Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej - zmiany z 2019-06-13 17:23:13
Powrót do projektu

Sauna (plenerowa) miejska i nadwiślańska przestrzeń wypoczynku

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Plaża miejska ZOO (Rusałka) - Wybrzeże Helskie 1/5, 03-459 Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Przestrzeń plaży miejskiej na wysokości ogrodu zoologicznego u zbiegu Wybrzeże Helskie i ul. Ratuszowej jest naturalnym terenem zalewowym. Dlatego projekt Sauny miejska i nadwiślańskiej przestrzeni wypoczynku jest w pełni mobilny i demontowany na wypadek wezbrań. Nie wiąże się ze stałą zabudową dlatego nie podlega obostrzeniom związanym z inwestycjami na terenie zalewowym (odstępstwo od zakazów wodno-prawnych).

Do plaży doprowadzone zostały niezbędne media (prąd i Woda)

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Sauna miejska i nadwiślańska przestrzeń wypoczynku (NPW) będzie przestrzenią całorocznych spotkań mieszkańców, którzy będą mogli odpocząć lub przyjemnie spędzić czas w sposób aktywny. W jej skład wchodzi wieloosobowa mobilna, częściowo samoobsługowa sauna, mobilna balia kąpielowa z hydromasażem, mobilny balia basen z dostępem do rzeki, mobilny podest z zadaszeniem. Całość kompleksu zlokalizowana w atrakcyjnej przestrzeni nadwiślańskiej z bezpośrednim widokiem na rzekę i częściowym do niej dostępem. Kompleks w pełni ekologiczny, bliski naturalnemu otoczeniu, w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, seniorów i rodzin z dziećmi.

Przestrzeń powinna zostać oddana pod opiekę osobie, która zna specyfikę terenów nadwiślańskich. W zależności od pory roku strefa będzie kładła nacisk na inny rodzaj aktywności.

W okresie jesninno-zimowym najważniejszym elementem będzie sauna i aktywności związane z kąpielami zimnowodnymi. Zajęcia na powietrzu (na podeście) będą kończyły się sesją w saunie.

W okresie wiosenno-letnim cykliczne zajęcia będą koncentrować się na podeście przed obiektem.

Podest będzie przygotowany i dostosowany zarówno do zajęć sportowych (joga, tai chi, zapasy, kalenistyka, fitness, itp) jak i rekreacyjno-kulturalnych (zajęcia taneczne, prelekcje o tematyce wiślanej, sportowej, rekreacyjnej i prozdrowotnej, mini koncerty i spotkania artystyczne).

Profilowane, cykliczne zajęcia będą odbywały się przynajmniej raz w tygodniu. Optymalnie gdyby tygodniowy program aktywności NPW, przewidywał zajęcia zarówno w tygodniu jak w weekend.

Proponowane godziny otwarcia:

październik-marzec:

- poniedziałek - piątek: 17-22

- sobota - niedziela: 11 - 22

kwiecień - wrzesień:

- poniedziałek - piątek: 6 - 10 i 16 - 22

- sobota - niedziela: 6 - 22

Z racji charakteru przestrzeni w jakiej będzie znajdowała się NPW, program, aktywności i godziny otwarcia będą uzależnione od warunków atmosferycznych.

Sposób rezerwacji uczestnictwa w sesjach saunowych oraz zajęciach plenerowych będzie oparty o system, rezerwacji telefonicznej (dla osób, które w ograniczony sposób korzystają z interenetu) oraz przez system rezerwacji internetowej. Powstanie specjalna strona przeznaczona przedsięwzięciu.Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
Sauna publiczna i przestrzeń wspólnej miejskiej aktywności i rekreacji nad Wisłą ma na celu przybliżenie rzeki mieszkańcom stolicy. W mieście i nad Wisła brakuje takich miejsc, które w sposób zrównoważony i naturalny wpisują się w przestrzeń miasta. Brakuje łatwo dostępnych miejsc związanych z rekreacją opartą na plenerowym saunowaniu. Dodatkowo od dwóch lat wzrasta zainteresowanie rekreacją opartą na kąpielach zimnowodnych (morsowaniu). Wiąże się ono bezpośrednio z uczestnictwem w sesjach saunowych. W tej chwili z takiej formy rekreacji można skorzystać jedynie incydentalnie w Pruszkowie, Wołominie, Kobyłce i nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Warto aby Warszawa wyznaczyła pewien kierunek i w sposób przystępny zachęciła do tej niedrogiej i nieskomplikowanej aktywności prozdrowotnej. Dodatkowo wspólne saunowanie i spędzanie czasu nad Wisłą jest naturalną formą integracji międzypokoleniowej.

Stworzenie NPW spopularyzuje przestrzeń prawego brzegu Wisły. Całość obiektu wykonana zostanie z poszanowaniem walorów naturalnych okolicy. Stanowi alternatywę dla dość konsumpcyjnego i bezrefleksyjnego spędzania czasu nad Wisłą.

Materiały użyte do stworzenia kompleksu są w pełni ekologiczne, adekwatne do obszaru Natura 2000. Lokalizacja NPW sprzyjać będzie obcowaniu mieszkańców z przyrodą i stanie się naturalnym element ścieżki rekreacyjnej. Korzystanie z NPW stanie się elementem rekreacji i aktywności sportowej uprawianej nad Wisłą. Korzystanie z sauny publicznej sprzyja integracji mieszkańców i odkrywa na nowo uroki, zapomnianych łaźni miejskich. Uczęszczanie do NPW bezpośrednio wpłynie na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia korzystających.

Istnieje prawdopodobieństwo, że NPW będzie stanowić pewien rodzaj atrakcji turystycznej. Odwiedzenie przestrzeni nadwiślańskich zimą w naturalny sposób może wiązać się z uczestnictwem w sesji saunowej.

Zajęcia w okresie wiosenno-letnim w sposób systematyczny i merytoryczny będą przygotowywały do rekreacji jesiennych i zimowych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • kultura
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
234 500,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • 8.jpg
 • Rejs sauna schemat.pdf
 • 5842ca22a3c95_o_full.jpg
 • z21031158Q,Sauna-nad-Wisla.jpg