Koordynator w dzielnicy Białołęka - zmiany z 2019-08-02 15:17:02
Powrót do projektu

Ratujemy duże dęby - odbetonujmy i dajmy oddech

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Do projektu wytypowano 7 2 drzew:

1) dąb na skrzyżowaniu ul. Ćmielowskiej i Ceramicznej 2) grupa dębów przy ul. Ceramicznej przy Parku Ceramiczna 3) dąb przy ul. Stefanika przy Osiedlu Stefanika 4) dąb na ul. Myśliborskiej na wysokości Osiedla na Kamińskiego 5) dąb przy skwerze na ul. Botewa przy skrzyżowaniu z ul. Myśliborską 6

2) dąb na ul. Ćmielowskiej w okolicy Kościoła 7) dąb na ul. Mehoffera 36

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Projekt zakłada usunięcie utwardzonej nawierzchni wokół pni drzew i pod koronami, oraz zastąpienie jej nawierzchnią umożliwiającą drzewom bezpieczny wzrost - zastosowanie chodników podwieszonych (korzenie mogą swobodnie oddychać i rozwijać się) - przedłuży to ich życie w dobrej kondycji. Taka nawierzchnia nie różni się niczym dla użytkownika chodnika, jest również wytrzymała na ruch kołowy ciężki. Zastosowanie chodników podwieszonych (np.Silva cell) jest opisane w publikacjach mi.in. dr Marzeny Suchockiej z SGGW i szeroko stosowane na świecie, a także coraz częściej w Polsce jako metoda poprawy warunków siedliskowych drzew w miastach.Pamiętajmy, że zdrowe drzewa to nasze zdrowie - rocznie, jedno drzewo może pochłonąć nawet do 45 kg substancji toksycznych! Duże zdrowe drzewo o średnicy pnia 77 cm oczyszcza powietrze 70 razy efektywniej (1400 g zanieczyszczeń na rok) niż drzewo małe, młode o średnicy pnia 8 cm (20g zanieczyszczeń na rok).Do projektu wytypowano 7 drzew2 drzewa:

1) dąb na skrzyżowaniu ul. Ćmielowskiej i Ceramicznej 2) grupa dębów przy ul. Ceramicznej przy Parku Ceramiczna 3) dąb przy ul. Stefanika przy Osiedlu Stefanika 4) dąb na ul. Myśliborskiej na wysokości Osiedla na Kamińskiego 5) dąb przy skwerze na ul. Botewa przy skrzyżowaniu z ul. Myśliborską 6

2) dąb na ul. Ćmielowskiej w okolicy Kościoła 7) dąb na ul. Mehoffera 36

Zakłada się odbetonowanie ok 25 rozebranie istniejących chodników na ok 60 m2 w okolicy każdego drzewaobrębie jednego drzewa i wybudowanie chodników na rampie ustawionej na punktowych fundamentach średnicy 18 cm na głębokość około 1m przy rozstawie co 80 cm.
Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
Celem projektu jest poprawa warunków życia dużych drzew na terenie Tarchomina, dębów, poprzez zastosowanie metody chodników podwieszanych, zamiast kostki lub betonu, które szczelnie otaczają pnie drzew uniemożliwiając im swobodne oddychanie, a tym samym bezpieczny wzrost. Aby drzewo mogło dłużej żyć i pełnić szereg funkcji ekosystemowych, które wpływają na poprawę warunków naszego życia.

Drzewa są niezbędnym elementem życia w miastach - oczyszczają powietrze, chłodzą letnie upały, ocieniają i umilają spacery, są miejscem życia wielu zwierząt, w tym ptaków. Okolicę zamieszkuje m.in. dzięciołem, dzięcioł zielony, czy kulczyk.

W tym projekcie chronimy duże drzewa - duże zdrowe drzewo oczyszcza powietrze 70 razy efektywniej niż drzewo małe, dlatego tak ważne jest dbanie o nie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • komunikacja/drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Projekt techniczny chodnika podwieszonego wraz z uzgodnieniami 10000,00zł

wykonanie robót drogowych 42000,00zł

Nadzór budowlany i specjalisty dendrologa 8000,00zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 35
60 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • IMG_20190202_144801.jpg
 • IMG_20190202_144029.jpg
 • IMG_20190202_145340.jpg
 • IMG_20190202_144439.jpg
 • chodnik podwieszony.jpg