Autor projektu - zmiany z 2019-12-13 09:50:13
Powrót do projektu

Skwer Przyjazny Mieszkańcom przy Galerii Mokotów - zielone miejsce do odpoczynku, plac zabaw dla dzieci, siłownia, miejsce na spacer z psem - skwer vis a vis głównego wejścia do Galerii Mokotów, przy przystanku tramwajowym Rondo UE, po między pomiędzy ulicami Wołoską i Marynarską.

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skwer przy przystanku tramwajowym Rondo Unii Europejskiej, pomiędzy ulicami Wołoską i Marynarską, vis a vis głównego wejścia do Galerii Mokotów.

Zaznaczyłam na mapie i dodałam zdjęcia.Obręb nr 10809, działki nr 7/1, 7/2, 9, 10, 11. Nie dajmy zabudować tych działek!Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren, na których planowana jest realizacja skweru, pozostaje niezagospodarowany i tworzy mało atrakcyjny kompleks, mimo że ma bardzo dobrą lokalizację i duży potencjał do zagospodarowania.

W okolicy przebywa bardzo dużo osób, gdyż teren ten znajduje się w pobliżu biur, wielkiego centrum handlowego, osiedli mieszkaniowych, ścieżki rowerowej, przystanku tramwajowego, a brakuje miejsca, gdzie można pobyć pośród zieleni.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Celem projektu jest stworzenie zielonego miejsca do odpoczynku i relaksu dla mieszkańców i bywalców Mokotowa oraz podniesienie walorów estetycznych okolicy.

Opis projektu:
Przedmiotowy projekt zakłada uporządkowanie terenu, nasadzenie nowych drzew i kwitnących krzewów oraz urządzenie rabat kwiatowych. W celu wygodnego korzystania ze skweru znajdą się tam również elementy małej architektury takie jak alejki, kosze na śmieci, ławki i hamaki miejskie.

Projekt zakłada także stworzenie miejsca przyjaznego dzieciom poprzez założenie na tym terenie naturalnego placu zabaw. Rodzice z dziećmi będą mogli także skorzystać z altanki z miejscem do przewijania dzieci.

Miejscem do aktywnego wypoczynku będzie zaś siłownia na powietrzu.

Skwer będzie też przyjazny dla zwierząt, poprzez ustawienie piesuaru i kosza na psie odchody.

Na przedmiotowym terenie znajdują się już wysokie drzewostany oraz trawnik, co przyspieszy realizację projektu i pozwoli na pełne korzystanie ze skweru od razu po zakończeniu procesu inwestycyjnego (w 2021 r.)Szczegółowe propozycje:

- zachowanie istniejących drzew, nasadzenie dodatkowych drzew i kwitnących krzewów (np. jaśmin, magnolia, grujecznik japoński, oliwnik wąskolistny, bez, czeremcha), wprowadzenie rabat kwiatowych - 50 - 150 tys. zł.

- urządzenie alejek dla pieszych, (w tym głównej, w miejscu wydeptanej obecnie trawy) - 50 - 100 tys. zł.

- postawienie ławek z oparciem, hamaków i koszy na śmieci ewent. oświetlenie solarne - 30 - 40 tys. zł.

- urządzenie naturalnego placu zabaw dla dzieci - 60-150 tys. zł.

- usytuowanie siłowni na powietrzu, (np. biegacz, twister, wahadło, atlas, street workout ew. CROSSFIT) - 60 -100 tys. zł.

- zadaszonej altany, z miejscem do przewijania dzieci - 2.500 zł - 10.000 zł.

- domki i poidełka dla owadów (bez pszczół wyginiemy) - 100 zł.

- Piesuar/kosz na psie odchody - 1.000 - 2.500 zł.

- TOI TOI - 2,5 tys. zł

- prace projektowe i porządkowe - 50 - 100 tys. zł.

- utrzymanie roczne - pielęgnacja, sprzątanie, 75 tys. zł.

- oznakowanie/tablice informacyjne - 2.000 zł.Projekt spełnia warunki ogólnodostępności.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Utworzenie zielonego skweru na tym terenie uatrakcyjni okolicę i stanie się miejscem przyjaznym dla okolicznych mieszkańców i pracowników pobliskich biurowców. Niewielka odległość od sąsiednich osiedli umożliwi korzystanie z zieleni i ławek, szczególnie osobom starszym oraz rodzicom z dziećmi, a osobom podróżującym czy też oddającym rowery na pobliskiej stacji rowerowej, pozwoli na odpoczynek pomiędzy połączeniami komunikacji. Siłownia będzie służyć i zachęcać ludzi do aktywnego wypoczynku.

Urządzenie zieleni oraz otwarcie przestrzeni ograniczy także jego dewastację poprzez zaśmiecanie, czy deptanie trawy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością
 • zwierzęta

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
799 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • Skwer 2.JPG
 • Skwer 1.JPG
 • Lokalizacja.docx