Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany - zmiany z 2020-07-16 14:41:37
Powrót do projektu

Park kieszonkowy na tyłach przystanku Aspekt

status: Trwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie: dz
Dz. ew. nr 1, 6/1, 6/2, 6/3, 6/4, 6/5, 6/6, 6/7, 6/8, 6/9, 6/10, 6/11, 6/12, 11/3 i 11/4 z obrębu 142 w obrębie 7-08-12 - 05, na tyłach przystanku tramwajowego Aspekt (w kierunku metra Młociny)Aspekt przy ul. Wólczyńskiej.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Zamysłem projektu jest zmiana przestrzeni na tyłach przystanku tramwajowego autobusowego Aspekt. Obecnie teren ten jest zaniedbany, zaśmiecony i zagrodzonyniezagospodarowany. Proponuje utworzyć w tym miejscu przestrzeń ogólnodostępną z nowymi alejkami, drzewami, krzewami i kwiatami cebulowymi. Miejsce, które dziś odstrasza, ma szansę dzięki projektowi zmienić swoje oblicze.
Opis projektu: Obecnie teren jest wyjątkowo zaniedbany i zaśmiecony, a dodatkowo odgrodzony - ta przestrzeń powinna być otwarta, ogólnodostępna i estetyczna. Stan obecny przedstawiam na zdjęciach w załączeniu. Realizacja projektu obejmuje teren
Po analizie, rozmowach z Zarządem Zieleni i sprawdzeniu alternatywnych lokalizacji zmienia się miejsce przedsięwzięcia na dz. ew. o nr 1 oraz od 6/1 do 6/11, 11/3 i 11/4 nr 142 w obrębie 7-08-12. W ramach realizacji projektu proponuję: - wykonanie projektu wykonawczego wraz z koncepcją i wizualizacją efektu; - usunięcie samosiewów, ogrodzenia, usunięcia starych i zdewastowanych gazonów, rozkostkowanie obecnych chodników; - wytyczenie nowych alejek i chodników z płyt betonowych 50 x 50 cm; - nasadzenia wysokich drzew liściastych gatunków rodzimych (w okolicy rośnie dużo robinii akacjowej) o obwodzie 30-35 cm z 3 letnią pielęgnacją i gwarancją (około 30 nowych drzew); - nasadzenia krzewów, bylin i kwiatów cebulowych; - ustawienie małej architektury (ławki, kosze na śmieci, pergola z pnączami); Opcjonalnie w ramach wykonywanej koncepcji w projekcie wykonawczym w przypadku zaistnienia technicznych możliwości i braku kolizji z instalacjami podziemnymi: - utworzenie pergoli z pnączami; - hotel dla owadów (wzorem zrealizowanego na Polu Mokotowskim - w zał.); - nawodnienie dla lepszego wzrostu roślin (wzorem eko-skweru przy Bogusławskiego); - oświetlenie (3-4 nowe lampy - latarnie miejskie).05. Jednocześnie informuje się, że Zarząd Zieleni jesienią 2021 r. planuje dosadzenie 11 szt. drzew z gatunku Sorbus aria (jarząb szwedzki) w ramach zadań własnych. Istotą projektu będzie połączenie i skoordynowanie nasadzeń oraz dostawienia drobnych form architektury. Zaznacza się, że Innogy Stoen Operator Sp. z o.o. „Linie kablowe 110kV relacji Kaliszówka - Słodowiec; Słodowiec – Bemowo” na przedmiotowej działce będzie przeprowadzał inwestycję liniową – zakończenie procesu inwestycyjnego przewidziane w II kw. 2021 r. Projekt zmienia formę na:

- możliwość wykonania nasadzeń bylin i krzewów, roślin cebulowych (ew. fragmentu łąki z siewu).

-w przypadku sadzenia nowych drzew ogranicza nas dość gęsta sieć infrastruktury podziemnej oraz torowisko, ale można dosadzić ok. 5 szt. większych drzew (np. formy kolumnowe przy torowisku)

- możliwość ustawienia ok. 4 szt. ławek z oparciem i podłokietnikami.

- możliwość ustawienia tzw. hotelu dla owadów- 1 szt. – tutaj będzie konsultacja z ZDMProjektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Utworzenie skweru pozwoli stworzyć miejsce do wypoczynku dla seniorów oraz zwiększy bioróżnorodność okolicznych terenów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
nie dotyczy
50000
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 415
50 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • stan obecny aspekt - 1.jpg
 • stan obecny aspekt - 2.jpg
 • stan obecny aspekt - 3.jpg
 • obszar_przystanek_aspekt_park_kieszonkowy.png
 • hotel dla owadów.png