Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo - zmiany z 2020-06-15 14:44:06
Powrót do projektu

Ratujmy bemowskie kasztanowce

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Drzewa na wszystkich terenach zielonych Bemowa, będących we władaniu miasta - z wyłączeniem terenów zieleni placówek oświatowych i obiektów użyteczności publicznej.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Program ochrony bemowskich kasztanowców przed szkodnikiem - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem
Opis projektu:
Projekt polega na objęciu kompleksową ochroną bemowskich drzew kasztanowca przed szkodnikami - montaż pułapek feromonowych i przeprowadzenie dodatkowych akcji wygrabiania liści.Kasztanowce to piękne drzewa stanowiące ozdobę warszawskich parków i skwerów. Jednak są one poważnie zagrożone ze względu na rozprzestrzenianie się szkodnika - szrotówka kasztanowcowiaczka. Obecność tego owada poznajemy po rdzawych i brązowych plamach na liściach, które następnie są zrzucane przez drzewo w pełni sezonu. Zakłócony cykl wegetacyjny prowadzi do obniżenia mrozoodporności kasztanowca, ograniczenia przyrostów pnia, zmniejszenia wielkości liści i spadku kwitnienia. Po 10 latach działania szrotówka drzewo może całkowicie obumrzeć.Projekt zakłada objęcie bemowskich kasztanowców kompleksową ochroną przed szrotówkiem. Ze względu na specyfikę cyklu życia szkodnika konieczne jest zastosowanie dwóch rodzajów zabezpieczeń:

-założenie pułapek feromonowych na drzewach - od kwietnia do września

-systematyczne wygrabianie i niszczenie opadłych liści, niezależnie od pory roku (w liściach znajdują się poczwarki i larwy szrotówka).Dodatkowo, możliwe jest także zastosowanie opasek lepowych na pniach, jednak lep może złapać również pożyteczne owady, dlatego ta metoda nie jest zalecana.Wszystkie powyższe metody ochrony są stosunkowo proste i tanie.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Kasztanowce to nieodłączny element miejskiego krajobrazu. Ich listnienie sygnalizuje przyjście wiosny; w maju kwiaty kasztanowca przypominają nam, że zbliża się czas matur; latem drzewa pozwalają się ochłodzić w swoim cieniu; jesienią z ich owoców budujemy ludziki. Nawet zimą, gdy stracą liście, ich korony prezentują się wyjątkowo okazale. Bez naszej pomocy mogą jednak wkrótce zniknąć z naszego otoczenia - szrotówek kasztanowcowiaczek jest bowiem bardzo inwazyjnym gatunkiem szkodnika, który w ciągu kilku lat potrafi doprowadzić drzewo do obumarcia. Dzięki realizacji projektu zachowamy i zabezpieczymy kasztanowce rosnące na terenie dzielnicy Bemowo.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Zakup i montaż 3 szt. pułapek feromonowych na jednym kasztanowcu - 180 zł

Jednorazowe wygrabienie i wywóz do utylizacji liści spod korony kasztanowca - 50 zł

Objęcie opieką 50 szt. kasztanowców przy założeniu trzykrotnego w trakcie sezonu zawieszania pułapek feromonowych i 5 krotnego wygrabiania liści - 39.500,00 zł.

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 20 000
57 500,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • Ksztanowiec przy ul. Waldorffa - niewygrabione liście.jpg
  • Przykładowa pułapka feromonowa - sklep internetowy tedan.jpg
  • Liść zaatakowany przez szrotówka - Wikimedia Commons, autor Opuntia.jpg