Koordynator w Dzielnicy Bielany - zmiany z 2020-06-19 15:14:19
Powrót do projektu

Rozwiązania #ZEROWASTE dla Bielan - jadłodzielnia, zniczodzielnia, bank czasu, program "złota rączka dla seniora" oraz warsztaty dla mieszkańców

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie: dzielnica Bielany: Urząd Dzielnicy Bielany,
Ośrodek Pomocy Społecznej dla Dzielnicy Bielany, Biblioteka Publiczna przy ul. Rudzkiej, Cm. Północny na Wólce Węglowej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt proponuje rozwiązania zero / less waste, w tym m.in. ustawienie 3 jadłodzielni, zniczodzielni na terenie Cmentarza Komunalnego, wprowadzenia programów "banku czasu" i "złota rączka dla seniora" oraz przeprowadzenie ogólnodostępnych warsztatów dla mieszkańców: zero waste dla początkujących, warsztaty ekodetergentowe, ekokosmetyków, kompostowe, szydełkowania i upcyclingu.
Opis projektu:
Projekt "Rozwiązania #ZEROWASTE dla Bielan" składa się z kilku składowych:1. Utworzenie 1 ogólnodostępnej "JADŁODZIELNI", czyli punktu służącego nieodpłatnej wymianie jedzenia w ramach "foodsharingu", co przeciwdziałać będzie marnotrawstwu żywności. Jako że jadłodzielnia stanąć ma w przestrzeni publicznej powinna ona spełniać wysokie standardy estetyczne (tzn. społeczna lodówka powinna zabudowana być estetyczną konstrukcją m.in. na wzór jadłodzielni z Sosnowca). Proponowana lokalizacja utworzenia jadłodzielni w ramach niniejszego projektu: przed budynkiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzielnicy Bielany przy ul. Przybyszewskiego;

Jadłodzielnia byłaby jako obiekt małej miejskiej architektury spełniający wymagania konserwatora oraz techniczne i funkcjonalne wymagania do realizacji funkcji Jadłodzielni będzie kosztował ok 30 000 zł ( projekt + wykonawstwo).

Dodatkowo należy doliczyć:

koszty wyposażenia ( lodówka, szafki na suchy prowiant ok 4000zł

koszty eksploatacyjne ( prąd, utrzymanie czystości) ok 150 zł/ m-c- 1800 zł rok

koszt osobowy ( prowadzenie jadłodzielni- weryfikacja dat żywności, sprzątanie) w założeniu możemy opierać się na pozyskaniu wolontariuszy, jednak w przypadku braku osób chętnych musimy zapewnić osobę – koszt ok 1000-1500 zł m-c co daje nam przy maksymalnej stawce kwotę 18 000 zł rocznie

wykonanie oznaczeń projektu obywatelskiego ( szyld) – 2000 zł

wobec czego szacunkowy koszt powstania jadłodzielni to 55 800 zł2. Utworzenie "ZNICZODZIELNI" na terenie Północnego Cmentarza Komunalnego na Wólce Węglowej (proponujemy zakup i utworzenie zniczodzielni na terenie cmentarza za porozumieniem z Zarządem Cmentarzy Komunalnych). Zniczodzielnie to miejsca, które tworzone są już w całej Polsce - jest to prosty sposób na pozostawienie na półce znicza bez wkładu do powtórnego wykorzystania (ograniczamy w ten sposób produkcję śmieci). Podobnie jak w przypadku punktu 1, zniczodzielnia, jako obiekt w przestrzeni publicznej, spełniać powinna wysokie standardy estetyczne.

Proponuje sięutworzenie 4 punków wymiany ( przy każdej bramie jeden).

Szacunkowy koszt powstania 1 punku ( regał metalowy zewnętrzny, mocowanie i oznakowanie) to koszt ok 1500-2000 zł

Koszt powstania zniczodzielni to ok 8 000 zł3. CYKL WARSZTATÓW DLA MIESZKAŃCÓW o różnej tematyce z zakresu zero / less waste:

1) Warsztaty zero waste dla początkujących (2h):

Podczas warsztatów porozmawiamy o ograniczaniu odpadów i szukaniu ekorozwiązań. Czym jest zero waste i less waste? Jak produkować mniej śmieci i uniknąć greenwashingu? W drugiej części warsztatów możemy zrobić woskowijki lub uszyć woreczek na zakupy.

2) Warsztaty ekodetergentowe (2h):

Przygotowujemy własne ekodetergenty na bazie sody oczyszczonej czy wyciągu z orzechów piorących. Uczestniczki i uczestnicy wychodzą z zajęć m.in. z własnymi proszkami do prania, kostkami do zmywarki i płynem do naczyń.

3) Warsztaty ekokosmetyków (2h):

Uczestnicy warsztatów zyskają podstawową wiedzę na temat naturalnych składników wykorzystywanych do tworzenia domowych kosmetyków. Po wstępie teoretycznym uczestnicy zajęć pod okiem osoby prowadzącej wykonają domowe kosmetyki, które będą mogli zabrać do domów

4) Warsztaty kompostowe (2 części) 2 x 2 h:

Poznajemy zasady kompostowania w domu i na zewnątrz. Jak wykorzystać nasze odpadki bio, żeby stały się wspaniałym kompostem? Czy warto hodować dżdżownice? Jak zrobić domowy kompostownik?

5) Warsztaty z upcyclingu (2h):

Czy da się zrobić coś ładnego i użytecznego ze starych gazet? Czy t-shirt leżący odłogiem w szafie może na nowo cieszyć oko i zyskać nową funkcję? Jak najbardziej. Podczas warsztatów uczestnicy dadzą nowe życie przyniesionym przez siebie „niepotrzebnym” rzeczom.

6) Warsztaty szydełkowania – robimy myjkę ze sznurka (3h)

Ekologiczną alternatywą dla zmywaków kuchennych z gąbki są myjki wykonane ze sznurka np. konopnego. Podczas warsztatów uczestnicy nabędą umiejętność tworzenia własnych myjek metodą szydełkowania.Sposób przeprowadzania warsztatów i rekrutacji:

6 warsztatów o różnej tematyce stanowi jeden cykl. Mieszkańcy podczas zapisywania się na warsztaty zapisują się na cały cykl warsztatów (zapisanie się na cykl = konieczność odbycia 6 warsztatów składających się na całość). W ramach realizacji niniejszego projektu należy przeprowadzić 3 takie cykle (tj. dla trzech osobnych grup, w różnych terminach, dla różnych osób wyłonionych w osobnych rekrutacjach).

Promocja warsztatów będzie obywała się poprzez informację zamieszczone w internecie ( strona internetowa Urzędu, facebook) w terminie 2 tygodnie przed rozpoczęciem danego cyklu - Rekrutacja w terminie ok 2 tygodni przed rozpoczęciem zajęć do momentu zebrania grupy – decyduje kolejność zgłoszeń (dodatkowo zostanie utworzona lista rezerwowa w przypadku rezygnacji osoby), zapisy mailowe/ telefoniczne.

Koszt przeprowadzenia warsztatów ( 3 cykle) 11 100 zł

Koszt realizacji projektu – 74 900 zł
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Projekt uczy zachowań i postawy:

- proekologicznej,

- minimalizującej generowanie odpadów;

- przeciwdziałającej marnotrawstwu: żywności, czasu, przedmiotów i rzeczy;

- poszanowania dla środowiska naturalnego.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • kultura
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Projekt "Rozwiązania #ZEROWASTE dla Bielan" składa się z kilku składowych:Koszty „JADŁODZIELNI” - 30 000 zł ( projekt + wykonawstwo).

Dodatkowo:

koszty wyposażenia ( lodówka, szafki na suchy prowiant ok 4000zł

koszty eksploatacyjne ( prąd, utrzymanie czystości) ok 150 zł/ m-c- 1800 zł rok

koszt osobowy ( prowadzenie jadłodzielni- weryfikacja dat żywności, sprzątanie) w założeniu możemy opierać się na pozyskaniu wolontariuszy, jednak w przypadku braku osób chętnych musimy zapewnić osobę – koszt ok 1000-1500 zł m-c co daje nam przy maksymalnej stawce kwotę 18 000 zł rocznie

wykonanie oznaczeń projektu obywatelskiego ( szyld) – 2000 złkoszty powstania jadłodzielni to 55 800 złUsytuowanie na terenie cmentarza północnego 4 punktów zniczodzielni.koszty powstania zniczodzielni - 8 000 złCYKL WARSZTATÓW DLA MIESZKAŃCÓW o różnej tematyce z zakresu zero / less waste:

1) Warsztaty zero waste dla początkujących (2h):

2) Warsztaty ekodetergentowe (2h):

3) Warsztaty ekokosmetyków (2h):

4) Warsztaty kompostowe (2 części) 2 x 2 h:

5) Warsztaty z upcyclingu (2h):

6) Warsztaty szydełkowania – robimy myjkę ze sznurka (3h)6 warsztatów o różnej tematyce stanowi jeden cykl.

Koszt jednego cyklu warsztatów wynosi 3700 złPromocja warsztatów będzie obywała się poprzez informację zamieszczone w internecie ( strona internetowa Urzędu, facebook) w terminie 2 tygodnie przed rozpoczęciem danego cyklu - Rekrutacja w terminie ok 2 tygodni przed rozpoczęciem zajęć do momentu zebrania grupy – decyduje kolejność zgłoszeń (dodatkowo zostanie utworzona lista rezerwowa w przypadku rezygnacji osoby), zapisy mailowe/ telefoniczne.Koszt przeprowadzenia warsztatów ( 3 cykle) 11 100 złKoszt realizacji projektu pkt – 74 900 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
74 900,00 zł

Dokumenty

Załączniki