Autor projektu - zmiany z 2020-01-17 12:53:17
Powrót do projektu

Fort Bema Unlimited - teren bez płotów, bez barier, dostępny dla mieszkańców przez 365 dni

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Fort Bema oraz otaczający go teren zielony: działki z obrębu 61501, numery: 44/3, 44/4, 44/5, 35/2, 35/5, 73/1 (zgodnie ze zdjęciem lotniczym w załączniku)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Na wskazanych działkach, poza otwartymi terenami rekreacyjnymi, znajdują się także BOPN, parking oraz żłobek nr 63. Dostęp do tych obiektów pozostałby bez zmian.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Zapewnienie dostępności Fortu Bema dla wszystkich zainteresowanych rekreacją i wypoczynkiem, przez cały rok.
Opis projektu:
Fort Bema to jedyny większy teren zielony w północnej części dzielnicy Bemowo. Z Fortu korzystają mieszkańcy w każdym wieku - przychodzą tu na spacer, pobiegać czy pojeździć na rowerze. Fort jest popularnym miejscem spacerów z psami i bardzo lubianą lokalizacją wszelkich zabaw zimowych (sanki, biegówki, łyżwy na fosie). W cieplejsze dni odbywają się tu pikniki, latem można się opalać na kocykach lub popływać rowerem wodnym po fosie. Jesienią i zimą dzieci chętnie dokarmiają mieszkające na fosie kaczki. Przyjeżdżają tu miłośnicy historii i zabytków militarnych z całej warszawy. Fort oferuje możliwości wypoczynku i rekreacji przez cały rok.Niestety, w ostatnim czasie te możliwości zostały mocno ograniczone. Znaczna część fortu została wydzierżawiona na komercyjną imprezę na okres trzech miesięcy. Teren został ogrodzony, a wejście możliwe było dopiero po wykupieniu (dość kosztownych) biletów. Na 3 miesiące zostaliśmy pozbawieni możliwości korzystania z ponad 7ha naszej wspólnej, zielonej przestrzeni.Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Warszawy w sprawie zasad dzierżawy miejskich nieruchomości, koszt dzierżawy terenu pod imprezę plenerową wynosi 400 zł dziennie i jest niezależny od wynajmowanej powierzchni (!). Jest to wyjątkowo korzystna stawka. Oznacza to, że za jedyne 146 tys. złotych prywatna firma mogłaby wynająć fort na cały rok!Aby temu zapobiec, proponujemy zabezpieczenie takiej właśnie kwoty w ramach Budżetu obywatelskiego na rzecz symbolicznej dzierżawy Fortu Bema mieszkańcom. Uważamy, że Fort Bema, jako publiczny teren zielony utrzymywany z naszych podatków, powinien być ogólnodostępny prze 356 dni w roku.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Fort Bema to jedyny większy teren zielony w północnej części dzielnicy Bemowo. Z Fortu korzystają mieszkańcy w każdym wieku - przychodzą tu na spacer, pobiegać, pojeździć na rowerze. Jako publiczny teren zielony utrzymywany z naszych podatków, Fort Bema powinien być ogólnodostępny prze 356 dni w roku.Po ostatniej imprezie masowej, która wiązała się z zamknięciem fortu na trzy miesiące, powstała internetowa petycja przeciw ograniczaniu dostępu do fortu. Pod petycją podpisało się 1000 osób.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością
 • zwierzęta

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
146 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • fort-bema-unlimited-teren-dzierżawy-dla-mieszkancow.jpg
 • Fort-Bema-NIE.jpg
 • Fort-Bema-TAK(1).jpg
 • Fort-Bema-TAK(2).jpg