Koordynator w Dzielnicy Wilanów - zmiany z 2020-08-13 14:02:57
Powrót do projektu

"Miejsce Przyjazne Mieszkańcom Wilanowa" - Zielony zielony plac zabaw i miejsce spotkań mieszkańców na planie „Klucza Dóbr Wilanowskich” - Uzupełnienie Projektu uzupełnienie projektu z 2020 roku

status: ZgłoszonyDopuszczony do głosowania


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
"Miejsce Przyjazne Mieszkańcom Wilanowa" (Plac Miejski i Plac Zabaw łącznie 2700 m2) planowane jest w centralnej części Osiedla Wilanowa Zachodniego bezpośrednio przy ul. Mango. Zlokalizowane jest w południowej części dużej działki miejskiej (nr 65/3 w obrębie 1-10-14 o pow. ok, 8000 m2), która znajduje się pomiędzy Potokiem Służewieckim (ul. Arbuzową) a ul. Mango.

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Celem projektu jest stworzenie nowatorskiego Miejsca Przyjaznego Mieszkańcom Wilanowa – dla dzieci i dorosłych. Na przestrzeni 2700 m2 przewidujemy stworzenie placu zabaw i miejsca spotkań mieszkańców, ale w powiązaniu ze roślinnością i elementami z drewna i kamieni, ze zróżnicowaną nawierzchnią. Obecnie niezwykle potrzebne są środki na plac zabaw i nasadzenia zieleni.
Opis projektu:
Na terenie dużego osiedla domów Wilanowa Zachodniego (40 ha) pomiędzy Al. Rzeczypospolitej, ul. Arbuzową a Skarpą Ursynowską brak inwestycji miejskich, nie ma żadnego publicznego miejsca spotkań mieszkańców, placu zabaw, boiska, miejsca rekreacji. Mieszkańcy się nie poddają i co roku organizują osiedlowe pikniki, to duże i udane imprezy na ponad 200 osób. Brakuje tutaj jednak zorganizowanej wspólnej przestrzeni miejskiej.W poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego udało się zabezpieczyć finansowanie na podstawowe uporządkowanie terenu „Miejsca Przyjaznego” (wyrównanie nawierzchni, ogrodzenie, specjalistyczny projekt itp.) co dopiero będzie realizowane w 2020 roku, jednak niezwykle potrzebne są fundusze na zakup konstrukcji zabawowych placu zabaw oraz nasadzenia zieleni.Mamy aspiracje, aby „Miejsce Przyjazne” odwiedzali także inni mieszkańcy Wilanowa, dlatego przy wejściu będą się znajdować stojaki na rowery.

Na tablicy przy wejściu będzie ilustrowana informacja o znajdującym się tutaj „Kluczu Dóbr Wilanowskich” (zespole rezydencji pałacowych i folwarków budowanych wokół Pałacu w Wilanowie ) oraz drewniana makieta-mapa z osiami widokowymi pomiędzy pałacem rezydencji wilanowskiej, nieodległym a dziś nieistniejącym zespołem pałacowo-parkowym w Gucinie-Gaju (okolice dzisiejszej ul Arbuzowej i kościoła św. Katarzyny), pałacu Roskosz na pobliskiej skarpie na Ursynowie (rektorat SGGW), nieodległym folwarku w Wolicy, Bażantarni, czyli rezydencji w Natolinie itd. (schemat w załączniku nr 2).

Plac Zabaw tworzyłyby drewniane i metalowe konstrukcje dla dzieci, ale co niecodzienne, zbudowane na planie „Klucza Dóbr Wilanowskich”, zaś osie widokowe będą zaznaczone brukowanymi, drewnianymi bądź żwirowymi liniami i niską roślinnością (koncepcja w załączniku nr 3).Roślinność sadzona kępami/w skupiskach, nawiązująca do planu „Klucza Dóbr Wilanowskich” ma mieć charakter atrakcyjny o każdej porze roku – kilka drzew/krzewów iglastych oraz liściastych kwitnących i ozdobnych poprzez swój pokrój (lilaki, jarząby, derenie syberyjskie o intensywnie czerwonych gałęziach zimą itp.). Niedaleko centralnego miejsca będzie „Zielona Altana” – duża ażurowa drewniana pergola z przeplecionych metalowy prętów gęsto porośnięta pnączem (w przyszłości możliwość rozbudowy zielonej części centralnej o konstrukcja skrzydeł "pałacu"- pionowe słupy, na szczycie krzyżakowo rozpięte stalowymi cięgnami (minimum formy) ze znajdującymi się w obrębie słupów atrakcji dla dzieci (lin wspinaczkowych, huśtawek, równoważni bujanych na łańcuchach, siatek linowych itp.) – schematyczna koncepcja w załączniku nr 4.Naturalnymi elementami placu miejskiego ma być niska roślinność o atrakcyjnym wyglądzie a niewymagająca dużej pracy ogrodniczej – niskie hosty, kwitnące tawuły, wysokie trawy itp.

Natomiast uzupełnieniem placu zabaw będzie niezwykle potrzebne trawiaste boisko o powierzchni 1000 m2 do gry w piłkę.W ramach obecnego projektu planowane jest wyposażenie placu zabaw w konstrukcje ogrodowe dla dzieci w sposób uproszczony nawiązujące do elementów Klucza Dóbr Wilanowskich oraz wykonanie nasadzeń.Kosztorys obecnego projektu wynosi 107 000 złlink do nagrania: https://youtu.be/_WaAqLgkoxo [do uzupełnienia]

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Jak wspomniano, na olbrzymim terenie Wilanowa Zachodniego brakuje zorganizowanej przestrzeni miejskiej. Tutaj nie ma żadnego placu zabaw ani jakiegokolwiek miejsca na odpoczynek i spotkanie mieszkańców. Jak pokazują liczne pikniki mieszkańców tworzone własnym zrywem i społeczną pracą porządkowania terenu na działkach prywatnych czasowo udostępnianych spotkania społeczności, taka przestrzeń jest bardzo potrzebna.

Dlatego apelujemy do wszystkich głosujących o wsparcie naszego projektu, nie tylko z powodu, że takie miejsce publiczne jest niezwykle potrzebne i byłoby faktycznie wykorzystywane, ale również dla zrównoważonego rozwoju naszej Dzielnicy. Z nieukrywaną zazdrością patrzymy na liczne zagospodarowane publiczne miejsca w Miasteczku Wilanów, Wilanowie Wysokim i innych częściach naszej Dzielnicy. Niezwykle mocno prosimy o Państwa o wsparcie w głosowaniu na nasz projekt.Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
 • INTEGRACJA SPOŁECZNOŚCI
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dorośli
 • osoby z niepełnosprawnością
 • rodziny z dziećmi
 • goście

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Dokumentacja projektowa niezbędna do skutecznego zgłoszenie w jednostce architektonicznej – 10 000 zł

Prace budowlano-montażowe oraz wprowadzenie nasadzeń – 97 000 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
107 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • Miejsce Przyjazne_1-Mapka dzialki.jpg
 • Miejsce Przyjazne_2-Klucz Dobr Wilanowskich.PDF
 • Miejsce Przyjazne_3-Koncepcja.PDF
 • Miejsce Przyjazne_4-Przyklad Zielonej Altany.PDF