Autor projektu - zmiany z 2019-06-10 23:09:10
Powrót do projektu

NOWA PRAGA - PLAC ZABAW NA CO DZIEŃ, NIE OD ŚWIĘTA

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szanajcy 20, Szanajcy 20a, Namysłowska 13
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Wybudowanie ogrodzonego placu zabaw na podwórku pomiędzy blokami Szanajcy 20, Szanajcy 20a oraz Namysłowska 13 dla dzieci w wieku od 2 do 13 lat z podziałem na dwie konstrukcje z przeznaczeniem wiekowym 2-5 oraz 6-13 lat, z nawierzchnią z płyt gumowych, 3 ławkami, koszami na śmieci oraz stojakiem rowerowym.
Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
Zapewne większość z Państwa pamięta czasy, kiedy na niemal każdym praskim podwórku była chociaż namiastka placu zabaw - huśtawka, piaskownica czy drabinki. Ba, na większości osiedli tak właśnie było. Żeby zabezpieczyć dzieciom ich podstawową potrzebę swobody i ruchu, niezbędną do ich poprawnego rozwoju, wystarczyło pół godziny dziennie- z czego 95% czasu to była zabawa pociech. Bo dotarcie do placu zajmowało tylko chwilę. Na podwórkach nawiązywały się przyjaźnie, niektóre przetrwały do dziś, niektóre wyczerpały swój żywot ale do dziś cieszą nas ich wspomnienia. Rodzice, dziadkowie i inni opiekunowie nawiązywali sąsiedzkie więzi- bo jakże łatwo od tematów związanych z pociechami przejść do wielu, wielu innych.Obecnie tempo życia wzrosło a dostęp do tego typu miejsc zmalał drastycznie. Niejednokrotnie nie stać nas czasowo na co dzień na najprostszą rzecz na świecie - wyjście na plac zabaw. Bo? Są, ale dla nas są zdecydowanie za daleko. Nim dojdziemy trzeba już wracać.Na osiedlu Nowa Praga infrastruktura tego typu jest bardzo słabo dostępna. Żeby zapewnić dzieciom w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym wyjście na plac trzeba się udać aż do Ronda Starzyńskiego lub do Parku Praskiego co czyni ze zwykłego wyjścia na placyk nie lada wyprawę, dostępną najczęściej dopiero w weekend.

Plac zabaw na skwerze Żurawskiego jest "zasiedlony" przez starszą młodzież zza 11 Listopada nie respektująca często norm życia społecznego ani nie reagującą na spokojne tłumaczenia czy prośby o zachowanie adekwatne dla miejsca i jego małych użytkowników.

Rewitalizacja placu Hallera uwzględniła co prawda miejsce zabaw dla dzieci ale nie zaspokaja ono należycie zapotrzebowania- placyk jest bardzo malutki a urządzenia na nim przeznaczone są tylko dla najmłodszych dzieci w wieku max do 4-5 lat.

W obrębie ulic Jagiellońska, Ratuszowa, Namysłowska, Starzyńskiego jest tylko jeden plac zabaw - na tyłach budynków Darwina 3a i 5 - uwzględniający potrzeby starszych dzieci, jednak nie jest on umiejscowiony jakkolwiek centralnie dla tego obszaru i wymaga już niejednokrotnie zdecydowanie dłuższego spaceru.

Plac zabaw przy budynku Namysłowska 6 został odcięty dla innych użytkowników grodzeniem osiedla.

Ogródek Jordanowski przy Namysłowskiej zabezpiecza głównie potrzeby związane stricte z uprawianiem sportów - plac zabaw tam jest szczątkowy, w opłakanym stanie, od lat mowa jest o remoncie którego nadal nie widać.Proponowana lokalizacja sporego podwórka Szanajcy 20a przybliży możliwość zdrowo ukierunkowanej zabawy ruchowej dzieciom z okolic od placu Hallera w stronę Namysłowskiej. Będzie również dogodną a nadal bliską alternatywą dla rodziców małych mieszkańców Pragi z terenów bliższych ulicy Ratuszowej. Podwórko swoją przestronnością zapewnia miejsce, zieleń zapewnia półcień najzdrowszy w okresie wiosenno-letnim oraz co ważne- ulokuje bawiące się tu i tak bardzo często gromadki dzieci dalej od samych budynków mieszkalnych i okien. Niejednokrotnie przebywa tu niemal 20 dzieci z różnych okolicznych budynków, które nie mogąc ukierunkować zabawy lokalizują ją tuż pod oknami mieszkańców. Oraz włączają inwencję twórczą, którą posiadają tylko dzieci :)

Obecnie podwórko to stało się głownie wybiegiem dla czworonożnych przyjaciół z szerszej i niestety prezentuje postawę właścicieli czworonogów wobec obowiązku sprzątania po nich na nieciekawym poziomie.Na jednym z portali zrzeszających mieszkańców dzielnicy (profil facebook) zapytaliśmy o opinie na temat zarówno zapotrzebowania, jak i lokalizacji placu. Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym odzewem i zdecydowanym aplauzem. Mamy więc nadzieję, że nasz projekt spotka się z Państwa poparciem, zrozumieniem i niebawem my- rodzice, dziadkowie, wujkowie, ciocie- poznamy się osobiście doglądając naszych pociech.

Niech plac zabaw będzie- jak kiedyś- na co dzień, nie tylko od święta.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • rekreacja
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
320 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • gf-9Ax7-oHbC-yDSo_plac-zabaw-664x442-nocrop.png
 • Screenshot_20190610_221918_com.facebook.katana.jpg
 • 1-Plac-zabaw-w-Warszawie-przy-Zespole-Szkol-Specjalnych-nr-91.jpg
 • 2-Plac-zabaw-w-Warszawie-przy-Zespole-Szkol-Specjalnych-nr-91.jpg