, tym bardziej odporne odmiany trzeba sadzić. Po konsultacjach z prof. Stanisławem Gawrońskim, szefem zespołu naukowców od lat badającego różne rośliny proponuję nasadzać następujące drzewakrzewy:

- cis pospolity (dość drogi, ale rekompensuje to niezwykła efektywność w pochłanianiu zanieczyszczeń - jest bardzo odporny, a igły zrzuca tylko co sześć-siedem lat)

- sosna czarna i świerk srebrny (te gatunki nie są ucinane na choinki, maja więc szansę przetrwać - konieczne jest tylko odgrodzenie ich od psów) - dąb czerwony (wolno rośnie, ale najszybciej z dębów, jest odporny na zanieczyszczenia i na zasolenie, do 10 roku życia przez zimę zachowuje suche liście do wiosny gromadząc na nich pyły zawieszone) - jesion wyniosły i pensylwański

- miłorząb oraz krzewy: tawlina jarzębolistna i pęcherznica kalinolistna - a w terenie niżej położonym bardziej wilgotnym dereń.Więcej informacji np. http://miastodrzew.wroclaw.pl/drzewa-w-miescie/ oraz https://forumakademickie.pl/fa/2013/03/naturalni-odtruwacze („Forum Akademickie” 2013 nr 3) W załącznikach szkice nasadzeń po wizji lokalnej i w uzgodnieniu z istniejącym drzewostanem - zasadą jest przeplatanie drzew iglastych i liściastych długo utrzymujących liście z krzewami (wielopoziomowe warstwy ochronne).To biologiczne ekrany pochłaniające część zanieczyszczeń, zadbajmy o nasze zdrowie!

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • komunikacja/drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
 • ochrona przed smogiem
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
- posadzenie żywopłotów – 220 000 zł

- przygotowanie terenu pod nasadzenia z dowozem ziemi urodzajnej - 15 000 zł

- zakładanie trawników – 25 000 zł

- oznakowanie projektu – 1 000 złŁączny koszt realizacji – 261 000 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 61
261 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • zielone.jpg
  • P_20190609_133836_HDR.jpg
  • P_20190609_133820_HDR.jpg
  • P_20190609_133757_HDR.jpg
  • Lokalizacja nasadzeń.jpg
  • lokalizacja nasadzeń 2.jpg