Dział Programowania Terenów Zieleni w Zarządzie Zieleni - zmiany z 2020-06-23 15:22:12
Powrót do projektu

RATUJMY WIEWIÓRKI

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Kanał Żerański na wysokości ulicy Krzyżówki - od Orlika do Płochocińskiej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
pozostałe po rzezi pod gazociąg drzewa na wysokości Krzyżówki: tyły Orlika, między żłobkiem a osiedlem Krzyżówki 28, między osiedlem Nadwiślańskim a Płochocińską.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
DOMKI NAD KANAŁEM ŻERAŃSKIM DLA WIEWIÓREK Drewniane konstrukcje, wyglądające jak kawałek pnia, do podwieszenia na drzewach nad Kanałem Żerańskim, wraz z obsługą - corocznym czyszczeniem, monitoringiem siedliska i raportowaniem do Wydz. Ochrony Środowiska, który - w przypadku zagrożenia zdrowia czy życia zwierząt - zapewni weterynaryjną pomoc na podstawie umowy ze specjalistą/-ami.
Opis projektu:
Nad Kanałem Żerańskim na wysokości ulicy Krzyżówki, żyją trzy wiewiórki. Te ssaki są ściśle chronione, zatem zadbanie o ich dobrostan jest obowiązkiem. A w praktyce? Po wycięciu drzew pod gazociąg - z dziuplami, w których w czasie mrozów bytowały, a w cieplejsze miesiące gromadziły tam zapasy - drastycznie zmniejszono obszar ich siedliska, co naraziło je m.in. na ataki wron siwych, kradnących ich zimowe zapasy, ale także unicestwiających młode. Dla zapewnienia bezpieczeństwa wystarczą trzy-cztery konstrukcje, przypominające pnie, z łatwym dostępem dla ssaków. Takie, jakie zainstalowano w parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku (przykładowo na załączonych zdj.). Domki, zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa przez specjalistę, powinny zostać przygotowane i zainstalowane przez firmę, która co roku na zlecenie białołęckich urzędników oczyści je po zakończeniu sezonu lęgowego oraz będzie odpowiedzialna za monitoring i na jego podstawie przedstawianie raportów z zasiedlenia. Monitoring powinien także obejmować sytuacje krytyczne - gdy któryś z ogonów zostanie ranny, zachoruje (możliwość alarmowania przez okolicznych mieszkańców na numer tel. lub mail podany na tablicy umieszczonej przed wejściami na teren zielony: "Tu mieszkają wiewiórki. Pilnuj psa. Alarmuj, gdy widzisz, zagrożenie, tel….). Domki powinny zostać zainstalowane na drzewach w punktach charakterystycznych i bezpiecznych dla naszych rudzielców - na tyłach Orlika, przy między żłobkiem a osiedlem Krzyżówki 28, między osiedlem Nadwiślańskim a Płochocińską po stronie Kanału.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Wiewiórki są pod ŚCISŁA OCHRONĄ, jednak w przypadku tych znad kanału, wycięcie pod gazociąg, drzew, na których bytowały, stało się zagrożenie dla ich zdrowia i życia, naruszenie dobrostanu. Wiewiórki potrzebują schronienia przez cały rok, by móc wychować młode, a w mrozy mieć gdzie się schować oraz przechowywać zapasy. Naszym obowiązkiem jest zadbać o nie. A przy okazji dzieci ze żłobka będą mogły obserwować te śliczne stworzenia.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
koszt dostawy i montażu jednej budki: 200zł/szt netto

koszt usługi przeglądu czyszczenia i wykonania raportu z zasiedlenia: 50 zł/szt

ilość sztuk: 5

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 100 000
1 600,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • 5efdcfe554fb9f7208421b433b1352aa.jpg
  • b7d031f47cd1f9d59a50f624927d434d.jpg