Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej - zmiany z 2019-06-18 19:10:18
Powrót do projektu

Aplikacja SMART CITY WaWa - cyberwładza w Twoich rękach

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
serwerownia Urzędu Miasta - Pl. Bankowy 3/5

00-950 Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Informacje ogólne o aplikacji:

Czy masz dosyć udawanej walki ze smogiem?

Czy w żłobku powinien być monitoring?

Czy chciałbyś wiedzieć jakie są kolejki w Urzędzie Dzielnicy/Miasta?

A może chciałbyś złożyć wniosek do urzędu wprost ze swojego telefonu?

Albo chciałbyś wiedzieć, gdzie aktualnie możesz skorzystać z atrakcji przygotowanych dla Twoich dzieci/ wnucząt przez daną dzielnicę?

A czy myślałeś, żeby coś zmienić w Twojej okolicy niekoniecznie czekając na kolejną rundę Budżetu Obywatelskiego?Wszystko to i wiele innych rzeczy wraz z funkcjami innych już istniejących aplikacji miejskich będziesz mógł mieć w jednej multiaplikacji - Aplikacji SMART CITY WaWa.

Wszystko w jednym miejscu!Aplikacja ta zamieni Twój telefon przede wszystkim w pełni bezpieczne narzędzie do głosowania, składania pomysłów na polepszenia życia w Twoim osiedlu, dzielnicy lub całej stolicy i zbierania głosów poparcia, składania petycji, popierania lub sprzeciwu wobec inicjatyw innych osób oraz tego, co robią urzędnicy w naszym mieście.

Aplikacja może mieć też dużo innych możliwości w przyszłości…Projekt Aplikacji SMART CITY WaWa to narzędzie dla mieszkańców, rad osiedli, radnych, którzy chcą brać aktywny udział w budowaniu miasta bardziej przyjaznego oraz lepiej zarządzanego.

Dzięki niej będziesz mógł mieć bezpośredni wpływ na to, jak ma wyglądać Twoja dzielnica, czy cała nasza stolica zabierając swój głos w każdej sprawie, która się pojawi w aplikacji.

Jako użytkownik otrzymasz możliwość generowania zbiórki podpisów pod petycją lub oddasz swój głos w sondażu, będziesz mieć możliwość udostępnienia informacji w mediach społecznościowych, by zyskać większe poparcie dla swojej petycji.

To nowy wymiar konsultacji społecznych. To co wyróżnia Aplikację SMART CITY WaWa to technologia blockchain, dzięki której wykluczy się możliwość fałszowania wyników sondaży, czy głosowań.

Cyberdemokracja to nie wszystko. Aplikacja SMART CITY WaWa może oferować dużo więcej.

Zobacz dokładnie co:I. Moduł: Twój głos (cyberdemokracja)Twój głos, to nic innego, jak cyberdemokracja. Dzięki temu modułowi będziesz mógł bez wychodzenia z domu złożyć petycję, zagłosować w sondażu, wybrać najlepszy projekt obywatelski w przyszłych Budżetach Obywatelskich, czy zadać pracownikom Urzędu Miasta pytanie.

Aplikacja będzie gwarantować silne kryteria bezpieczeństwa systemu, anonimowość czyli tajny charakter głosu, uczciwe i bezpieczne liczenie głosów, uniemożliwienie masowego handlowania głosami, umożliwienie udowodnienia przez samego głosującego, jak głosował.• Petycja – zgłaszanie przez mieszkańców postulatów dotyczących poprawy jakości życia w mieście wraz z możliwością udostępniania poprzez media społecznościowe. Każdy uwierzytelniony użytkownik aplikacji (w technologii blockchain) będzie miał możliwość generowania elektronicznej zbiórki podpisów pod petycją do Urzędu Miasta.

• Sondaż - Urząd Miasta może zasięgnąć opinii mieszkańców w każdej kwestii, która wymaga konsultacji społecznych. Sondaż w zależności od rangi problemu może zostać przeprowadzony u wszystkich użytkowników, również anonimowych lub tylko u uwierzytelnionych. Więcej szczegółów na temat sposobu uwierzytelnienia użytkowników znajduje się w załączniku pn.: Aplikacja SMART CITY WaWa_zakres rzeczowy.

• Głosowanie BO – bezpieczny i uwierzytelniony sposób oddawania głosów przy projektach obywatelskich, wykluczający możliwość kupowania głosów lub fałszowania wyników.

• Pytanie – szyfrowany kanał komunikacji do kontaktu z Urzędem Miasta w formie „chat”. Można zadać różne pytania korzystając z aplikacji lub wykonać połączenie przychodzące do biura obsługi klienta Urzędu Miasta klikając w aplikacji przycisk rozmowa telefoniczna.II. Moduł – InformatorW tym module wszystko to, co jako mieszkaniec Warszawy chcesz mieć pod ręką – a raczej w ręce. Aktualności z Urzędu Miast, baza informacji o inwestycjach, szybkie wybieranie numeru do konkretnego wydziału oraz możliwość sprawdzenia kolejki w poszczególnych wydziałach.• Aktualności – niemal każdego dnia coś ważnego dzieje się w naszym mieście. W Aktualnościach znajdziemy najważniejsze informacje, będzie także możliwość udostępnienia ich w mediach społecznościowych.

• Inwestycje – to baza informacji o inwestycjach miejskich wraz danymi na temat czasu trwania inwestycji, celu – możliwość przekierowania na stronę Urzędu Miasta.

• Kolejka – dostarczy podgląd aktualnie obsługiwanych numerów oraz czasu oczekiwania dla wybranych wydziałów, ale co ważniejsze umożliwia stworzenie wirtualnego systemu kolejkowego i zdalne generowanie numerów oraz rezerwowanie spotkań.

• Szybki kontakt - Aktualne informacje urzędowe o wydziałach Urzędu wraz z adresami, numerami telefonów i znacznikiem lokalizacyjnym GPS (mapa) oraz możliwością wyznaczenia trasy dojazdu lub dojścia oraz bezpośredniego połączenia telefonicznego z danym Wydziałem

• e-wniosek - funkcjonalność będzie realizować usługę e-wniosku z elektronicznym podpisem kwalifikowanym w technologii Blockchain do Urzędu Miasta lub Urzędu Dzielnicy przez każdego mieszkańca posiadającego aplikację SMART CITY WaWa.III. Moduł: Prognozy PogodyTo przydatny gadżet, warto mieć pod ręką najbardziej aktualną prognozę pogody z naszego miasta. Planujemy w module uruchomić poniższe funkcje:• Prognoza – lokalna prognoza pogody, aktualizowana co godzinę

• Alert pogodowy – system wczesnego ostrzegania przed silnymi wiatrami, burzami, opadami etc.

• RSO – czyli Regionalny System Ostrzegania nadający komunikaty o zagrożeniach pogodowych i nie tylko, może również być wysyłany przy udziale aplikacji przez SMS lub e-mail przez Urząd Miasta

• Alergie – to panel Komunikatów Pyłkowych, w którym aplikacja umożliwia powiadamianie przez SMS/powiadomienie o przekroczonym zapyleniu

• Alert smogowy – system powiadamiania o stopniu zanieczyszczenia powietrza w Twojej dzielnicy, albo w miejscu, gdzie mieszkaszIV. Moduł: Atrakcje WaWaTen moduł to oryginalne narzędzie do planowania rozrywki w mieście. A może odwiedzają Cię znajomi z innego miasta i chcesz dopasować zwiedzanie Warszawy do Waszych zainteresowań? Tutaj zapraszamy także do terenowej gry miejskiej.• Kalendarz wydarzeń – od kulturalnych po sportowe. Możliwość oglądania w sposób domyślny lub zgodnie z filtrami użytkownika. Wydarzenia takie jak koncerty, wystawy, wydarzenia kulturalne, rajdy rowerowe, mecze piłkarskie, siatkarskie.

• Funkcja przewodnika po mieście – to możliwość wyszukiwania miejsc zgodnie z preferencjami użytkownika, np. miejsca przyjazne dzieciom lub trasy rowerowe. Mieszkańcy miasta jako użytkownicy aplikacji będą mogli dodawać takie miejsca na mapę tworząc lokalne trasy turystyczne.

• Gra miejska – będzie nas mogła powiadamiać o wszystkich aktywnych zabawach terenowych organizowanych przez Urząd Miasta. Aplikacja umożliwi mieszkańcom również korzystanie z istniejących scenariuszy 24/7.Podsumowując, celem projektu jest stworzenie aplikacji, która połączy mieszkańców i Urząd Miasta. To pierwsze tego typu udogodnienie, dzięki któremu mieszkańcy stolicy bez wychodzenia z domu będą mogli brać czynny udział w życiu swojej dzielnicy lub całego miasta. Ale nie tylko! Dzięki funkcjom takim jak: Prognoza Pogody czy Atrakcje WaWa stanie się także praktycznym gadżetem.A to dopiero początek tego, co może potrafić SMART CITY WaWa. Jeśli chcesz poznać wszystkie przyszłe możliwości aplikacji sprawdź załącznik „Aplikacja SMART CITY WaWa w przyszłości”.Twój głos ma znaczenie!

A dzięki SMART CITY WaWA będzie miał jeszcze większe!Dziękujemy za wsparcie i głosowanie!

Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
Dziś, żeby zgłosić projekt do BO (Budżetu Obywatelskiego) Warszawy musisz zbierać fizyczne podpisy, a osoby podpisujące muszą podać swoje dane wraz z adresem.

Potrzebny jest papier, długopisy, później komputer i skaner.

A bywa tak, że wpisy na listę poparcia są nieczytelne lub niezgodne z rzeczywistością i mogą być nieważne.

Aplikacja SMART CITY WaWa pozwoli to zrobić szybko, sprawnie i legalnie poprzez telefon.

Osoby podpisujące się pod zgłaszanymi projektami nie będą musiały ujawniać swoich danych, a Ty będziesz pewny, że są to zweryfikowane osoby z Warszawy.

Możesz takie „podpisy” zbierać również w bezpośredniej rozmowie, jeśli lubisz kontakt z ludźmi i rozmowy na temat BO.

A samo glosowanie może odbyć się w telefonach, a przez to być bardziej dostępne.

Nie można go sfałszować poprzez założenie wielu kont do głosowania, co jest możliwe dzisiaj.W aplikacji SMART CITY WaWa będziesz mógł zgłosić swoją dowolną inicjatywę, poszukać dla niej poparcia i zdobyć tajne, anonimowe głosy z mocą podpisu, bez konieczności zbierania tego na ulicy, w pracy, w szkole, czy festynach lub innych imprezach. Głosujący będą mogli poprzeć Twoją inicjatywę lub wyrazić zdanie bez ujawniania swoich danych osobowych, ale z pełną ważnością swojego głosu.

Program będzie mógł być wykorzystywany tak przez urzędników, jak i samych mieszkańców w badaniach lokalnej opinii publicznej za pomocą sondaży, plebiscytów, czy referendum.Aplikacja SMART CITY WaWa projektowana w ramach BO (Budżetu Obywatelskiego) zakłada modułową budowę. Oznacza to, że w przyszłości można do niej dokładać kolejne funkcjonalności, które ułatwią życie mieszkańców miasta. Modułowa budowa pozwala również na integrowanie w jednym miejscu innych aplikacji stworzonych wcześniej przez Urząd Miasta lub dostępnych na rynku.Takie połączenie systemów to najnowszy trend na świecie.

Przewiduje się, że w przyszłości mieszkańcy miast nie będą używać wielu aplikacji w relacjach z najbliższym otoczeniem miejskim, ale jednej integrującej wszystkie systemy.

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że Urząd Miasta jest właścicielem aplikacji, rozwiązań technicznych, ale też całego systemu serwerów, które obsługują jej prawidłowe działanie.

W perspektywie czasu jest to rozwiązanie, które obniża koszty, ponieważ nie opiera infrastruktury smart city na prywatnych firmach kooperujących i związanych z tym kosztów licencyjnych i prowizyjnych przy np. transakcjach zakupu biletów komunikacji miejskiej. W tym kierunku podążają obecnie wszystkie największe metropolie świata uznawane za wzór rozwoju technologii smart city jak Dubaj, Londyn, czy Barcelona.Aplikację SMART CITY WaWa można rozwijać według potrzeb mieszkańców. Najlepsze w niej jest to, że poprzez funkcję sondażu mieszkańcy sami mogą zdecydować jakich modułów oczekują!Zalety tak skonstruowanego systemu są ogromne.

Wymienić można następujące:

- wzmocnienie pozycji pojedynczego obywatela - mieszkańca Warszawy w kontakcie z Urzędem Miasta/Dzielnicy,

- zmniejszenie kosztów głosowań (nie wymagają one struktury lokali wyborczych i ludzi do obsługi)

- możliwość dowolnie dużej częstotliwości,

- możliwość głosowania z każdego miejsca zdalnie,

- osiąganie natychmiastowego wyniku po zakończeniu głosowania,

- zwiększenie frekwencji głosowań,

- całkowite wykluczenie fałszerstw w komisjach wyborczych,

- publiczny audyt wyników dostępny w rozproszonym rejestrze w Internecie (każdy mieszkaniec może łatwo sprawdzić cały proces głosowania).Narzędzie to udoskonala demokrację lokalną (buduje społeczeństwo obywatelskie) poprzez zwiększenie stopnia i częstotliwości partycypacji społecznej w procesie zarządzania miastem.

System zbliża miasta, które posiadają podobne aplikację do wzorcowych rozwiązań demokracji bezpośredniej.Podsumowując, celem projektu jest stworzenie aplikacji, która połączy mieszkańców i Urząd Miasta. To pierwsze tego typu udogodnienie, dzięki któremu mieszkańcy stolicy bez wychodzenia z domu będą mogli brać czynny udział w życiu swojej dzielnicy lub całego miasta.Twój głos ma znaczenie!

A dzięki SMART CITY WaWA będzie miał jeszcze większe!

Dziękujemy za wsparcie i za głosowanie!

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • komunikacja/drogi
 • kultura
 • ochrona środowiska
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
 • e-głosowania - każda kategoria
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością
 • każdy mieszkaniec Warszawy

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 177 200,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • SMART CITY WaWa-wymagania systemu-opis szczegolowy funkcji.docx
 • SMART CITY WaWa-w przyszlosci.docx
 • SMART CITY WaWa-uzasadnienie ceny.docx