Zarząd Zieleni - zmiany z 2020-06-24 09:45:00
Powrót do projektu

Skwer Przyjazny Mieszkańcom przy Galerii Mokotów - zielone miejsce do odpoczynku, plac zabaw dla dzieci, siłownia, miejsce na spacer z psem - pomiędzy ulicami Wołoską i Marynarską, przy przystanku tramwajowym Rondo UE.

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skwer przy przystanku tramwajowym Rondo Unii Europejskiej, pomiędzy ulicami Wołoską i Marynarską, vis a vis głównego wejścia do Galerii Mokotów.

Zaznaczyłam na mapie i dodałam zdjęcia.Obręb nr 10809, działki nr 7/1, 7/2, 9, 10, 11.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren, na których planowana jest realizacja skweru, pozostaje niezagospodarowany i tworzy mało atrakcyjny kompleks, mimo że ma bardzo dobrą lokalizację i duży potencjał do zagospodarowania.

Ponadto, jest to ostatnia działka miejska w okolicy, gdzie urządzenie takiego miejsca jest możliwe.Teren ten idealnie nadaje się na publiczny skwer również ze względu na swoje centralne położenie, na przecięciu szlaków komunikacyjnych, w pobliżu biur, wielkiego centrum handlowego, osiedli mieszkaniowych, ścieżki rowerowej, przystanku tramwajowego.

Na przedmiotowym terenie znajdują się już wysokie drzewostany oraz trawnik, co przyspieszy realizację projektu i pozwoli na pełne korzystanie ze skweru od razu po zakończeniu procesu inwestycyjnego (w 2021 r.)

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Celem projektu jest stworzenie zielonego miejsca do odpoczynku i integracji dla mieszkańców i bywalców Mokotowa oraz podniesienie walorów estetycznych okolicy.
Opis projektu:
Przedmiotowy projekt zakłada uporządkowanie terenu, nasadzenie nowych drzew i kwitnących krzewów oraz urządzenie rabat kwiatowychzachowanie istniejących drzew, wprowadzenie rabat kwiatowych oraz rabat z róż okrywowych. W celu wygodnego korzystania ze skweru znajdą się tam również elementy małej architektury takie jak alejkinaturalistyczna główna aleja dla pieszych, kosze na śmieci, ławki i , huśtawki miejskie . Projekt zakłada także stworzenie miejsca przyjaznego dzieciom poprzez założenie na tym terenie tematycznego placu zabaw. Rodzice z dziećmi będą mogli także skorzystać z altanki z miejscami do siedzenia oraz miejscem do przewijania dzieci. Miejscem do aktywnego wypoczynku będzie zaś siłownia na powietrzu. Oświetlenie Skweru zapewnią lampy solarne. Skwer będzie też przyjazny dla zwierząt, poprzez ustawienie piesuaru i kosza na psie odchody. Toaleta TOI TOI albo Toaleta bezobsługowa zapewni komfort korzystania ze Skwerui leżaki. Powieszone zostaną również domki dla owadów.Szczegółowe propozycje:

- zachowanie istniejących drzew, wprowadzenie rabat kwiatowych oraz rabat z róż okrywowych,

- urządzenie naturalistycznej głównej alei dla pieszych z kostki betonowej,

- postawienie ławek z oparciem, koszy na śmieci, hamaków drewnianych i leżaków,

- wykonanie podpór na pnącza na fragmencie głównej alei,

- domki dla owadów (bez pszczół wyginiemy),

- prace projektowe i porządkowe,

- utrzymanie roczne - pielęgnacja, sprzątanie,

- oznakowanie/tablice informacyjne,Projekt spełnia warunki ogólnodostępności.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Utworzenie zielonego skweru na tym terenie uatrakcyjni okolicę i stanie się miejscem przyjaznym dla okolicznych mieszkańców, pracowników pobliskich biurowców i odwiedzających pobliską Galerię Mokotów. Niewielka odległość od sąsiednich osiedli umożliwi korzystanie z zieleni i ławek, szczególnie osobom starszym oraz rodzicom z dziećmi, a osobom podróżującym czy też oddającym rowery na pobliskiej stacji rowerowej, pozwoli na odpoczynek pomiędzy połączeniami komunikacji. Siłownia będzie służyć i zachęcać ludzi do aktywnego wypoczynku.

Urządzenie zieleni oraz otwarcie przestrzeni ograniczy także jego dewastację poprzez zaśmiecanie, czy deptanie trawy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością
 • zwierzęta

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Koszty zaprojektowania i zrealizowania projektu – 296 970 312 460

Koszty rocznego utrzymania – 10 000 zł

Oznakowanie – 2 100 zł

Razem: 309 070 324 560

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 309 070
324 560,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • Skwer 2.JPG
 • Skwer 1.JPG
 • Lokalizacja.docx
 • Statek piracki.jpg
 • Statek piracki 2.jpg