Koordynator w Dzielnicy Praga Południe - zmiany z 2019-06-12 12:46:12
Powrót do projektu

Jerzyki nad Jeziorem Kamionkowskim i okolicami

status: Trwa ocenaZgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Płaskie dachy budynków zlokalizowanych wokół Jeziora Kamionkowskiego i jego okolic przy akwenach wodnych - na budynkach Kinowa 23, St. Augusta 75, Grochowska 357, Grochowska 339A, 333A, 335A, 337A, 337 i 331 jako najwyższych i najbliższych okolic Jeziora Kamionkowskiego możliwych do takiej zabudowy.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Szczegółowa lokalizacja budek według zaleceń ornitologów i możliwości montażowych wykonawców.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Zabudowa budek lęgowych na płaskich dachach budynków mieszkalnych w pobliżu Jeziora Kamionkowskiego i pobliskich akwenach wodnych, budek 5-cio komorowych otwieranych od góry w ilości po 2-a zestawy minimum, czyli co najmniej 10 gniazd na każdym dachu z uwagi na zwyczaje towarzyskie tych ptaków.W większych gromadkach ptaki te czują się bezpieczniej i chętniej się osiedlają. Także latają małymi grupkami łowiąc drobne owady - komary, kleszcze, pajączki, muszki, meszki itp przenoszone przez wiatr. Umiejscowienie budek z otwieranym i daszkami pozwoli na rozszerzenie badań i wiedzy o tych pożytecznych ptakach. W czasie lotu jerzyk potrafi złowić nawet do 20 tys insektów, którymi karmi swoje pisklęta.

Zwiększając obszary działalności jerzyków możemy odtworzyć ich pożyteczną populację zagrożoną termoizolacjami budynków, niszczącymi siedliska jerzyków, jeżeli wykorzystywane są niefachowo. Instalacja zwiększających się kolonii budek to większe szanse na zachęcenie tych ptaków do osiedlenia kolejnych pokoleń na naszym terenie.

2 zestawy 5-komorowych budek = 10 gniazd =1500 zł

9 budynków x 1.500 = 13.500 złotych

Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
Akweny wodne Kamionka są źródłem wykluwania się komarów, kleszczy i innych dokuczliwych insektów. Jerzyki skutecznie te drobne owady eliminują, jednocześnie nie zagrażając populacji pszczół. Materiał do budowy gniazd zbieranych przez jerzyki rozkłada się ekologicznie już po jednym roku, więc nie zachodzi potrzeba wymiany tej wyściółki. Odchody jerzyków są znikome, gdyż rodzice karmią pisklęta wydzieliną ze złowionymi owadami - dotychczas nie stwierdzono zanieczyszczeń od tych pożytecznych ptaków. Naukowcy twierdzą, że oczyszczają swoje organizmy w locie. Płoszą dachowe gołębie gwałtownymi i szybkimi lotami.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
 • naukowa - badania populacji jerzyków
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością
 • wszyscy mieszkańcy W-wy

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
15 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki