Koordynator w dzielnicy Ursynów - zmiany z 2019-08-27 14:23:27
Powrót do projektu
Zazieleńmy ulice Relaksową i Rosoła

Posadźmy drzewa i krzewy przy ul. Rosoła i ul. Relaksowej- kompleksowo!

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Relaksowa na odcinku ul. Rosnowskiego- ul. Kabacka

Ulica Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego - ul. Belgradzka
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Zieleń wzdłuż szlaków komunikacyjnych to lekarstwo na hałas, spaliny, skwar. To także przyjemny dla oka widok. Zazieleńmy zatem ulice Rosoła i Relaksową, bo jest tu dużo niewykorzystanych, pustych przestrzeni, idealnych do nasadzeń.Projekt zakłada kompleksowe nasadzenia drzew i krzewów - policzone co do jednego, na całej długości ulicy Relaksowej i na ulicy Rosoła na odcinku na fragmencie ulicy Relaksowej (ul. Rosnowskiego- ul. Kabacka) i ulicy Rosoła (ul. Belgradzka - ul. Jeżewskiego), łącznie z nasadzeniami w pasie zieleni między jezdniami. Sadzone w ramach projektu krzewy powinny być różnorodne, w tym obejmować nasadzenia krzewów tamaryszku wokół przystanków przy ul Rosoła. Projekt przewiduje też również powstanie trzech zbiorników małej retencji, po to by gromadzić wodę pochodzącą z opadów.

Nasadzenie obejmą też drzewa, których owoce służą za pożywienie ptakom w czasie zimy, tam gdzie jest bezpieczna odległość od jezdni dla ptaków. rzewa Drzewa powinny być sadzone z dbałością, tak by nie uschły. Projekt nie obejmuje odcinkaul. Rosoła na odcinku (odc. ul. Wąwozowa Belgradzka - ul. Jeżewskiego z racji na trwające prace inwestycyjne. ul. Relaksowa łącznie: 79 drzew: 94 800 57 krzewów: 5700 żywopłot 100 m: 23000 Kwietnik: 2000 Łącznie: 125500 ul. Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego - ul. Przy Bażantarni 104 drzewa: 124000 123 krzewy: 12300 80m żywopłotu: 18400 Łącznie: 154700 ul. Rosoła na odcinku ul. Przy Bażantarni - ul. Belgradzka, łącznie 96 drzew: 115 200 86 krzewów: 8600 Łącznie: 123500 (zgodnie z kwotami na stronie ile kosztuje miasto) 3 zbiorniki małej retencji: 30000 Nasadzenia przy ul. Relaksowej: od południa w kierunku północnym - 22 brzozy po zachodniej stronie ulicy - 9 brzóz - dosadzenia po wschodniej stronie ulicy - w miejsce dziur między drzewami i uschniętych drzew - 9 klonów po zachodniej stronie ulicy przed skrzyżowaniem z Rosnowskiego, symetrycznie do tych posadzonych po wschodniej stronie ulicy):

Krzewy – 900 m2

Drzewa – 38 lip, 14 akacji, 25 – inne, 50 głogi i/lub jarzębina.ul. Relaksowa (odc. ul. Rosnowskiego- ul. Kabacka):

- Krzewy (w tym żywopłot 50m2)- 110 m2

- Drzewa- 9 szt.

- kwietnik z lawendy, macierzanki, psianki, oregano,w pasie zieleni między jezdniami przy skrzyżowaniu Relaksowa/Rosnowskiego (kwietnik podobny do tego w Alei Szucha) - 3 klony czerwonolistne i 3 krzewy bzu w okolicy przystanku autobusowego przy Relaksowej w stronę metra Kabaty - 1 platan (brakujący) po zachodniej stronie drogi - 15 platanów po stronie wschodniej Relaksowej, symetrycznie do platanów rosnących po zachodniej stronie ulicy - 10 platanów na pasie zieleni rozdzielającym jezdnie, w środkowym odcinku, symetrycznie do platanów po wschodniej i zachodniej stronie ulicy - 40 krzewów niskopiennych "antysmogowych" pomiędzy platanami i na całej długości pasa zieleni rozdzielającego jezdnie ul. Relaksowej - żywopłot po obu stronach ściezki rowerowej na końcowym jej odcinku przed ul. Wąwozową, 50mx2 (żywopłot nie będzie zasłaniał widoku), po wschodniej stronie ulicy, - 4 krzewy jaśminu na wyspach zieleni najbliżej ulicy Wąwozowej, po wschodniej stronie ul. Relaksowej - 10 kwitnących drzew wzdłuż ścieżki rowerowej po zachodniej stronie ul. Relaksowej, w odcinku najbliższym ul. Wąwozowej - bliżej chodnika - 10 krzewów niskopiennych, antysmogowych, nie zaslaniających widoczności ścieżki rowerowej, po zachodniej stronie ul. Relaksowej, w odcinku najbliższym ul. Wąwozowej - na pasie zieleni między jezdnią a scieżką rowerową Nasadzenia przy ul. Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego - ul. Przy Bażantarni, od południa w kierunku północnym - 15 krzewów niskopiennych antysmogowych, przy skrzyżowaniu ul. Rosoła z ul. Jeżewskiego, NW róg skrzyżowania - 6 lip w miejsce brakujących lub uschniętych drzew w istniejącym szpalerze lip, po zachodniej stronie ul. Rosoła - 32 lipy - brakujący szpaler, wzdłuż ul. Rosoła po zachodniej stronie po zachodniej stronie ul. Rosoła - 65 drzew i krzewów dającym pożywienie ptakom, wzdłuż chodnika przy gospodarstwie ogrodniczym, mix kalin, głogów, jarzębin, czarnego bzu, rokitnika. (w tym co najmniej 20 drzew: kalin i jarzębin) - 80 m żywopłotu z ligustru, w brakujących miejscach wzdłuż ścieżki rowerowej , po zachodniej stronie ul. Rosoła - 20 lip na środkowym pasie zieleni między jezdniami ulicy Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego - ul. Przy Bażantarni

- 60 krzewów niskopiennych, antysmogowych na środkowym pasie zieleni między jezdniami ulicy Rosoła - 22 graby w szpalerze wzdłuż chodnika (po 11 z każdej strony chodnika) po wschodniej stronie ulicy Rosoła, przed skrętem w ulicę Nowoursynowską - 4 lipy w okolicy przystanku autobusowego Lokajskiego po wschodniej stronie ul. Rosoła - 3 krzewy tamaryszku, za przystankiem autobusowym, dające cień Nasadzenia przy ul. Rosoła na odcinku ul. Przy Bażantarni - Belgradzka po zachodniej stronie ul. Rosoła, od południa w kierunku północnym - 10 krzewów niskopiennych antysmogowych róg NW ul. Rosoła i ul. przy Bażantarni - 8 klonów "w dziurach" między topolami rosnącymi przy ul, Rosoła (klony są drzewami "kruchymi", stąd propozycja na dosadzenia innych gatunków drzew) - 13 brzóz wzdłuż ścieżki rowerowej w brakujących miejscach - 3 brzozy przy wjeździe na parking przy ul. Lokajskiego - 19 klonów wzdłuż jezdni ul. Rosoła i przy parkingu w brakujących miejscach - 8 akacji wzdłuż chodnika za przystankiem autobusowym, symetrycznie do rosnących tam akacji - 13 akacji uzupełniających nasadzenia przy skrzyżowaniu ul Belgradzkiej i ul. Rosoła, na SW rogu skrzyżowania - w istniejącym zbiorniku małej retencji 5 krzewów bzu czarnego - 8 krzewów bzów pachnących przy skrzyżowaniu ul Belgradzkiej i ul. Rosoła, na SW rogu skrzyżowania, na trawnikach dalszych od jezdni - 10 krzewów niskopiennych antysmogowych, przy skrzyżowaniu ul Belgradzkiej i ul. Rosoła, na SW rogu skrzyżowania - 3 krzewy tamaryszku, za przystankiem autobusowym, dające cień, - 35 klonów na środkowym pasie zieleni między jezdniami ulicy Rosoła - 50 krzewów niskopiennych, antysmogowych na środkowym pasie zieleni między jezdniami ulicy Rosoła (projekt nie obejmuje odcinka nie zmodernizowanego parkingu przy ul. Lokajskiego/Rosoła) Ponadto utworzenie trzech zbiorników małej retencji w odpowiednich miejscach w lokalizacji tego projektuProjektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
Więcej zieleni wzdłuż ulic to mniej hałasu i spalin oraz więcej cienia i przyjemnych dla oka miejsc.

Ulice Rosoła i Relaksowa to drogi na których drastycznie wzrósł ruch w związku z połączeniem Ursynowa z Konstancinem Jeziorną. Zasadzenie drzew pojawiły się tylko punktowo przy ul. Relaksowej. Czas najwyższy na inwestycję w zieleń!

Projekt pomyślany jest kompleksowo, bo nasadzenia obejmują też drzewa przyjazne ptakom i powstanie zbiorników małej retencji, zatrzymujących tak potrzebną wilgoć. Zatem tym projektem służymy sobie i przyrodzie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • komunikacja/drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
nasadzenia drzew wraz z oznakowaniem: 1200 zł/szt. x 136= 163 200 zł

nasadzenia krzewów wraz z oznakowaniem: 60zł/m2 x 1010= 60 600 zł

założenie żywopłotu: 90 zł/m2 x 50= 4500 zł

założenie kwietnika: 40zł/m2 x 50= 2000 zł

budowa niecek retencyjnych 3 szt ok. (1000 zł/m2): 50 000 zł

treegatory do podlewania drzew 180zł/ szt. x 136= 24 480 zł

utrzymanie projektu w roku realizacji: 20 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 433 700
324 780,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • B2FD9D33-BBEA-40AB-BB7C-A9D904603BD2.jpeg
 • 36FC8100-DE93-463E-941D-48CA73C81544.jpeg