Zarząd Zieleni - zmiany z 2020-06-24 08:55:37
Powrót do projektu

Mniej pyłu! - Nasadzenia niskiej roślinności wzdłuż ulic w Warszawie

status: Trwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Nieobsadzone niską roślinnością trawniki w sąsiedztwie ulic:- Anielewicza

- Okopowa

- Inflancka

- Skwer AK Czysta 49

- Prosta przy ul. Twardej

- Kasprzaka

- Ostroroga (od Wawrzyszewskiej do Sołtyka)

- Bema

- Elekcyjna

- Jana Olbrachta

- Batalionu Parasol

- Powstańców Śląskich

- Dźwigowa

- Worcella

- Solec

- Czerniakowska

- DragonówWarszawa Wesoła:

- Praskiego Pułku od Armii Krajowej do Niemcewicza, obie strony

- Wspólna, od Korkowej do Niemcewicza - na brakujących odcinkach

- Trakt Brzeski, Jana Pawła II obustronnie
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Nasadzenia w miejscach, gdzie jest to możliwe - na trawnikach obecnie niezagospodarowanych i takich, gdzie są tylko nasadzenia wysokie, jako uzupełnienie.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Nasadzenia niskiej roślinności, które zmniejszą zapylenie w sąsiedztwie ulic oddzielając od nich chodniki i/lub bloki mieszkalne.
Opis projektu:
W związku z wciąż intensywnym ruchem samochodowym i złym stanem powietrza w mieście szczególnie istotne jest zapewnienie zieleni, która zmniejszy zapylenie i umożliwi mieszkańcom swobodne spacerowanie nawet w bezpośrednim sąsiedztwie ulic. Aby zminimalizować zanieczyszczenie z ulic, proponuję nasadzenia niskiej roślinności wzdłuż brzegów trawników sąsiadujących z ulicami. Drzewa, choć oczywiście niezbędne w mieście, nie zapewniają takiego stopnia zatrzymania pyłów nawiewanych z ulic, jak roślinność niska, która może stanowić świetne uzupełnienie nasadzeń wysokich i pustych trawników.Roślinność pokryta liśćmi pochłania do 85% pyłu i spalin, które na niej osiadają. Nawet w formie bezlistnej (np. zimą) może pochłonąć do 60% takich zanieczyszczeń. Szczególnie istotne są więc nasadzenia oddzielające ulice od chodników czy bloków mieszkalnych.Wykonanie dokładnego projektu nasadzeń, obejmującego konkretne odmiany i ich rozmieszczenie, powinno zostać powierzone firmie zajmującej się projektowaniem zieleni. Projekt powinien zawierać propozycje dotyczące odmian krzewów odpornych na zanieczyszczenia, łatwych w utrzymaniu, a jednocześnie o wysokich walorach estetycznych, takich jak róże, które będę stanowiły 60-70% ogólnej powierzchni posadzonych roślin ze szczególnym uwzględnieniem gatunków takich jak:

- Hortensja bukietowa

- Berberys

- Irga poziomaW miejscach gdzie możliwe jest posadzenie większych krzewów bez ograniczania widoczności proponuję gatunki wyższe, dobrane przez Ogrodników do danej lokalizacji pod względem panujących warunków czy pod względem estetycznym, które będą miały lepsze właściwości wyciszającePas zieleni na długości łącznie 14 kilometrów - ok. 4 900 m2.4900 m2 x 150 zł/m2=735.000,00 zł.Koszt projektów nasadzeń - 735.000,00 zł.

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Realizacja projektu pozwoli poprawić jakość powietrza w okolicach ulic, a jednocześnie uatrakcyjni wygląd pasów zieleni obecnie niezagospodarowanych lub obejmujących jedynie wysoką roślinność. Dodanie niższej warstwy roślinności w miejscach, gdzie obecnie są same trawniki i/lub drzewa, pozwoli zmniejszyć ilość pyłu dostającą się na chodniki i w okolice budynków mieszkalnych. Jednocześnie zapobiegnie dewastacji trawników w miejscach “przedeptów”.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Posadzenie krzewów liściastych wraz z przygotowaniem terenu, mulczowaniem i roczną pielęgnacją – koszt 150 zł. /m2

Powierzchnia nasadzeń 4900 m2 x 150 zł=735.000,00 złSzacunkowy koszt realizacji projektu:
735 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki