Koordynator w Zarządzie Zieleni - zmiany z 2020-06-23 09:20:48
Powrót do projektu

Rewitalizacja i modernizacja oświetlenia przy Pałacu Szustra w parku Morskie Oko

status: Trwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Palac Szustra; z czterech stron; od ul. Morskie Oko 2, od ul. Panufnika; od strony skarpy ; od strony podjazdu
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji: - projekt elektryczny – 15 000 zł - wykonanie oświetlenia – 8 latarni (1 latarnia x 11000,oo zł) 88000,oo zł - oznaczenie wykonania projektu w ramach budżetu obywatelskiego – 500 zł

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt zakłada modernizację obecnego oświetlenia oraz doświetlenie pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2) na terenie Parku Morskie Oko.
Opis projektu:
Konieczne jest udrożnienie istniejących słupów oświetleniowych oraz montaż nowych, estetycznych konstrukcji i opraw LED, zgodnych z obecnie obowiązującymi standardami. Wszystkie słupy powinny być wyposażone w diodowe oprawy LED o białej barwie światła oraz czujniki ruchu. System sterujący oświetleniem powinien realizować zadanie tzw. oświetlenia nadążnego, działającego w oparciu o dwa stany pracy: stan czuwania, w którym oświetlenie przyciemnia się do określonej mocy oprawy (domyślnie do 60 proc., z możliwością dostosowania) oraz stan akcji, czyli rozjaśnienia do 100 proc. w chwili wykrycia pieszego. Takie rozwiązanie zastosowano w parku Praskim (Praga Północ).

Projekt ma na celu uporządkowanie infrastruktury oświetlającej okolice Pałacu Szustra tak by stworzyć miejsce przyjazne mieszkańcom i odpowiadające ich potrzebom.

Projekt składa się z następujących części:

1) opracowanie projektu oświetlenia Pałacu Szustra,

2) zakup wyposażenia oraz wykonanie robót ziemnych razem z montażem nowych elementów

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Pałac Szustra w parku Morskie Oko to ciekawy architektonicznie budynek na Mokotowie. Niestety teren jest słabo oświetlony - to przestrzeń szczególnie nieprzyjazna użytkownikom jesienno-zimowymi popołudniami i wieczorami. Dodatkowe oświetlenie poprawi bezpieczeństwo na terenie parku, a także sprawi, że mieszkańcy będą mogli jeszcze dłużej korzystać z jego atrakcji (plac zabaw, wydarzenia artystyczne w pałacu Szustra: koncerty, teatr dla rodzin, spotkania grup sasiedzkich).

Istniejące oświetlenie jest już mocno wyeksploatowane. Wiele opraw oświetleniowych jest uszkodzonych. Efektywność obecnego oświetlenia pozostawia wiele do życzenia, co przekłada się również na poziom bezpieczeństwa uczestników wydarzeń w Pałacu Szustra jak również odwiedzających park wieczorową porą. W bliskim sąsiedztwie wspomnianego budynku znajduje się szkoła podstawowa oraz plac zabaw, stąd duży odsetek osób w tym rejonie stanowią dzieci, młodzież jak również osoby starsze. Doświetlenie znacząco poprawi bezpieczeństwo. Istotne jest również zamontowanie nowoczesnego oświetlenia w technologii LED.

Wykonanie infrastruktury oświetlenia:

- Podniesienie jakości życia okolicznych mieszkańców poprzez stworzenie miejsca dla ich wypoczynku, spacerów i spędzania czasu.

- Uczyni teren wokół pałacu Szustra przyjaznym dla dzieci, seniorów, młodzieży i wszystkich mających ochotę spędzić czas na zewnątrz i wewnątrz.

- Podniesienie jakość bezpieczeństwa terenu poprzez remont oświetlenia .

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • komunikacja publiczna i drogi
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Oświetlenie nadążne wymaga podpięcia 8 nowych latarni na oddzielnym obwodzie, który bezpośrednio należy podłączyć do najbliższego punktu zasilania. W okolicy Pałacu Szustra mamy 2 takie punkty, równo oddalone o ok. 250 metrów. To oznacza, ze do kosztów realizacji projektu należy doliczyć ułożenie nowego kabla o długości 250 metrów, głównie na terenie parku, najlepiej pod alejkami, żeby zminimalizować długość przewiertów sterowanych. Na podstawie analogicznych robót koszt szacujemy na 60 tys. zł.

Ponadto 8 nowych latarni (słup, oprawa LED, czujniki ruchu, kable pomiędzy słupami – wraz z robocizną), system sterowania – 130 tys. zł.

Projekt budowlano-wykonawczy – 10 tys. zł.

W sumie 200 000 zł.

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
200 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki